کد خبر : 278292
انتشار : ۱۴۰۲/۱۰/۱۸ - 08:27
دسته‌بندی : اصفهان
چاپ

نمایش ۱۵۰ اثر هنری ۶۰ بانوی اصفهانی در حوزه هنری اصفهان

عمارت سعدی اصفهان میزبان نمایش ۱۵۰ اثر هنری ۶۰ بانوی اصفهانی در حوزه هنری اصفهان شد.

نمایش ۱۵۰ اثر هنری ۶۰ بانوی اصفهانی در حوزه هنری اصفهان

به گزارش سایت خبری مدارا؛ نمایشگاه «زنان هنرمند اصفهان» به همت حوزه هنری استان اصفهان، در سالن سعدی گشایش یافت.

به نوشته مهر؛ در این نمایشگاه بیش از ۱۵۰ اثر از ۶۰ بانوی هنرمند اصفهانی در رشته‌های نقاشی، خوشنویسی، تذهیب و تشعیر، نگارگری و نقاشی‌خط ارائه شده است.

بخش ویژه افتتاحیه این نمایشگاه به تجلیل از زینت‌السادات امامی، فرزند میرزا آقا امامی نگارگر مشهور اصفهانی اختصاص داشت.

نمایشگاه آثار خانم امامی نیز هم‌زمان با دیگر آثار «زنان هنرمند اصفهان» در گالری نقطه عمارت سعدی افتتاح شد. زینت السادات امامی از ۱۸ سالگی به فراگیری هنر نگارگری نزد پدر پرداخت و با استعدادی که داشت در ادامه هنر سوخت، طلاکوبی، نگارگری و تذهیب و تشعیر را فرا گرفت.

در آئین افتتاحیه این نمایشگاه مجتبی مجلسی، مدیر واحد تجسمی حوزه هنری استان اصفهان برگزاری نمایشگاه «زنان هنرمند اصفهان» را یک اتفاق بسیار بزرگ در اصفهان دانست که آثار بیش از ۶۰ بانوی هنرمند اصفهانی در آن ارائه‌شده است.

وی افزود: ما در حوزه هنری استان مفتخریم که میزبان این تعداد از بانوان هنرمند هستیم. می‌توانم برای اولین بار ادعا کنم که هیچ دیوار خالی در ساختمان عمارت سعدی نداریم و آثار این بانوان هنرمند، زینت‌بخش مجموعه گالری‌های سعدی است، ما به این اتفاق مهم افتخار می‌کنیم.

مجلسی تأکید کرد که حوزه هنری با تمام توان و پتانسیل خود نمایشگاه بزرگی دایر کرده که میزبان کثیری از هنرمندان بوده است.

در ادامۀ این مراسم مریم کرباسی نجف آبادی یکی از شاعران مطرح اصفهان به شعرخوانی پرداخت.

امامی بزرگترین امضای هنری خاورمیانه

سپس محمودرضا صیرفیان، مجموعه‌دار و پژوهشگر استان اصفهان گفت: حاج میرزا آقا امامی یکی از بزرگ‌ترین خادمان ایران بود که خاندانی بس ریشه‌دار در اصفهان هستند و نه تنها اصفهانی‌ها بلکه ما ایرانی‌ها وامدار هنر استاد امامی هستیم و سال ۱۳۵۳ نیویورک تامیز یک صفحه کامل به حاج میرزا آقا امامی اختصاص می‌دهد و می‌نویسد که «امامی بزرگ‌ترین امضای هنری خاورمیانه است.»

صیرفیان افزود: متأسفانه نتوانسته‌ایم آن طور که باید و شاید از داشته‌های هنری خود استفاده کنیم و ان را بیان کنیم. اگر ما فقط بتوانیم داشته‌هایمان از جمله اصفهان زیبا و ایران را معرفی کنیم چقدر می‌تواند برای سرزمین ما مهم و مؤثر باشد، حتی اگر عده‌ای به این مسئله هم نگاه مادی داشته باشند بازهم چقدر می‌تواند برای ایران ارزآور باشد.

این مجموعه‌دار و پژوهشگر با تأکید بر اینکه شخصیتی مانند میرزا آقا امامی از بزرگان نقاشی ایران است، اضافه کرد: از دوران صفویه تا به امروز مانند میرزا آقا امامی نداشته‌ایم.

صیرفیان ادامه داد: خداوند هنر را در دست بزرگانی همچون افراد حاضر در اینجا ارائه کرده است، ضمن اینکه باید هنرشناس هم بود و کسی که خداوند هنر را به او ودیعه داده عاشق هم می‌شود و عاشق چیزی نیست که بتوان به او حکم کرد و نه گفت که باش. ما باید پاسدار این هنرمندان باشیم، اصفهان شهری است که به گفتۀ مدیران یونسکو زیباترین میدان جهان را در خود جای داده است.

