کد خبر : 280023
انتشار : ۱۴۰۲/۱۰/۲۸ - 14:18
دسته‌بندی : سیاسی
چاپ

قالیباف: در مرزبانی که نمی‌توانیم از زنان استفاده کنیم / شایسته روح و روان زنان است

رئیس مجلس شورای اسلامی مدعی شد: برخی شغل‌ها زیبنده شخصیت و بافت و روح و روان زنان نیست. مثلا ما در مرزبانی در فلان بیابان آیا باید یک خانم را بفرستیم خب حتما این در شان خانمها نیست.

قالیباف: در مرزبانی که نمی‌توانیم از زنان استفاده کنیم / شایسته روح و روان زنان است

به گزارش سایت خبری مدارا؛ تسیم نوشت: محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز (پنجشنبه) در نشست بانوان شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی طی سخنانی اظهار داشت: ابتدا ماه شریف رجب را به یکایک شما عرض تبریک می گویم و انشاءالله از این فرصتها استفاده کنیم و در این شبها در حق هم دعا کنیم و از خدا بخواهیم خداوند توفیق خدمت به جامعه را به همه ما عطا کند.

وی افزود: جا دارد در این ماه عزیز یاد کنیم از امام عزیزمان که این عظمت انقلاب اسلامی را بنا نهادند و انقلاب اسلامی باعث افتخارات بزرگی برای همه جهان اسلام شد. امامی که انقلاب اسلامی را بنا نهاد جز برای خدا کلامی نگفت و جز در راه خدا گامی بر نداشت.

رئیس مجلس در ادامه گفت: این درایت باعث شد اسلام از کنج حجره‌ها خارج شود و باعث عزت مسلمین بشود، شما نگاه کنید قبل از انقلاب را با بعد از انقلاب و این ها را با به یک دیگر مقایسه کنید.

قالیباف تصریح کرد: موضوع فلسطینی که غربی‌ها می خواستند به فراموشی سپرده شود، امروز موضوع همه آزادی خواهان جهان با هر گرایش دین و مذهبی شده است و این خود یعنی عظمت انقلاب و عظمت اسلام.

وی گفت: دومین ویژگی برجسته انقلاب اسلامی این بود که امام زنان را به جامعه وارد کرد و نقش زن را در همه عرصه ها برجسته کرد. این کلام امام است که گفتند حق زنان است که در سیاست و مسائل اجتماعی دخالت کنند و این را تکلیف را به  زنان حضرت امام دادند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: در قبل از انقلاب هم که برخی‌ها مخالف حضور زنان بودند امام محکم فرمودند که هیچ فرقی بین زن و مرد نیست.

وی در ادامه گفت: حتما در بین نگاه جبهه غرب به زن و اسلام تفاوت‌های اساسی وجود دارد و این تفاوتها را باید باور کنیم و در عرصه جامعه آن را عمل کنیم. غربی‌ها زن را یک ابزاری برای تبلیغات و برای تهییج مردان میخواهند و این را میخواهند اگر زن می‌خواهد در جامعه هم پذیرفته بشود باید مردواره بشود و پا روی شخصیت خود بگذارد.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: ولی در نگاه اسلامی ما، جنسیت مطرح نیست و نقش زن در جامعه مهم است، عدالت جنسیتی است و این موضوعیت دارد.

قالیباف در ادامه گفت: ما در جمهوری اسلامی و در باورهای فرهنگی و دینی خودمان زن را با نقش تمدن سازی و تربیتی‌اش می‌شناسیم و میدانیم.

وی افزود: ما راهی جز این نداریم فضا را برای افزایش قابلیت زنان به صورت کمی و کیفی فراهم بکنیم و برای این موضوع تمام تلاش خود را به کار ببریم.

قالیباف با تاکید بر اینکه برخی شغل‌ها زیبنده شخصیت و بافت و روح و روان زنان نیست، گفت: مثلا ما در مرزبانی در فلان بیابان آیا باید یک خانم را بفرستیم خب حتما این در شان خانمها نیست یا برای باز کردن گره ترافیکی در خیابان‌ها آیا باید از زنان استفاده کنیم خب مشخص است که این در شأن زنان نیست.

رئیس مجلس با بیان اینکه هیچکس مثل خود زنان نمی‌تواند نگاه زنان را نمایندگی کند، عنوان کرد: هیچکس مثل زنان نمی‌تواند توازن بین نقش ارزشمند مادری و همسری و فعالیت اجتماعی را بشناسد و آن را رعایت کند به همین خاطر باید اجازه دهیم که زنان در این امور محور باشند‌.

