کد خبر : 277427
انتشار : ۱۴۰۲/۱۰/۱۲ - 09:53
دسته‌بندی : بین الملل
چاپ

جمهوری قره‌باغ رسماً منحل شد

حکم صادره از سوی «سامول شهرامانیان» رئیس منطقه قره‌باغ (آرتساخ) در اوایل مهر ماه با موضوع انحلال این جمهوری خودخوانده، از امروز دوشنبه اول ژانویه اجرایی شد.

جمهوری قره‌باغ رسماً منحل شد

به گزارش سایت خبری مدارا؛ ایسنا نوشت: حکم صادره از سوی «سامول شهرامانیان» رئیس منطقه قره‌باغ (آرتساخ) در اوایل مهر ماه با موضوع انحلال این جمهوری خودخوانده، از امروز دوشنبه اول ژانویه اجرایی شد.

«سامول شهرامانیان» رئیس جمهوری خودخوانده و به رسمیت شناخته‌نشده قره‌باغ روز ۲۸ سپتامبر (ششم مهر) و ۹ روز بعد از آنکه تنش‌ها در این منطقه بار دیگر بالا گرفت، حکمی را برای پایان دادن به این جمهوری امضا کرد.

به نوشته خبرگزاری تاس، در این حکم مشخصا از جمعیت قره‌باغ خواسته شد شرایط پیشنهادی باکو برای ادغام مجدد با جمهوری آذربایجان را در نظر گرفته یا در صورتی که می‌خواهند به سکونت خود در همان‌جا ادامه دهند.

روز ۱۹ سپتامبر ۲۰۲۳ تنش‌ها در منطقه قره باغ بار دیگر تشدید شد اما یک روز بعد یک توافق آتش‌بس حاصل شد.

مقام‌های جمهوری آذربایجان و نمایندگان ارامنه قره باغ روز ۲۱ سپتامبر نشستی را در شهر یِولاخ در جمهوری آذربایجان با هدف بحث در مورد مسائل مربوط به یکپارچه‌سازی برگزار کردند. روز ۱۵ اکتبر «الهام علی‌اف» رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان پرچم کشورش را در شهر خانکندی (استپاناکرت) در قره باغ بالا برد.

طبق اعلام دولت ارمنستان، بیش از ۱۰۰۰۰۰ نفر از ساکنان آواره شده قره‌باغ به ارمنستان نقل مکان کرده‌اند. جمعیت این منطقه تا همین چند وقت پیش حدود ۱۲۰۰۰۰ نفر برآورد  شده بود.

قره‌باغ بعد از سقوط امپراطوری روسیه در سال ۱۹۱۷ مورد ادعای ارمنستان و هم جمهوری آذربایجان قرار گرفت و در اوایل دهه ۱۹۹۰ طی یک جنگ از جمهوری آذربایجان جدا افتاد.

اخبار مرتبط:
سفیر اسرائیل: روسیه حمله ایران را محکوم کند / مسکو: مگر شما حملات اوکراین به خاک ما را محکوم کردید؟
سفیر اسرائیل: روسیه حمله ایران را محکوم کند / مسکو: مگر شما حملات اوکراین به خاک ما را محکوم کردید؟

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، در پاسخ به درخواست سفیر اسرائیل در مسکو برای محکوم کردن حمله ایران، خاطرنشان کرد که اسرائیل حملات کیف به خاک روسیه را محکوم نکرد.

جو بایدن: ما به اسرائیل کمک کردیم تا تقریباً تمام پهپادها و موشک‌های ایران را سرنگون کند
جو بایدن: ما به اسرائیل کمک کردیم تا تقریباً تمام پهپادها و موشک‌های ایران را سرنگون کند

رئیس جمهور آمریکا گفت: «به دستور من، برای حمایت از دفاع اسرائیل، ارتش آمریکا طی هفته گذشته هواپیماها و ناوشکن‌های دفاع موشکی ضدبالستیک را در منطقه مستقر کرده بود. به لطف این استقرارها و مهارت فوق‌العاده نیروهای نظامی‌مان، ما به اسرائیل کمک کرده‌ایم تقریباً تمام پهپادها و موشک‌های ورودی را سرنگون کند.»

رئیس پارلمان اروپا حمله موشکی ایران به اسرائیل را محکوم کرد
رئیس پارلمان اروپا حمله موشکی ایران به اسرائیل را محکوم کرد

رئیس پارلمان اروپا: حمله ایران را محکوم می کنیم و به تلاش برای توقف تشدید و تشدید اوضاع به سمت خونریزی بیشتر ادامه می دهیم.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است