کد خبر : 305248
انتشار : ۱۴۰۳/۰۴/۲۱ - 08:59
دسته‌بندی : اصفهان
چاپ

اصفهانی‌ها امسال ۱۰ روز هوای پاک نفس کشیدند

کلان‌شهر اصفهان از ابتدای سال جاری تاکنون تنها ۱۰ روز هوای پاک داشته است.

اصفهانی‌ها امسال ۱۰ روز هوای پاک نفس کشیدند

به گزارش سایت خبری مدارا؛ کلان‌شهر اصفهان بر پایه آمار اداره کل حفاظت محیط زیست استان از ابتدای فروردین تا نوزدهم تیرماه ۱۴۰۳ طی ۱۱۲ روز، ۱۰ روز هوای پاک، ۷۸ روز هوای قابل قبول (سالم)، ۲۰ روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس و چهار روز هوای ناسالم برای عموم شهروندان (وضعیت قرمز) را تجربه کرد.

به نوشته مهر؛ همچنین شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۶ ایستگاه سنجش فعال در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هفت صبح چهارشنبه بیستم تیرماه با میانگین ۸۵ وضعیت قابل قبول را نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر امروز در ساعت انتشار این گزارش در ایستگاه خیابان احمدآباد با عدد ۱۳۲ و خیابان زینبیه و کردآباد ۱۰۷ AQI در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس است.

شاخص هوای اصفهان همچنین در ایستگاه خیابان ۲۵ آبان و بولوار کاوه با عدد ۷۶، میدان انقلاب ۷۹، پارک زمزم با عدد ۵۷، بزرگراه خرازی ۱۰۰، دانشگاه صنعتی و رهنان ۸۹، خیابان رودکی ۸۳، سپاهان‌شهر ۸۴، خیابان‌های میرزا طاهر و فرشادی ۶۶، خیابان فیض ۹۳ و ایستگاه ولدان ۷۳ AQI وضعیت زرد و قابل قبول را نشان می‌دهد.

امروز شاخص هوا در خمینی‌شهر با میانگین کیفی ۵۴، زرین‌شهر ۶۶، مبارکه ۷۰ و نجف آباد ۶۷ در وضعیت قابل قبول و در کاشان با میانگین ۱۶۲ AQI در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان است. شاخص هوا در سجزی با میانگین کیفی ۱۳۴ و در شاهین شهر و قهجاورستان ۱۰۸ AQI در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شد. ایستگاه سنجش آلودگی هوا در شهرک صنعتی دولت آباد قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل مونوکسیدکربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و به طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

اخبار مرتبط:
همواره به لایه‌های زیستی شهر اصفهان بی‌توجهی شده است
همواره به لایه‌های زیستی شهر اصفهان بی‌توجهی شده است

سرپرست هیات باستان‌شناسی «کمرزرین» گفت: لایه‌های زیستی مختلف متعلق به دوره های تاریخی از هزاران سال قبل تا کنون در شهر اصفهان وجود دارد اما همواره به این مساله بی‌توجهی شده است.

بیش از ۷۷ هزار عملیات امدادرسانی توسط فوریت‌های پزشکی اصفهان انجام شد
بیش از ۷۷ هزار عملیات امدادرسانی توسط فوریت‌های پزشکی اصفهان انجام شد

سرپرست اورژانس پیش‌بیمارستانی و مدیریت حوادث اصفهان گفت: کارشناسان اورژانس در سه ماه اول امسال، به ۷۷ هزار و ۲۲۴ ماموریت امدادرسانی اعزام شدند.

بستر خشک زاینده رود در طول ۲۰۰ کیلومتر، منبع تولید گرد و غبار است
بستر خشک زاینده رود در طول ۲۰۰ کیلومتر، منبع تولید گرد و غبار است

رئیس مرکز تحقیقات بیابان‌زدایی و مبارره با گرد و غبار دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان گفت: بستر خشک زاینده رود یکی از منابع تولید گرد و غبار به طول ۲۰۰ کیلومتر از «سد نکوآباد» تا تالاب بین المللی «گاوخونی» است.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است