کد خبر : 281637
انتشار : ۱۴۰۲/۱۱/۱۰ - 13:19
دسته‌بندی : برگزیده ها، سیاسی
چاپ

نوری‌قزلجه، نماینده مجلس: از طرح شفافیت فقط یک اسم خالی باقی مانده

کاندیداهای انتخابات مجلس در همان ایام تبلیغات انتخاباتی که به مردم وعده و وعید می دادند، «وعده شفافیت» را در صدر وعده ها نشانده بودند اما بعد از آنکه پایشان به بهارستان باز شد و طرح در دستور کار قرار گرفت نتوانست حد نصاب دوسوم رأی نمایندگان را بدست آورد و رد شد.

نوری‌قزلجه، نماینده مجلس: از طرح شفافیت فقط یک اسم خالی باقی مانده

به گزارش سایت خبری مدارا؛ خبرآنلاین نوشت: کاندیداهای انتخابات مجلس در همان ایام تبلیغات انتخاباتی که به مردم وعده و وعید می دادند، «وعده شفافیت» را در صدر وعده ها نشانده بودند اما بعد از آنکه پایشان به بهارستان باز شد و طرح در دستور کار قرار گرفت نتوانست حد نصاب دوسوم رأی نمایندگان را بدست آورد و رد شد. هر چند که بعد از رد طرح شفافیت آرا، بهارستانی‌ها به دنبال تصویب طرح «شفافیت قوای سه‌گانه» رفتند اما این طرح نیز با مخالفت‌های زیادی روبه‌رو شد. ابتدا مجمع تشخیص زیر بار طرح جدید شفافیت که این نهاد سیاسی را نیز شامل می شد، نشد و بعدها مشخص شد دولت رئیسی هم حاضر به تن دادن به این طرح نیست.

سرانجام بعد از مدتها بی خبری از سرانجام این طرح، در جلسه علنی نوبت عصر یکشنبه (۸ بهمن ماه)، طرح دوفوریتی شفافیت قوای سه‌گانه، دستگاه‌های اجرائی و سایر نهادها که اعاده‌شده از شورای نگهبان بود، در دستور کار قرار گرفت و برای تامین نظر این شورا، نمایندگان با اصلاح مواد ارجاع شده موافقت کردند.

نماینده بستان آباد، با اشاره به جزئیات این اصلاحیه گفت: «در زمان بررسی ایرادات شورای نگهبان به برنامه هفتم، طرح شفافیت هم در دستور کار قرار گرفت و مشاهده کردیم، همان ته‌مانده‌ شفافیتی که از مراجع تصمیم گیر باقی مانده بود، با اصلاحیه کمیسیون کن فیکون و بی اساس شده است.»

وی با اشاره به انتخاباتی بودن این تصویب این اصلاحیه گفت؛«می خواهند بگویند ما به وعده خود عمل کردیم. اما وقتی این وعده را ورق می‌زنیم، در آن چیزی نیست و بسیار بد است.»

بخش هایی از گفت و گوی نوری قزلجه را در ادامه می خوانید:

