کد خبر : 283838
انتشار : ۱۴۰۲/۱۱/۲۸ - 10:54
دسته‌بندی : ورزشی
چاپ

حشمت مهاجرانی: مهدی قائدی شایستگی و لیاقت کافی را داشت که در ترکیب قرار بگیرد

حشمت مهاجرانی آخرین فردی که ایران را قهرمان آسیا کرد در مورد نتایج تیم ملی در جام ملت‌ها گفت برای به دست آوردن آرزوهایی که یک تیم در سر دارد باید شایستگی آن فراهم شود.

حشمت مهاجرانی: مهدی قائدی شایستگی و لیاقت کافی را داشت که در ترکیب قرار بگیرد

به گزارش سایت خبری مدارا؛ اعتمادآنلاین نوشت: جام ملت‌های آسیا هفته پیش به پایان رسید و تیم ملی ایران با شکست مقابل قطر از رسیدن به فینال باز ماند. در روز افتتاحیه این دوره از مسابقات افراد پرافتخار فوتبال ایران یعنی حشمت خان مهاجرانی، علی دایی و مهدی مهدوی‌کیا دعوت شده بودند که تصاویر حضور این سه فرد کنار هم بازتاب زیادی در رسانه‌های داخل کشور پیدا کرد.

حشمت مهاجرانی درباره حضورش در افتتاحیه قطر ۲۰۲۳ گفت: «در افتتاح مسابقات حضور داشتم. خیلی خوشحالم که دعوت شدم از طرف مقامات برگزارکننده مسابقات. بیشتر خوشحال شدم که آقای علی دایی و آقای مهدوی‌کیا را هم دیدم. همین‌جا هم از آنها تشکر می‌کنم. چون زانوی من درد می‌کرد نمی‌توانستم درست از پله‌ها بالا بروم. حالا قرار است یکی دو ماه دیگر عمل کنم. این دو نفر به من کمک کردند در راه رفتن. حتی در پله‌های استادیوم که می‌خواستیم برویم هم آقای دایی هم آقای مهدوی‌کیا و هم دوستم حمید بهشتی به من کمک کردند.»

مهاجرانی که از گذشته بسیار دور تا همین حالا دوره‌های زیادی در جام ملت‌ها دیده است در مورد این دوره از رقابت‌ها و میزبانی قطری‌ها اظهار داشت: «در مورد میزبانی قطر باید بگویم قبلاً امتحان خودش را پس داده بود. جالب است که یک شهر کوچک چطور توانست جام جهانی را برگزار کند. برگزاری جام ملت‌های آسیا در مقابل برگزاری جام جهانی آسان‌تر است چون آن وسعت را نداشت. ولی هر جا که شما می‌رفتی، به هر استادیومی که داخل می‌شدی، زن و مردی که آنجا حضور داشتند به حدود وظایف خود آگاه بودند و هدایت می‌کردند تماشاچیان را تا اینکه روی صندلی‌ای که از پیش تعیین شده بود بنشینند.»

او تصریح کرد: «من بازی‌های مهمی را در خارج از کشور دیده‌ام اما این‌قدر نظم را کمتر دیده بودم. اینکه شما از هتل خارجی می‌شوی همه چیز مهیاست، ماشین‌ها و اتوبوس‌ها به سمت استادیوم، مامورینی که در خدمت شما بودند… خیلی جالب بود.»

سرمربی پیشین ایران پیرامون نتایج تیم ملی گفت: «در فوتبال نیرو و قدرت زمانی در بازیکن ایجاد می‌شود که ذهن و روان آن بازیکن آرامش کامل داشته باشد. ما که در این مدت کوتاه نمی‌توانستیم فیزیک یا تکنیک بازیکن را تغییر بدهیم. تنها چیزی که می‌توانستیم آماده کردن بازیکنان از نظر روحی بود برای انجام این مسابقات.» او ادامه داد: «برای ایجاد موفقیت لازم نیست از حریف خودت باهوش‌تر باشی. باید راه خودت را ادامه بدهی با نظم و انضباط. ما یک مربی داریم که کاملاً وارد است به کار خودش. چون سالیان سال کار مربیگری کرده و شغل خودش را می‌شناسد. ولی طبیعتاً باید بازیکنان‌مان را ذهنی و روانی آماده مسابقات می‌کردیم. بازیکن هم یک وظیفه‌ای دارد. او باید آن‌قدر قوی فکر کند که حریف نتواند شکستش دهد.»

مهاجرانی با تمجید از نظارت جواد خیابانی گفت: «در دنیای فوتبال همیشه شایستگی و قدرت شما جواب می‌دهد نه آرزوهایی که برای خودت در ذهنت در نظر داری. شایستگی شما در زمین می‌تواند جواب آن افکار را بدهد. من صحبت‌ها و نقطه‌نظرات را بعد از مسابقات پیگیری می‌کردم و صحبت‌های آقای جواد خیابانی برایم خیلی جالب بود. بعضی مسائل را خیلی قشنگ و درست آنالیز می‌کرد.»

حشمت مهاجرانی با اشاره به پیروزی قطر بر ایران گفت: «قطر با چهار پنج‌تا پاس وارد باکس محوطه جریمه ما می‌شد و اکرم عفیف صاحب توپ می‌شد. البته بیشتر بازیکنان قطر، قطری نبودند و خارجی بودند. از تانزانیا و الجزایر و پرتغال و سودان بازیکن داشتند. ولی به هر حال تیم ملی قطر بود. ما خیلی برتر بودیم هم از نظر نیروی انسانی هم از نظر روش بازی. منتها در این تورنمنت بدشانس هم بودیم. در فوتبال باید اشاره کنم که روزهای خوب و بد داریم. ولی ما باید راه خودمان را برویم. آن دیسیپلین و انضباطی که وجود دارد و مربی دستور می‌دهد را رعایت کنیم.»

