کد خبر : 279826
انتشار : ۱۴۰۲/۱۰/۲۷ - 11:39
دسته‌بندی : سیاسی
چاپ

فلاحت‌پیشه: تهران و واشنگتن باید به میز مذاکره برگردند

تحلیلگر مسائل کشورمان گفت: هرچه اوضاع وخیم‌تر شود مدیریت تحولات از دست ایران و آمریکا خارج می‌شود. در این شرایط کسانی از فضا بهره برداری می‌کنند که علاوه بر سوءاستفاده از ایران، به عنوان رقیب آمریکا جایگاه بهتری پیدا می‌کنند. به نفع ایران و آمریکاست که به میز عمان برگردند.

فلاحت‌پیشه: تهران و واشنگتن باید به میز مذاکره برگردند

به گزارش سایت خبری مدارا؛ فلاحت پیشه، نماینده سابق مجلس در توییتی درباره جنگ ایران و آمریکا نوشته است: جنگی پیش روست که از لحاظ دامنه، بعد از جنگ‌های جهانی بی سابقه است. بعد از ده‌ها سفر بی نتیجه مقامات آمریکایی به منطقه، عملی‌ترین راه حل بازگشت به میز عمان است.

این اظهار نظر در پی تحولات اخیر در منطقه از جمله ترور رهبران مقاومت و حمله آمریکا به یمن بیان شده است.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس دهم، درباره احتمال افزایش تنش میان ایران و آمریکا در منطقه به «انتخاب» گفت: الان بیکار‌ترین مسئولان درمنطقه دیپلمات‌ها هستند. به عبارتی دیپلماسی درگیر جنگ است و به طور مشخص، ساز و کاری که در عمان بین ایران و آمریکا شکل گرفته بود تعطیل شده است.

وی افزود: کارشکنی آمریکایی‌ها برای بهره برداری ایران از ۶ میلیارد دلار یعنی شکستن تعهد با ایران و تلاش برای به حاشیه بردن ایران و ایجاد یک دست باز برای نتانیاهو که اوضاع منطقه را دچار تنش کرده است. من معتقدم مجموعه تحولات در آن مسیری پیش می‌رود که نتانیاهو و افراطیون صهیونیست طراحی کرده اند.

وی در ادامه درباره نشانه‌های افزایش تنش و احتمال جنگ بیان کرد: دو شاخص جدی وجود دارد که نشان می‌دهد مسیر تحولات به سمت اهداف نتانیاهو و افراطیون است. مسیر اول حرکت به سمت فشار حداکثری است. پیش از این، بایدن از این سیاست عبور کرده بود، اما الان دوباره در این مسیر حرکت می‌کند. جنبه خطرناک آن این است که شاخص‌های نظامی هم به این فشار اضافه می‌شود. از جمله حمله به اهداف حامیان ایران که در دستور کار قرار گرفته است. ایران اگر وارد یک جنگ محدود با آمریکا بشود، آن را بهتر از فشار حداکثری می‌داند.

فلاحت پیشه تصریح کرد: اگر جنگی پیش بگیرد تنها آمریکایی‌ها نیستند ک مدیریت جنگ را در اختیار دارند؛ در واقع امکان مانور برای ایران بیشتر از فشار حداکثری است. موضوع دوم این است که جریان مقاومت می‌داند که شیب تحولات به ضرر آن هاست. این جریان اگر می‌دانست که حمله اسراییل به حماس حمله محدودی نیست، از ابتدا با تمام قوا جنگ را علیه اسراییل شکل می‌داد. اسراییلی‌ها به نظر من یک راهبرد نقطه زنی را در دستور کار قرار دادند و تونل‌ها و استحکامات و تجهیزات و رهبران جریان‌های مقاومت را هدف قرار دادند.

وی ادامه داد: آمریکا سعی می‌کند در داخل عراق بین جریان مقاومت شکاف ایجاد کند و عده‌ای را منفعل کند، هم در یمن مانع پیوستن آن‌ها به جریان ضد اسراییلی شود. این شرایط به نظر من توازن را به ضرر مقاومت شکل داده است؛ لذا امکان اینکه چالش جدی‌تر بشود وجود دارد.

فلاحت پیشه درباره توییت خود در رابطه با جنگ گفت: من در آن توییت راه حل دادم که هرچه اوضاع وخیم‌تر شود مدیریت تحولات از دست ایران و آمریکا خارج می‌شود. در این شرایط کسانی از فضا بهره برداری می‌کنند که علاوه بر سوءاستفاده از ایران، به عنوان رقیب آمریکا جایگاه بهتری پیدا می‌کنند. به نفع ایران و آمریکاست که به میز عمان برگردند.

اخبار مرتبط:
حاجی‌دلیگانی: ما باید هر لحظه آمادگی اسرائیل را داشته باشیم / بیش از نیمی از موشک‌ها و پهباد‌های ما در عملیات وعده صادق، به هدف خوردند
حاجی‌دلیگانی: ما باید هر لحظه آمادگی اسرائیل را داشته باشیم / بیش از نیمی از موشک‌ها و پهباد‌های ما در عملیات وعده صادق، به هدف خوردند

نماینده شاهین‌شهر می‌گوید: در حال حاضر، با اقتدار مضاعفی که برای ایران آفریده شد، بایستی مسئولان اقتصادی دولت، از این فرصت به وجود آمده، برای ترمیم جایگاه تجاری ایران در منطقه و جهان، بهره لازم را ببرند. یعنی اکنون این فرصت طلایی و پاس گل را بخش نظامی ما آفریده و حال نوبت مسئولان بخش اقتصادی است که آن را به گل تبدیل کنند.

فریدون عباسی، نماینده مجلس: اسرائیل در داخل ایران نفوذی دارد / باید مراقب باشیم که از نفوذی‌ها ضربه نخوریم
فریدون عباسی، نماینده مجلس: اسرائیل در داخل ایران نفوذی دارد / باید مراقب باشیم که از نفوذی‌ها ضربه نخوریم

نماینده مردم کازرون در مجلس گفت: رژیم اسرائیل در داخل نفوذی دارد، یا اقدام به ایجاد انفجار می‌کند یا دست به ترور می‌زند در نتیجه ما باید در داخل مراقبت امنیتی‌مان را بیشتر کنیم که از نفوذی‌ها ضربه نخوریم.

اسحاق جهانگیری: با مَردم مدارا کنید
اسحاق جهانگیری: با مَردم مدارا کنید

معاون اول حسن روحانی در دولت گذشته گفت: باید نسبت به تقویت انسجام ملی، جلب مشارکت عمومی مردم و جریان های سیاسی، مدارا با شهروندان و بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم نیز همت گمارد.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است