کد خبر : 276492
انتشار : ۱۴۰۲/۱۰/۰۶ - 10:29
دسته‌بندی : سیاسی
چاپ

اسرائیل با شهادت سیدرضی در سوریه دنبال دستآوردسازی بود

روزنامه دنیای اقتصاد هدف اسراییل از ترور سیدرضی موسوی در سوریه را واکاوی کرده است.

اسرائیل با شهادت سیدرضی در سوریه دنبال دستآوردسازی بود

به گزارش سایت خبری مدارا؛ دنیای اقتصاد نوشت: از شدت گرفتن این حملات دو سناریو را می‌توان مطرح کرد؛ نخست اینکه اسرائیل با حمله روز دوشنبه به سوریه و به شهادت رساندن سردار بلندپایه ایران به دنبال آن است تا ایران به این حمله پاسخ دهد و جنگ گسترش پیدا کند. البته شواهد و قرائن خلاف این موضوع را نشان می‌دهد و به نظر می‌رسد اسرائیل در موقعیتی نیست که این هدف را دنبال کند. حتی اگر اسرائیل بخواهد این مسیر را دنبال کند، باید از حزب‌‌‌الله لبنان که هر روز در حال تبادل آتش هستند و نزدیک‌‌‌تر هم هست شروع کند. اما مشاهده می‌‌‌کنیم که این حملات بین اسرائیل و حزب‌‌‌الله از حد مشخصی فراتر نمی‌رود. درواقع اسرائیل بعد از ضربات وارده از ۷ اکتبر که هم جامعه و هم نخبگان امنیتی، سیاسی و نظامی اسرائیل با آن مواجه شدند، نمی‌تواند وارد این جبهه‌‌‌های جدید شود.  اما هدف دیگر هم ممکن است از جانب اسرائیل دنبال شود که به سناریوی دوم معنا می‌دهد.

این روزنامه افزوده است: این هدف آن است که چون اسرائیل به هیچ‌‌‌یک از اهدافی که اعلام کرده بود نرسیده است و انتقادات از تل‌‌‌آویو بسیار افزایش پیدا کرده است به دنبال دستاوردسازی بوده است. تقریبا اغلب مقامات ارشد سابق اسرائیل در رسانه‌‌‌های ا    سرائیلی از شکست این رژیم در غزه سخن می‌‌‌گویند. در چنین شرایطی ترور یک فرمانده ارشد ایرانی به مثابه یک دستاورد می‌تواند به افکار عمومی اسرائیل فروخته شود. با در نظر گرفتن حملات دوشنبه شب می‌توان گفت آنچه اسرائیل و آمریکا به طور مشترک دنبال می‌کنند این است که در منطقه‌‌‌ای خاص به جز لبنان که ریسک آن زیاد است، بازی را دنبال کنند. اسرائیل بازی در منطقه خاکستری سوریه را آغاز کرده است؛ هرچند هنوز به طور رسمی مسوولیت این حمله را به عهده نگرفته است.  به نظر می‌رسد با توجه به اینکه اقدامات گذشته اسرائیل در شام منجر به عقب‌‌‌نشینی نیروهای محور مقاومت و ایران نشده، امروز آنها چند گام جلوتر آمده و بر شدت و حدت حملات خود افزوده‌‌‌اند؛ هدف اسرائیل نیز بازدارندگی در برابر محور مقاومت است.

اخبار مرتبط:
حسین جلالی: پرویز فتاح، نامزد جریان انقلابی و شبیه‌ به رئیسی است / حضور قالیباف و لاریجانی در انتخابات مسجل شده است
حسین جلالی: پرویز فتاح، نامزد جریان انقلابی و شبیه‌ به رئیسی است / حضور قالیباف و لاریجانی در انتخابات مسجل شده است

نماینده دمجلس یازدهم در خصوص ریاست مجلس دوازدهم و گمانه‌زنی‌ها درباره کاندیداهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری گفت: احتمال می‌دهم محمد باقر قالیباف با رای کمتری برای ریاست مجلس انتخاب شود. رای دهندگان مجلس از او می‌خواهند اگر به او رای دادند و رئیس مجلس شد، دیگر برای ریاست جمهوری ثبت نام نکند و این یک مانع مهمی جلو روی وی است.

مجتبی ذوالنوری: مجلس یک سال تعطیل شود هیچ کسی ککش هم نمی‌گزد
مجتبی ذوالنوری: مجلس یک سال تعطیل شود هیچ کسی ککش هم نمی‌گزد

نامزد ریاست مجلس دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی گفت: مجالس گذشته کارهای خوبی کردند. مجلس یازدهم لقب مجلس انقلاب را از رهبری گرفت ایا نمی‌تواند مجلس بهتری باشد و آیا مجلس دوازدهم می‌تواند بهتر از مجلس گذشته باشد؟ اگر قرار باشد ریل گذاری همان ریل گذاری گذشته باشد و همان کادر پروازی رئیس باشد کارهای مجلس پیش نخواهد رفت. باید تغییر ایجاد کرد. مجلس باید وارد مسیر ریل گذاری جدید شود.

آذر منصوری: جبهه اصلاحات هنوز هیچ تصمیمی درباره انتخابات نگرفته است
آذر منصوری: جبهه اصلاحات هنوز هیچ تصمیمی درباره انتخابات نگرفته است

آذر منصوری، رییس جبهه اصلاحات در توئیتی نوشت: جبهه اصلاحات ایران هنوز هیچ مصوبه‌ای در مورد انتخابات ریاست جمهوری نداشته است. گفتگو‌ها ادامه دارد و مواضع جبهه در این ارتباط از طریق بیانیه، اطلاعیه‌ها و سخنگوی این تشکیلات اعلام می‌شود. ‏کلیه اخبار یا نقل قول‌های دیگری که در این زمینه منتشر می‌شود، فاقد اعتبار است.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است