 • طرح شفافیت از موضوعاتی بود که از آغاز مجلس یازدهم مطرح شد که ما خواهان شفافیت و روشن شدن آرا هستیم، زمانی که این طرح در کمیسیون بررسی شد؛ ما مشاهده کردیم که به دنبال شفافیت واقعی نیستند و این طرح بیشتر شبیه یک رفع تکلیف است. بنابراین، یک سری پیشنهاداتی را به این طرح اضافه کردیم که اگر بنا بر شفافیت است، باید به طور کامل در شئونات تصمیم گیری کشور هم دیده شود.
 • ما یک سری پیشنهادات به طرح شفافیت اضافه کردیم، مانند شفاف شدن قوای سه‌گانه، یا زمانی که مجلس یک قانونی را وضع می‌کند، آیین‌نامه آن در دولت چطور وضع می‌شود، قانون چگونه اجرا می‌شود، یا منابعی که تخصیص داده می‌شود، در سازمان برنامه و بودجه چطور تخصیص می‌شود. از این پیشنهادات مطرح کردیم که اگر بنابر شفافیت باشد، بسم‌الله…، این شفافیت است.
 • در موقع بررسی به بخشی از این پیشنهادات رای نداده و حذف شدند. اما یک بخشی از این پیشنهادات باقی ماند که به همراه قوه مقننه، قوه مجریه و سایر مراجع تصمیم گیر کشور هم از یک شفافیت نسبی و جزئی برخوردار شوند.
 • زمانی که این طرح برای اعلام نظر شورای نگهبان و هیأت عالی نظارت رفت، با یک سری ایرادات و اشکالات مواجه شد. البته، به نظر من آن ایرادات اساسی نبودند اما بررسی این طرح طول کشید. علت طول کشیدن بررسی این طرح هم، طبق اظهارات رئیس مجمع تشخیص نامه یا درخواست آقای رئیس جمهور بود که طرح شفافیت برای دولت قابل اجرا نیست.
 • بر همین اساس، یک سری ایرادات به این طرح گرفته شد و به مجلس برگشت و در کمیسیون آن ایرادات را برطرف کرد. روز گذشته، در زمان بررسی ایرادات شورای نگهبان به برنامه هفتم، طرح شفافیت هم در دستور کار قرار گرفت و مشاهده کردیم، همان ته‌مانده‌ شفافیتی که از مراجع تصمیم گیر باقی مانده بود، با اصلاحیه کمیسیون کن فیکون و بی اساس شده است.
 • برای وزرا، برای روسای قوا، برای رئیس جمهور و … اختیار تعیین شده خود را از این شفافیت مستثنی کنند. در مجلس نیز به کمیسیون‌ها و هیأت رئیسه اختیار داده شده که از این شفافیت خود را کنار بکشند ولو برای یک مدت زمان مشخص، مثلا ۶ ماه.
 • همه به این جمله رسیدند که آنچه باقی مانده همان اصل قانون اساسی است که می‌گوید: «مذاکرات مجلس باید علنی پخش شود.» خدا رحمت کند آنانی را که قانون اساسی را نوشتند که این جمله را طرح کردند و اگر این موضوع به اختیار قانون بود حتما برای آن نیز یک استثنائاتی می گذاشتند که هر زمانی که صلاح بدانیم میکروفن باز شود و ان هم دچار مشکل می‌شد.
 • خدا را شکر این موضوع در قانون اساسی طرح شده و مذاکرات مجلس باید علنی پخش شود؛ مشروط بر آنکه طرح‌های مهم اصل هشتاد و پنجی نشود و از پخش علنی معاف شوند. از طرح شفافیت یک اسم خالی باقی مانده که بتوانند بگویند ما این طرح را به سرانجام رساندیم اما داخل آن چیزی نیست.
 • عنوان شفافیت قوای سه‌گانه پس از اضافه شدن پیشنهادات ما در کمیسیون مطرح شد و به علت این عنوان این بود که به مسیرهایی رفت و ۴ سال طول کشید و به نتیجه نرسید. الآن فقط می‌توان گفت که طرح شفافیت در مجلس تمام شده است اما هیچی در آن نیست جز آنکه جلسات مجلس علنی باشد، برخی آرا شفاف باشد که در حال حاضر این اقدامات انجام می‌شود.
 • ناگفته نماند که برای شوراهای روستا هم تصمیماتی گرفته شده که باید شفاف باشند. گویا مسئله‌دارترین ارکان تصمیم گیر در کشور شوراهای روستا هستندکه قرار شده شفاف باشند.
 • حدس می‌زنم که در همین راستا است که بگویند ما به وعده خود عمل کردیم. اما وقتی این وعده را ورق می‌زنیم، در آن چیزی نیست و بسیار بد است.
اخبار مرتبط:
«نور نیوز» ارگان رسانه‌ای دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی نیست
«نور نیوز» ارگان رسانه‌ای دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی نیست

دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی به صدور اطلاعیه‌ای هرگونه انتساب میان این شورا و یکی از پایگاه های خبری را تکذیب و اعلام کرد: شورای عالی امنیت ملی و دبیرخانه شورا دارای اُرگان رسانه ای نبوده و کلیه اخبار و اطلاعیه‌های آن از طریق رسانه ملی، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و خبرگزاری‌های رسمی کشور منتشر می‌شود.

در صورت خطای مجدد صهیونیست‌ها، سرعت پاسخ ایران کمتر از چند ثانیه خواهد بود
در صورت خطای مجدد صهیونیست‌ها، سرعت پاسخ ایران کمتر از چند ثانیه خواهد بود

علی باقری معاون سیاسی وزارت خارجه ایران گفت: در صورت سرزدن خطای مجدد از سوی دشمن، صهیونیستها بدانند که دیگر ۱۲ روز وقت نخواهند داشت و سرعت پاسخ ایران کمتر از چند ثانیه خواهد بود.

وزیر خارجه مصر پیام هشدار ایران را به اسرائیل رسانده است
وزیر خارجه مصر پیام هشدار ایران را به اسرائیل رسانده است

تسنیم نوشت: یک منبع آگاه خبر داد که در خلال تماس تلفنی وزرای خارجه ایران و مصر پیام هشداری جهت ارسال به اسرائیل داده شده است. پیشتر اخباری منتشر شده بود که تهران از طریق قاهره پیام هشدار مهم به رژیم اسرائیل ارسال کرده است.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است