مهاجرانی با اشاره به غیبت تاثیرگذار دو وینگر تکنیکی ایران مقابل قطر یعنی مهدی قایدی و علی قلی‌زاده گفت: «گفتم قبلاً، در فوتبال به شایستگی شما جواب می‌دهند نه آرزوهای شما؛ یعنی اگر در زمین توانستی خلاقیت نشان بدهی. مثل کاری که آقای مهدی قایدی یا قلی‌زاده در خیلی از بازی‌ها نشان دادند نشان بدهی موفق می‌شوی. اینها در برخی بازی‌ها غایب بودند اما شایستگی و لیاقت کافی را داشتند که در ترکیب قرار بگیرند. یعنی هنر قایدی و شایستگی‌اش جواب می‌دهد به آن آرزویی که داری. شما آرزو داری برنده شوی ولی باید هنر و شایستگی را داشته باشی. باید آن‌قدر احساس قدرت کنی که هیچ تیمی نتواند شما را شکست دهد.»

مربی قهرمان آسیا در پاسخ به این سوال که تیم ملی چه روندی باید در پیش بگیرد گفت: «در اینکه باید تجدید نظر کنیم و تیم را برای مسابقات جام جهانی جوان کنیم هیچ بحثی نیست. کار آسانی هم در پیش نداریم. با پیشرفتی که تیم‌ها در آسیا داشته‌اند؛ مثل اردن و سوریه و عراق، خود امارات… اینها حریفان آسانی برای ما نیستند. باید با برنامه‌ریزی صحیح و درست برویم جلو. خود برنامه‌ریزی مهم ما همین جوان‌گرایی است که چطور در مدت کوتاه این کار را بکنیم. البته هوش و درایت امیر قلعه‌نویی می‌تواند به این کمک کند. نقطه‌نظرات را مردم یا مفسرین مثل آقای خیابانی یا عادل‌خان یا خداداد یا محمود فکری و حمید استیلی و بقیه دوستان ارائه می‌دهند. آن نظرات و ایده‌هایی که قابل لمس است و می‌شود پیاده کرد را باید مد نظر قرار داد. همه باید دست به دست هم بدهیم برای جوان‌گرایی تیم برای مسابقات بعدی.»

مهاجرانی در پایان به کلیت رقابت‌ها و حذف تمام قدرت‌های اول آسیا پرداخت و اظهار داشت: «در این مسابقات همه قدرت‌های اول حذف شدند؛ ژاپن، کره جنوبی، عربستان، استرالیا و ایران همه کنار رفتند. شگفتی بزرگ این دوره از مسابقات همین حذف شدن این تیم‌ها بود. هیچ‌کس فکرش را نمی‌کرد این تیم‌ها حذف شوند. البته استرالیا و عربستان قابل پیش‌بینی بود ولی کره و ژاپن نه. این نشان می‌دهد حوادث فوتبال پیش‌بینی‌ناپذیر است. امکان دارد از نظر روحی یا کار تیمی یا شرایط دیگر اتفاقاتی بیفتد. دلایل زیادی را می‌توان ردیف کرد که چرا ژاپن یا کره جنوبی اوت شدند. کره و ژاپن و ایران تیم‌های خیلی خوبی بودند. هر کدام را بخواهید آنالیز کنید دلایل خاص خودشان را دارند. هم دلایل فنی دارد، هم دلایل روانی هم بدشانسی.»
اخبار مرتبط:
سیدحسین حسینی مجدداً به کمیته انضباطی احضار شد / خبرگزاری وزارت ورزش گلر استقلال را تهدید کرد
سیدحسین حسینی مجدداً به کمیته انضباطی احضار شد / خبرگزاری وزارت ورزش گلر استقلال را تهدید کرد

برنا، خبرگزاری وزارت ورزش نوشت: دروازه بان تیم استقلال در کمیته انضباطی فدراسیون حضور خواهد یافت. حسینی پیشتر از سوی کمیته انضباطی به یک جلسه محرومیت تعلیقی و پرداخت ۳۰۰ میلیون تومان جریمه محکوم شده بود اما به نظر می‌رسد دلیل دعوت دوباره این بازیکن، مصاحبه آخر او باشد.

دیوید تیلور، المپیک پاریس را از دست داد
دیوید تیلور، المپیک پاریس را از دست داد

دارنده ۴ مدال طلای جهان و المپیک با قبول ۲ شکست پیاپی مقابل آرون بروکس پدیده ۲۳ ساله کشتی آمریکا، ناباورانه حضور در المپیک پاریس را از دست داد تا با خاطره ای تلخ از المپیک خداحافظی کند.

خبرگزاری نزدیک به سپاه: گلر استقلال مقابل تراکتور نباید بازی کند / حسینی رای کمیته انضباطی را مسخره کرد
خبرگزاری نزدیک به سپاه: گلر استقلال مقابل تراکتور نباید بازی کند / حسینی رای کمیته انضباطی را مسخره کرد

خبرگزاری فارس نوشت: سیدحسین حسینی دروازه بان تیم فوتبال استقلال در هفته بیست و پنجم لیگ برتر و دیدار با تراکتور تبریز محروم می‌شود، زیرا علیه رای کمیته انضباطی موضع گیری کرده و آن را به سخره گرفته است.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است