کد خبر : 280481
انتشار : ۱۴۰۲/۱۱/۰۱ - 19:23
دسته‌بندی : سیاسی
چاپ

نماینده مجلس: ملت ایران با آمریکا نمی‌سازد

عباس‌زاده مشکینی گفت: ملت ایران که یک ملت تاریخی، بافرهنگ و مسلمان است، زیر بار ظلم نمی‌رود. مسلم است که با آمریکا نمی‌سازد به نظرم آمریکا باید تکلیفش را با خودش روشن کند. ملت ایران یک ملت روشن است دولت و نظام ما محصول اراده ملت است.

نماینده مجلس: ملت ایران با آمریکا نمی‌سازد

به گزارش سایت خبری مدارا؛ ایلنا نوشت: محمود عباس‌زاده مشکینی در گفتگویی، درباره عملیات اخیر ایران در عراق، سوریه و پاکستان و میزان بازدارنگی ایجاد شده در پی این حملات علیه مواضع ترریست‌ها، گفت: از منظر جمهوری اسلامی ایران تمامیت ارضی همه کشور‌ها به ویژه کشور‌های همسایه برای ما محترم است و انتظار داریم برای تمام کشور‌ها مؤلفه تمامیت ارضی محترم باشد و همه حق یکدیگر را ادا کنند. جمهوری اسلامی ایران دنبال صلح و امنیت است و حتی اقتدار و ظرفیت خود را در خدمت امنیت کشور‌های همسایه می‌داند و انتظار دارد کشور‌های همسایه هم نگاه‌شان همین باشد.

وی خاطرنشان کرد: ابتدا انتظار داریم کشور‌های همسایه خاک‌شان را پناهگاه تروریست‌ها قرار ندهند و امنیت این گروه‌های تروریستی را به تعبیری تامین نکنند. اگر آن‌ها نتوانند و یا نخواهند، جمهوری اسلامی ایران با این‌ها تعارف نخواهند داشت. ما بسیار صبر کردیم و اولین بار نیست برخی گروه‌ها در کشور‌های همسایه عراق، پاکستان و افغانستان نفوذ می‌کنند و می‌آیند و در کشور ما عملیات و جنایت انجام می‌دهند، بار‌ها و بار‌ها این اتفاق افتاده است و به کشور‌ها و همسایگان محترم اعتراض کردیم، درخواست دادیم که با این فرآیند مقابله کنید و همکاری نکنید که نتیجه نگرفتیم. وقتی که اینگونه تحرکات تروریستی و جنایت‌ها تمامی ندارد، ما در دفاع از منافع ملی خود، امنیت شهروندان و جان سربازان خودمان با کسی تعارف نخواهیم داشت.

نماینده مشکین شهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه توان و ظرفیت ما در خدمت صلح و امنیت است و بر اساس مفاد منشور سازمان ملل هم تحرکات بازدارنده و دفاع از صلح حق ماست، تاکید کرد: این گونه نیست که تروریست‌ها کار‌های تروریستی خودشان را انجام دهند و بروند در این کشور‌ها مأمن و پناه بگیرند، من تاکید می‌کنم ما در قبال این‌گونه تحرکات تعارف نخواهیم نداشت هرچند اعتقاد داریم کشور‌های میزبان باید با این‌ها مقابله کنند. اگر این اتفاق بیفتد و ما آسیب ببینیم، باید بدانند دوران بزن دررو تمام شده است هرکسی یکی بزند چهار تا خواهد خورد.

وی درباره پیشنهاد مذاکره ایران و آمریکا برای کاهش تنش‌ها در منطقه، گفت: ما اهل مذاکره هستیم و با مذاکره مشکل نداریم. ما غیر از رژیم صهیونیستی که نامشروع است، با همه اعضای سازمان ملل مذاکره می‌کنیم و تجربه مذاکره با آمریکا در برجام را هم داریم، اما متاسفانه این کشور دیوار بی‌اعتمادی را خودش درست کرد، برجام را امضا کرد، اما زیرش زد و به تعبیری چک‌هایی که امضا کرد، بی‌محل از آب درآمد. دائما هم مذاکره می‌کنیم؛ ما حرف‌هایمان را می‌زنیم آن‌ها هم حرف‌شان را می‌زنند، ما غیرمستقیم حرف می‌زنیم. رئیس‌جمهور و وزیر امورخارجه ما صحبت می‌کنند و آن‌ها جواب‌شان را می‌دهند و بالاخره این هم یک نوع گفتگو است. گفت‌وگوی روی پرده و پشت پرده هم داشتیم. در دولت روحانی وزیر امورخارجه ما با آقای جان کری در خیابان قدم زد، اما آمریکا نشان داد اهل مذاکره نیست و به چیزی که امضا می‌کند، پایبند نیست.