وی افزود: استاد فرشچیان که افتخار هنر ایران در جهان است، بارها گفته است که «افتخار من شاگردی میرزا آقا امامی است» و این نشان می‌دهد که چرا حاج میرزا آقا امامی در عرصۀ نگارگری، ارزشمند و بزرگ است.

صیرفیان تصریح کرد: امیدوارم ما مردم، قدر بزرگان خود را بدانیم و در محضرشان زانو بزنیم و افتخار کنیم و از آن‌ها یاد بگیریم.

وی تأکید کرد: امیدوارم موزه‌های ما نیز بیشتر از آن چیزی که هست افزایش پیدا کنند و البته فعال و پُربار هم باشند. من از کسانی که آثار فاخری دارند خواهش می‌کنم که آثار خود را به صورت مجموعه عرضه کنند چراکه بسیاری از آثار مهم و عالیِ ما فقط به دلیل محتاط بودن ما ازبین رفته است.

هیچ کجا به اندازه اصفهان هنرمند ندارد

احمد نوری، رئیس حوزه هنری استان اصفهان با اشاره به اینکه خیلی خوشوقتم که در ایام ولادت حضرت فاطمه‌زهرا (س) توانستیم فضای هنرمندانۀ بانوان اصفهان را رقم بزنیم، خاطر نشان کرد: امیدوارم هرسال به این مناسبت آثار بانوان هنرمند را شاهد باشیم.

در ادامه زینت‌السادات امامی گفت: از مسئولین برگزاری این برنامه تشکر می‌کنم که با چنین اقداماتی، هنرمندان را تشویق می‌کنند و برای من هم بسیار ارزشمند است.

وی افزود: فکر نمی‌کنم به غیر از اصفهان در جای دیگری اینقدر هنرمند وجود داشته باشد؛ چون زمانی که شروع به کار کردم همه به من می‌گفتند، تا به حال بانویی به هنر روی نیاورده و پدرم به من می‌گفتند که «به صحبت‌های بقیه گوش نکن و هنرت را ادامه بده.»

این بانوی هنرمند پیشکسوت تصریح کرد: تعریف پروین اعتصامی را بسیار شنیدم که می‌گفتند «تاریخ مانند ایشان را ندارد.» خدا را شکر که امروز در هر عرصه‌ای از هنر و سایر مشاغل، حضوربانوان را مشاهده می‌کنیم.

در پایان این مراسم، با حضور جمع کثیری از هنرمندان اصفهانی از زینت‌السادات امامی، هنرمند پیشکسوت تقدیر به عمل آمد و در ادامه نمایشگاه گروهی “زنان هنرمند اصفهان” گشایش یافت.

گفتنی است، علاقه‌مندان برای بازدید از نمایشگاه «زنان هنرمند اصفهان» می‌توانند تا ۲۰ بهمن‌ماه از ساعت ۱۵ تا ۱۹ به گالری‌های بوستان، گلستان، تماشا، نقطه در عمارت سعدی، واقع در خیابان استانداری، گذر سعدی مراجعه کنند.

اخبار مرتبط:
چرا فلامینگوها پس از چند سال به تالاب گاوخونی بازگشتند؟
چرا فلامینگوها پس از چند سال به تالاب گاوخونی بازگشتند؟

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره کل محیط زیست استان اصفهان گفت: مرطوب شدن بخشی از تالاب گاوخونی سبب شد تا فلامینگوها برخلاف سال‌های قبل به این تالاب بیایند.

یک سنگ قبر از دورۀ صفوی در کاشان کشف شد
یک سنگ قبر از دورۀ صفوی در کاشان کشف شد

مدیر پایگاه سیلک کاشان گفت: سنگ قبری از منطقه‌ای ثبت شده در ۳۰ کیلومتری غرب کاشان کشف شده که مربوط به دوران متاخر اسلامی و دورۀ صفویه است.

۸۳۷ مددجوی کمیته امداد استان اصفهان صاحب مسکن شدند
۸۳۷ مددجوی کمیته امداد استان اصفهان صاحب مسکن شدند

قائم مقام کمیته امداد استان اصفهان گفت: طبق سیاست‌های کمیته امداد کشور، برای ۳۳ هزار خانواده مددجویان امداد در کشور مسکن آماده و تکمیل شده که سهم استان اصفهان در این زمینه ۸۳۷ مسکن بوده است.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است