اضافه‌شدن مشاغل پردرآمد در دومین آزمون استخدام بخش‌خصوصی/آغاز ثبت‌نام

[ad_1] دبیر شورای سیاست‌گذاری آزمون استخدام بخش خصوصی شرکت‌های صنعتی و تجاری و فناوری از برگزاری دومین دوره این آزمون در آبان و آذرماه امسال خبر داد و گفت: در این دوره شرکت‌کنندگان در ۲۲۲ عنوان شغلی به رقابت می‌پردازند، ضمن آنکه با تفاهم‌نامه‌ای که با وزارت کار منعقد شده است، امکان معرفی برگزیدگان به […]

[ad_1]

دبیر شورای سیاست‌گذاری آزمون استخدام بخش خصوصی شرکت‌های صنعتی و تجاری و فناوری از برگزاری دومین دوره این آزمون در آبان و آذرماه امسال خبر داد و گفت: در این دوره شرکت‌کنندگان در ۲۲۲ عنوان شغلی به رقابت می‌پردازند، ضمن آنکه با تفاهم‌نامه‌ای که با وزارت کار منعقد شده است، امکان معرفی برگزیدگان به شرکت‌های خارجی فراهم شده است.
آزمون استخدامی

_سایت خبری مدآرا، محمدحسین قمری در نشست خبری امروز با اشاره به اهمیت اشتغال برای افراد تحصیلکرده، افزود: این امر در سالیان اخیر اهمیت چندانی یافته است؛ چرا که با خیل عظیمی از بیکاران دانشگاهی مواجه شده‌ایم و نتوانستیم در چند سال اخیر به میزان قابل توجه از تحصیلکردگان دانشگاهی استفاده کنیم.

وی برگزاری آزمون‌های استخدام بخش خصوصی را از جمله راهکارهای رفع چالش بیکاری عنوان کرد و یادآور شد: اولین دوره این آزمون در سال گذشته برگزار شد که برگزاری بعد از بررسی چالش‌های اشتغال بوده است.

قمری با اشاره به جزییات برگزاری اولین دوره‌ آزمون استخدام بخش خصوصی شرکت‌های صنعتی – تجاری و فناوری اظهار کرد: فراخوان اولین دوره این آزمون از شهریور ماه آغاز شد که در طی آن ۶۰ هزار نفر در ۲۶۶ عنوان شغلی با یکدیگر به رقابت پرداختند.

دبیر شورای سیاست‌گذاری آزمون استخدام بخش خصوصی شرکت‌های صنعتی و تجاری و فناوری با بیان این که در دور اول این آزمون ۲۰ هزار نفر برای مصاحبه شغلی به مرحله دوم راه یافتند، خاطر نشان کرد: از این تعداد ۹ هزار نفر انتخاب شدند که از این تعداد منتخب ۶ هزار و ۳۰۰ نفر به شرکت‌های صنعتی، تجاری و فناور معرفی شدند.

قمری با بیان این‌که این آزمون در ۷ استان کشور برگزار شد، اضافه کرد:‌ در دومین دوره این آزمون در تلاش هستیم تا با همکاری سازمان فنی و حرفه‌ای و جهاد دانشگاهی تعداد استان‌های برگزار کننده این آزمون را افزایش دهیم.

وی با اشاره به برگزاری دومین آزمون استخدام بخش خصوصی کشور، افزود: در این دوره از آزمون تعداد دسته‌های شغلی در ۸ دسته و تعداد عناوین شغلی ۲۲۲ عنوان تعریف شده است.

به گفته‌ این مقام مسئول، در دومین دوره این آزمون شغل‌های با درآمد بالا و جدید که از سوی شرکت‌ها و صنایع تقاضاهایی داشتند، به این دوره از آزمون مشاغل، اضافه و برخی از آزمون‌های شغلی سال گذشته حذف شدند.

قمری زمان ثبت‌نام این آزمون را از شهریور ماه جاری دانست و افزود: مرحله غیر حضوری و اینترنتی این آزمون در آبان ماه و مرحله حضوری آن در آذرماه امسال برگزار خواهد شد.

دبیر شورای سیاست‌گذاری آزمون استخدام بخش خصوصی شرکت‌های صنعتی و تجاری و فناوری  با تاکید بر این که طراحی و اجرای این آزمون مبتنی بر شایستگی‌های شغلی بومی احصاء شده در اولین دوره این آزمون بوده است، اظهار کرد: در این دوره علاوه بر ارائه آموزش‌های مهارت‌های نرم و راهنمای تخصصی به شرکت‌کنندگان، امکان معرفی به فرصت‌های شغلی شرکت‌های خارج از کشور فراهم شده است.

وی در این باره توضیح داد: برخی از شرکت‌های خارجی با وزارت کار همکاری دارند که با تفاهم‌نامه‌ای که با وزارت کار منعقد شده است، متقاضیان از طریق این آزمون به شرکت‌های خارجی معرفی می‌شوند.

قمری هزینه ثبت‌نام این آزمون را ۵۷ هزار تومان عنوان کرد و گفت: هزینه‌های اضافی شامل معرفی منتخبین به شرکت‌ها در این آزمون حذف شده است.

