کد خبر : 282875
انتشار : ۱۴۰۲/۱۱/۱۸ - 15:55
دسته‌بندی : اقتصادی، برگزیده ها
چاپ

حق‌شناس، اقتصاددان: مردم امروز حتی در حوزه خورد و خوراک هم مشکل دارند / تاوان جراحی‌های اقتصادی دولت را مردم دادند

یک اقتصاددان گفت: امروز مردم به دلیل فقر و پایین بودن درآمد دچار بدمسکنی شده‌اند و حتی در حوزه خورد و خوراک دچار مشکل‌اند. همه دولت‌ها به تعابیر مختلف شعار جراحی اقتصادی را داده‌اند که البته نیت خیر هم داشته‌اند اما نتوانستند اقتصاد بیمار ایران را درمان کنند زیرا جراح حاذقی نبودند.

حق‌شناس، اقتصاددان: مردم امروز حتی در حوزه خورد و خوراک هم مشکل دارند / تاوان جراحی‌های اقتصادی دولت را مردم دادند

به گزارش سایت خبری مدارا؛ فردانیوز نوشت: میان بایدهایی که همواره دولت‌ها در عرصه اقتصادی گفته‌اند و میان شعارهایی که داده‌اند با واقعیت‌های اقتصادی فاصله معناداری وجود داشته و دارد. حالا پرسش آن است برای پر کردن این فاصله چه کار باید کرد؟

هادی حق‌شناس، اقتصاددان، درباره این موضوع گفت: «آنچه می‌توانیم بایدهای اقتصادی تلقی کنیم، دستاوردهای خوب سایر کشورهاست. در دنیا حدود دویست کشور وجود دارد و گروه‌های اقتصادی متعددی مانند جی۸، جی۲۰، نشست کشورهای شرق آسیا، نشست کشورهای حوزه خلیج فارس و… را شکل داده‌اند. کشورهای موفق در میان اینها دو شاخص را به بهترین شکل نگاه داشته‌اند؛ یکی اشتغال و دیگری تورم. آنها توانسته‌اند که برای مردمشان شغل ایجاد کنند و از طرفی تورم را کنترل کنند؛ دو شاخصی که در ایران شرایط مطلوبی ندارند».

او ادامه داد: «اگر مردم ایران شغل مناسب داشته و نیز از درآمد کافی برخوردار باشند، تقریبا می‌شود گفت که دیگر دغدغه اقتصادی نخواهند داشت. ممکن است همچنان دغدغه‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی داشته باشند اما دیگر دغدغه اقتصادی نخواهند داشت. بنابراین در صورتی فاصله میان بایدها و واقعیات اقتصادی پر می‌شود که دو شاخص تورم و بیکاری را مهار کنیم»

این اقتصاددان همچنین بیان کرد: «امروز مردم به دلیل فقر و پایین بودن درآمد دچار بدمسکنی شده‌اند و حتی در حوزه خورد و خوراک دچار مشکل‌اند. همه دولت‌ها به تعابیر مختلف شعار جراحی اقتصادی را داده‌اند که البته نیت خیر هم داشته‌اند اما نتوانستند اقتصاد بیمار ایران را درمان کنند زیرا جراح حاذقی نبودند. مردم هزینه جراحی‌های اقتصادی را پرداخت کرده‌اند اما چون جراح حاذقی در کار نبوده، اقتصاد بیمار ایران درمان نشده است».

حق‌شناس در پایان گف: «مشکل دولت‌ها این بوده است که با علم اقتصاد آشنا نبوده‌اند. اکنون زمان بازگشت به علم اقتصاد است. البته ملزوماتی مانند آوردن سرمایه‌گذاری خارجی، فروش نفت به قیمت واقعی، نقل و انقال عادی مالی در سطح بین‌الملل و… نیز نیاز است که دولت‌ها باید بکوشند آنها را فراهم کنند».

اخبار مرتبط:
حسن روحانی: اسرائیل حمله را شروع کرد و ایران فقط پاسخ داد / بعد از انتخابات اسفند می‌بایست خودانتقادی را شروع می‌کردیم
حسن روحانی: اسرائیل حمله را شروع کرد و ایران فقط پاسخ داد / بعد از انتخابات اسفند می‌بایست خودانتقادی را شروع می‌کردیم

حسن روحانی، رئیس‌جمهور دولت‌های یازدهم و دوازدهم گفت: جمهوری اسلامی ایران یک منطقه امن می‌خواهد، با ظلم و تجاوز مخالف و حامی مظلومین در طول تاریخ است. امروز هم امیدواریم انشاءالله با خیر و برکتی که ماه مبارک رمضان برای مردم ما به ارمغان آورد، بتوانیم به راحتی از همه توطئه‌ها عبور کنیم و مردم ما شاهد حل معضلات کشور باشند.

حسین شریعتمداری: بی‌حجابی مثل اعتیاد به موادمخدر است
حسین شریعتمداری: بی‌حجابی مثل اعتیاد به موادمخدر است

مدیرمسئول روزنامه کیهان نوشت: باید نجات فریب‌خوردگان از چنگال پدیده پلشت کشف حجاب را تکلیف شرعی و انسان‌دوستانه خود تلقی کنند و خدای نخواسته تحت تاثیر خناسان تصور نکنند که اجازه ادامه گرفتاری آنان در چنبره پلید کشف حجاب دلسوزی و به اصطلاح مدارا با آنان است! بدیهی است که اگر خدای نخواسته فرزند دلبندتان به مواد مخدر معتاد شود، تهیه مواد برای ادامه اعتیاد او را خیانت به فرزندتان می‌دانید و نه اقدامی دلسوزانه!

عصبانیت وزیر کابینه جنگ اسرائیل از حمله موفقیت‌آمیز سپاه / بنی‌گانتز: تلافی می‌کنیم
عصبانیت وزیر کابینه جنگ اسرائیل از حمله موفقیت‌آمیز سپاه / بنی‌گانتز: تلافی می‌کنیم

وزیر کابینه جنگ اسرائیل، ادعا کرد: ایران بهای حمله به اسرائیل را در زمان مناسب و با روش مناسب خواهد پرداخت.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است