وی با بیان اینکه باید حواسمان باشد که چه انتخاب کننده باشیم چه انتخاب شونده این تازه آغاز راه است و انتهای مسیر نیست، یادآور شد: یکی از ضعفهای جامعه انقلابی ما این است که ما فصلی و مقطعی وارد اینگونه میدان‌ها می‌شویم که البته این ایراد ما مدیران است. ما نباید فقط در مقاطع انتخابات فعال شویم.

قالیباف گفت: حتما زنان ما در جامعه باید در حوزه مطالبات، نقش کلیدی خود را در این عرصه به جامعه ثابت کنند. این رویکرد دو اثر برای جامعه دارد اول اینکه امر ولی جامعه در بحث مشا‌رکت محقق می‌شود و دوم اینکه دغدغه‌ ها و مطالبات زنان همواره توسط خودشان دنبال می‌شود.

 رییس مجلس عنوان کرد: امروز جامعه زنان ما نیازمند کسب تجربه و اعتماد به یکدیگر هستند و این اعتماد و تجربه به سرعت میتواند رشد و ارتقای زنان را در جامعه محقق کند.

وی گفت: وقتی می‌گوییم مجلس یازدهم مجلس فعالی بوده و اینکه رهبر انقلاب این مجلس را انقلابی عنوان می‌کنند و میفرمایند که شجاعانه در میدان بوده و عقلانیت همراه با شجاعت داشته به این علت است که این مجلس در حوزه زنان قوانین ارزشمندی از جمله قانون جوانی جمعیت را داشته است.

قالیباف با تاکید بر اینکه افتخار مجلس بود که قانون جوانی جمعیت و قانون راهبردی برای رفع تحریم‌ها  را به تصویب رساند، خاطرنشان کرد: مسئله لایحه حمایت از زنان از جمله مسائلی بود که دو دهه روی زمین مانده بود و ما در این مجلس تلاش کردیم تا با همکاری دولت آن را به ثمر برسانیم.

رییس مجلس ادامه داد: همچنین در برنامه هفتم توجه جدی از نظر ساختاری به جایگاه زنان صورت گرفته و الحاقیه‌ای برای آن تصویب شده و هم در بحث زنان عشایری، روستایی و سرپرست خانوار مصوباتی را داشته‌ایم.  همچنین فرصتهایی برای زنان خلاق که خانه دار هستند در نظر گرفته شده است.

قالیباف در پایان با تاکید بر اینکه مجلس یازدهم هرگز از موضوعات مربوط به زنان غفلت نکرد و بیش از مجالس دیگر به آن پرداخت، گفت:  تلاش ما این است که در مسیر تنقیح قوانین، قانون جامع زنان در همه ابعاد را در مجلس پیش رو به سرانجام برسانیم.

اخبار مرتبط:
ابراهیم فیاض: نتیجه تیترهای منفی و تلخ اشاعه افسردگی و اضطراب در جامعه است
ابراهیم فیاض: نتیجه تیترهای منفی و تلخ اشاعه افسردگی و اضطراب در جامعه است

جامعه‌شناس و تحلیلگر اصولگرا مدعی شد: وقتی مطالب آرامش بخش در کنار موضوعات انتقادی مطرح نشود و فقط مردم با یکسری تیترهای منفی و تلخ مواجه می شوند که نتیجه اش اشاعه افسردگی و اضطراب در جامعه خواهد بود.

نماینده مجلس: موشک‌های ما برای صلح است
نماینده مجلس: موشک‌های ما برای صلح است

آصفری گفت: غربی ها علاقمند نیستند بدون چراغ سبز آمریکا اقدامی انجام دهند. این پاسخ ایران می تواند صلح آمیز باشد. همواره گفتیم «موشک های ما برای صلح است»، امروز طرف مقابل متوجه قدرت موشک های ما شد و شلیک این موشک ها تأثیر مثبتی را در سیاست خارجی ما می تواند به دنبال داشته باشد.

ابراز رضایت روزنامه اصولگرا از حمایت خاتمی و روحانی از سپاه
ابراز رضایت روزنامه اصولگرا از حمایت خاتمی و روحانی از سپاه

روزنامه نزدیک به جریان قالیباف نوشت: هرچند که واکنش خاتمی نسبت به هم‌قطارانش با تأخیر مطرح شد؛ اما همین واکنش‌ها را می‌توان به‌عنوان مثالی در وحدت ملی ایران در مواجهه با برهه‌های سرنوشت‌ساز تعبیر کرد.  

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است