کد خبر : 3414
انتشار : ۱۳۹۷/۰۶/۱۰ - 19:01
دسته‌بندی : دسته‌بندی نشده
چاپ

فعالان بازار ارز: جنس کم است

فعالان بازار ارز: جنس کم است

[ad_1]

در جریان افزایش قیمت دلار در هفته گذشته و امروز، فعالان بازار ارز عنوان می‌کنند که بالا رفتن تقاضا و در مقابل کاهش دلار و نبودن جنس در بازار عامل رشد قیمت بوده است.
دلار

_سایت خبری مدآرا، قیمت دلار و یورو از اواخر هفته گذشته رو به افزایش رفت به طوری که تا ۱۱ هزار و ۱۰۰ تومان برای دلار و ۱۳ هزار تومان برای یورو قیمت خورد. این رشد برای هفته جاری ادامه دار شد و امروز (شنبه) قیمت دلار تا زمان ارسال این گزارش (ساعت ۱۸:۱۰) تا ۱۱ هزار و ۲۰۰ تومان و یورو تا ۱۳ هزار و ۱۰۰ تومان رشد داشته است.

بررسی جریان بازار ارز با این توضیح فعالان بازار همراه شد که این روزها تقاضا برای خرید دلار و یورو در بازار افزایش پیدا کرده و این در حالی است که در مقابل جنس در بازار کم است. دلیل آن هم کمبود عرضه از سوی بانک مرکزی و یا کاهش فروش از سوی دارندگان دلار است. این در حالی است که امروز عبدالناصر همتی -رئیس کل بانک مرکزی- در اظهاراتی اتمام حجت کرده و گفت که ذخایر ارزی ناموس بانک مرکزی بوده و برنامه‌ای برای حراج کردن  ارز در بازار ندارد. وی گفته که ارز بانک مرکزی برای تامین کالاهای اساسی و ضروری بوده و بازار ارز با ارز صادرات غیرنفتی که حدود ۴۰ میلیارد دلار در سال است تامین می‌شود.

در هر صورت جریان بازار ارز در روزهای گذشته افزایشی پیش رفته و تحلیل‌گران بازار عنوان می‌کنند که اگر عرضه‌ای انجام نشود با توجه به تقاضایی که وجود دارد و در آینده تشدید خواهد شد دلار و یورو باز هم رشد بیشتری خواهد داشت. این در حالی است که کارشناسان تا حد زیادی با رئیس کل بانک مرکزی هم‌عقیده بوده و تاکید دارند که دلیلی برای حراج کردن ارز در بازار و پاسخ دادن به تقاضاهای کاذب وجود ندارد، اما بانک مرکزی باید بتواند تقاضاهای موجود را ساماندهی کرده و پاسخ دهد.

این در شرایطی است که قرار بر این بود تا ارزهای مورد نیاز مردم از جمله ارزهای خدماتی که در ۲۳ گروه تقسیم‌بندی شد از کانال صرافی‌ها عرضه شود، اما با توجه به اینکه تامین این ارز با مشکل مواجه بوده تنها چند صرافی در این باره اقدام کرده‌اند که قیمت آن‌ها نیز تقریبا همسطح قیمت بازار بوده و گاها تا ۱۰۰ تومان کاهش نرخ دارند. از سوی دیگر تامین ارز وارد کنندگان نیز در سامانه نیما و از طریق معامله با صادر کنندگان انجام می‌شود و آن طور که رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده در بازار ثانویه و البته نه در نرخ آن دخالت داشته و در صورت نیاز با عرضه و تقاضا آن را کنترل می‌کنند.

انتهای پیام

[ad_2]

لینک منبع

اخبار مرتبط:
زاکانی: پسر وزیر کار و پسر وزیر دولت احمدی‌نژاد از مدیران موفق ما‌ هَستند
زاکانی: پسر وزیر کار و پسر وزیر دولت احمدی‌نژاد از مدیران موفق ما‌ هَستند

شهردار تهران مدعی شد: پسر آقای صولت مرتضوی (وزیر کار) از کارمندان قدیمی شهرداری تهران بوده و در حال حاضر نیز از مدیران موفق ما‌ است.‌ ایشان از مدیران بسیار باکفایت شهرداری و یکی از نیروهای قدیمی شهرداری‌‌ است و نمی‌توان به خاطر این که پسر یک وزیر است،‌ کارنامه درخشان ایشان را در نظر نگرفت. 

خودروهای داخلی در هر ۱۰۰ کیلومتر ۱۰ لیتر سوخت مصرف می‌کنند که باعث آلودگی هوا می‌شود / دلیل آلودگی هوا بنزین نست
خودروهای داخلی در هر ۱۰۰ کیلومتر ۱۰ لیتر سوخت مصرف می‌کنند که باعث آلودگی هوا می‌شود / دلیل آلودگی هوا بنزین نست

مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی رقم مصرف و تولید بنزین را در حال حاضر بیش از ۱۱۰ میلیون لیتر اعلام کرد و گفت: فعلا تولید و مصرف تقریبا سربه‌سر است.

خادمی: افرادی رد صلاحیتم کردند که فرق میدان نفتی با میدان‌تره بار را نمی‌دانند / این ردصلاحیت‌ها به ضرر نظام است
خادمی: افرادی رد صلاحیتم کردند که فرق میدان نفتی با میدان‌تره بار را نمی‌دانند / این ردصلاحیت‌ها به ضرر نظام است

هدایت‌الله خادمی نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی گفت: در شرایط هیات اجرایی و این دولت می‌نوشتند ما نماینده کر و لال می‌خواهیم لااقل ما شرکت نمی‌کردیم.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است