*انتقاد به داوران و ارزیابان آزمون استخدامی

دبیر شورای سیاست‌گذاری آزمون استخدام بخش خصوصی شرکت‌های صنعتی و تجاری و فناوری با اشاره به برخی از انتقادها نسبت به نحوه داوری توضیح داد:‌ انتقاد به داوران و ارزیابان یک موضوع طبیعی است؛ از این رو برای کاهش این انتقادات ترکیبی از افراد عادی، اعضای هیات علمی و افراد خبره معرفی شده از سوی وزارت کار و جهاد دانشگاهی در ترکیب ارزیابان قرار دارن.

وی با بیان این که ارزیابی افراد منتخب با حضور ۸۰۰ داور صورت می‌گیرد، ادامه داد: با این زیر ساخت امیدواریم ارزیابی افراد به شیوه مطلوبی صورت گیرد.

راهکارهایی برای کاهش تقلبات در آزمون اینترنتی استخدامی

وی همچنین در خصوص برخی از تخلفات صورت گرفته در آزمون مرحله اینترنتی آزمون استخدامی شرکت‌های خصوصی، توضیح داد: برای این منظور ما سوالات مطرح شده را در یک زمان محدودی تعریف کرده‌ایم، ولی این امر امکان تخلفات را به صفر کاهش نمی‌دهد.

قمری با تاکید بر این که در آزمون دوره اول تخلفاتی مشاهده شد، اظهار کرد: در اولین دوره این آزمون افرادی بودند که فرد دیگری جای آنها به آزمون‌های اینترنتی پاسخ داده بودند که ما در مرحله حضوری راستی‌آزمایی‌هایی از آنها انجام داده و متوجه تخلف آنها شدیم که این افراد از دور این رقابت حذف شدند.

وی اضافه کرد: علاوه بر آن در مرحله حضوری این آزمون توانمندی‌های فرد مورد بررسی قرار می‌گیرد و بر اثر شایستگی‌های شغلی افراد منتخب به شرکت‌های متقاضی معرفی می‌شوند.

قمری همچنین به کیفیت آزمون شخصیت‌شناسی پرداخت و افزود:‌ در آزمون شخصیت‌شناسی که مرحله اول این آزمون است، مساله آسان و سخت در آن مطرح نمی‌شود و همچنین ما اعلام کرده‌ایم که نتیجه این مرحله در رتبه‌بندی نهایی آنها اثرگذار نخواهد بود.

وی با بیان این‌که طولانی بودن این بخش از آزمون مورد انتقاد قرار گرفته است، یادآور شد: بر این اساس در دومین آزمون تلاش کرده‌ایم تا زمان این آزمون را کاهش دهیم و مستقل از بخش دوم برگزار شود.

دبیر شورای سیاست‌گذاری آزمون استخدام بخش خصوصی شرکت‌های صنعتی و تجاری و فناوری با تاکید بر این‌که در برگزاری این آزمون استانداردهای بومی کشور مد نظر قرار گرفته است، ادامه داد: به عنوان مثال یکی از شایستگی‌های شغلی برای کارمندان ایرانی آشنا بودن آنها به نرم‌افزار فتوشاپ است ولی این امر در سایر کشورها اهمیت چندانی ندارد؛ از این رو ما در این ارزیابی‌ها مجبوریم این نوع شایستگی‌ها را در آزمون اضافه کنیم تا بتوانیم معرفی موفق‌تری داشته باشیم.

وی همچنین تاکید کرد: اهمیت این آزمون برای افراد در این است که به شرکت کنندگان دلایل عدم پذیرش آنها در شرکت‌ها را اعلام کنیم.

ضرورت برگزاری آزمون و بحران اقتصادی در کشور

قمری  با اشاره به شرایط ارزی ماه‌های اخیر در کشور و وضعیت اقتصادی، گفت: علی رغم بحران‌های ایجاد شده در کشور مشاهده کردیم که انتظار شرکت‌ها ارتقاء یافته است، به گونه‌ای که در هفته گذشته رکورد صادرات از مرز خسروی شکسته شد و این امر فرصت مناسبی برای شرکت‌ها برای جذب نیرو به منظور توسعه صادرات خود فراهم کرده است.

وی همچنین به ایجاد یک میلیون شغل در کشور از سوی دولت اشاره کرد و یادآور شد: یک میلیارد دلار از صندوق ارزی برای این امر در نظر گرفته شده است، و این زمینه می‌تواند بر اهمیت این آزمون بیفزاید.

جزییات دومین آزمون فرصت‌های شغلی کشور

وی با بیان این‌که دومین دوره آزمون استخدامی بخش خصوصی شرکت‌های صنعتی، تجاری و فناوری در هشت دسته برگزار می‌شود، گفت: این هشت دسته شامل ” هنر و رسانه و آموزش” ، ” مالی و اداری”، ” مهندسی”، “مدیریتی”، “بازاریابی و فروش”، “کارشناسی و ارائه خدمات” و ” فناوری اطلاعات”، ” فنی و اجرایی” است.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link