عباس‌زاده مشکینی افزود: آمریکایی‌ها اول باید تکلیف خودشان را روشن کنند آیا به آن امضایی که می‌زنند، متعهد هستند یا نه؟ اگر متعهد باشند و این را در عمل مشخص کنند، ما مذاکره می‌کنیم. پیغام‌هایی بین ما و آن‌ها بده و بستان می‌شود و واسطه‌هایی وجود دارد. این در عرف دیپلماسی طبیعی است. طبیعتا بین ایران و آمریکا هم این پیام‌ها به صورت غیرمستقیم رد و بدل می‌شود و مهم این است در این پیام آن‌ها چه می‌خواهند. به نظر می‌رسد تا آمریکایی‌ها این رفتار‌های دوگانه و تناقضات را کنار نگذارند، به سختی بتوانیم با آن‌ها کنار بیاییم.

وی یادآور شد: امروز در منطقه رژیم صهیونیستی را به پیچیده‌ترین و پیشرفته‌ترین سلاح‌های نظامی مسلح کرده‌اند و ۲۰۰ الی ۳۰۰ کلاهک هسته‌ای در اختیارش گذاشته‌اند و عضو NPT هم نیست کسی هم نمی‌گوید بالای چشمش ابروست و آمریکا هم حمایت نامحدود می‌کند. جنگ علیه مردم بی‌دفاع غزه را خود آمریکایی‌ها و فرماندهان آمریکایی حمایت می‌کنند. آمریکایی‌ها باید از این رفتار‌های دوگانه دست بردارند، ملت ایران که یک ملت تاریخی، بافرهنگ و مسلمان است، زیر بار ظلم نمی‌رود. مسلم است که با آمریکا نمی‌سازد به نظرم آمریکا باید تکلیفش را با خودش روشن کند. ملت ایران یک ملت روشن است دولت و نظام ما محصول اراده ملت است.

اخبار مرتبط:
رئیس صداوسیما: ظریف امشب میهمان تلویزیون است
رئیس صداوسیما: ظریف امشب میهمان تلویزیون است

پیمان جبلی رئیس سازمان صداوسیما گفت: محمد جواد ظریف رئیس شورای راهبردی دولت چهاردهم امشب میهمان تلویزیون است.

عضو شورای شهر: عموم مَردم تهران عملکرد زاکانی را قبول ندارد
عضو شورای شهر: عموم مَردم تهران عملکرد زاکانی را قبول ندارد

مهدی عباسی، عضو شورای شهر تهران، درباره احتمال برکناری شهردار توسط اعضا شورا گفت: در ساختار قانونی کشور، به گونه‌ای پیش‌بینی شده که امور مدیریت شهری به اعضا شورای شهر که نمایندگان مردم هستند، واگذار شود. در حال حاضر آقای زاکانی که نماینده مردم نیست، خانم سلیمانی نماینده مردم است. در تهران نیز اعضا شورا طبق قانون وظیفه دارند که مصوبه‌های مرتبط با شهر را تصویب کنند و برعملکرد شهردار و شهرداری نظارت کنند. در نتیجه نظارت بر عملکرد شهردار و شهرداری، یک حق قانونی اعضا شوراست.

محمد بن‌سلمان پیروزی پزشکیان در انتخابات را تبریک گفت
محمد بن‌سلمان پیروزی پزشکیان در انتخابات را تبریک گفت

ولیعهد عربستان پیروزی مسعود پزشکیان رییس جمهوری منتخب را تبریک گفت.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است