کد خبر : 275731
انتشار : ۱۴۰۲/۱۰/۰۱ - 04:07
دسته‌بندی : اصفهان
چاپ

سکونت ۲۵درصد جمعیت شهر اصفهان در خانه‌های ناپایدار

معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان با بیان اینکه ۲۵درصد جمعیت شهر اصفهان در خانه‌های ناپایدار و بافت‌های شهری نفوذناپذیر ساکن هستند گفت: دستگاه‌های اجرایی استان در راستای برنامه‌های بازآفرینی شهری پایدار گام مثبتی برنداشته‌اند.

سکونت ۲۵درصد جمعیت شهر اصفهان در خانه‌های ناپایدار

به گزارش سایت خبری مدارا؛ وحید مهدویان، معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان درخصوص بازآفرینی شهری مدیریت کلان شهر اصفهان اظهار کرد: برای اولین بار در سال ۱۳۸۵ محدوده بافت فرسوده اصفهان در کمیسیون ماده ۵ مصوب و ابلاغ شد و آخرین مصوبه آن نیز مربوط به سال ۱۳۹۴ است که در محدوده مصوب ۲۳۷ پهنه در ۹۹ محله شهر اصفهان هستند که ۱۲ درصد از مساحت کل شهر و حدود ۲۵ درصد جمعیت شهر اصفهان در محدوده مصوب بافت فرسوده ساکن هستند.

به نوشته فارس؛ وی با بیان اینکه بیشترین میزان بافت فرسوده در منطقه ۱۴ اصفهان قرار دارد، گفت: مناطق ۳ و ۱، ۸ نیز پس از این منطقه قرار دارند. چهارباغ عباسی نیز که بین مناطق ۳ و یک قرار دارد شامل بافت فرسوده است.

وی تصریح کرد: بافت‌های فرسوده با مشکلات مختلفی از جمله کمبود در سرانه های خدماتی، نفوذ پذیری پایین به داخل یافت، وجود کاربری‌های ناسازگار،رفقدان فضای سبز کافی، ناپایداری بناها، ریزدانگی بنا، تراکم بالای جمعیت، وجود آسیبها و ناهنجاریهای اجتماعی مواجه هستند و اینکه بافتهای فرسوده در مقابل سوانح و پدیده های طبیعی ناپایدار و آسیب پذیرند به طوریکه امروزه آسیب پذیری شهرها و به خصوص بافت های فرسوده و قدیمی در برابر مخاطرات طبیعی به عنوان مسئله ای جهانی است.

معاون شهرسازی ومعماری شهرداری اصفهان ادامه داد: بافت‌های فرسوده شهری به دلیل نارسایی‌های کالبدی کمبود خدمات و زیرساخت های شهری مناسب از یک سو و شرایط نامطلوب زیست محیطی مسائل اجتماعی فرهنگی و اقتصادی از دیگر سوی به شدت نیازمند اقدامات همه جانبه برای توسعه و به بیان بهتر باز آفرینی پایدار شهری است.

مهدویان تاکید کرد: علی رغم وجود قوانین و مقررات بازآفرینی شهری بافتهای فرسوده شهری، هنوز اقدامات جامع و قابل قبولی به لحاظ مقیاس و عملکرد که بتوان آن را یک الگو دانست انجام نشده است.

وی افزود: ضرورت دارد در نحوه مواجهه با بافت های فرسوده و روش اقدام در جهت تجدید حیات و بازآفرینی آنها به فراهم کردن ابزارهای حقوقی مناسب اصلاح و تکمیل قوانین و مقررات بازتعریف بافتهای فرسوده شهری و تجدید نظر در فرایند مداخله(اقدام) در آنها به کارگیری مدیریت ویژه در فرایند کلیه اقدامات تهیه طرح و برنامه برای انواع اقدام، ایجاد جاذبه برای مشارکت مردم و بخش خصوصی و سرمایه گذاری و در نهایت حمایتهای دولت و نهادهای عمومی و عرضه الواع یارنه ها توجه ویژه شود.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان گفت: علی رغم ابلاغ آیین نامه اجرایی برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار مصوب ۱۳۹۷/۳/۱۰ هیات محترم وزیران که در تبصره ۲ ماده ۵ آن صراحتاً بیان شده تأمین سی درصد (۳۰) از منابع مالی مورد نیاز برای تعریض معابر، اصلاح هندسی، تأمین فضای سبز ،جدید جمع آوری و دفع آبهای سطحی و آزادسازی اراضی برای انجام طرح ها و برنامه های باز آفرینی شهری پایدار بر عهده شهرداریها و هفتاد درصد بر عهده دولت است اما عملا دستگاههای اجرایی استان از جمله اداره کل راه و شهرسازی در راستای تحقق این موضوع گام مثبتی برنداشته است.

وی ادامه داد: همچنین در ماده ۹ آیین نامه اجرایی برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار آمده است به منظور تسریع در نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری و در راستای اجرای ماده (۶) قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن و ماده (۴۳) آیین نامه اجرایی قانون ،مذکور حسب درخواست وزارت راه و شهرسازی کلیه وزارتخانه ها مؤسسات دولتی و شرکتهای دولتی که (۱۰۰) درصد سهام آنها متعلق به دولت است، مکلفند نسبت به واگذاری رایگان اراضی در اختیار خود در محدوده‌ها و محلات دارای بافت فرسوده و ناکارآمد شهری به وزارت راه و شهرسازی شرکت بازآفرینی شهری اقدام نمایند و شرکت بازآفرینی شهری موظف است با همکاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نسبت به شناسایی اراضی موضوع این ماده اقدام لازم را به عمل آورد و ستادهای بازآفرینی شهری پایدار استان به ریاست استانداران در خصوص تعیین تکلیف انتقال اراضی دولتی برای اجرای برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار تصمیم گیری نمایند.

وی تصریح کرد: دستگاههای اجرایی استان از جمله اداره کل راه و شهرسازی در راستایی تحقق این موضوع گام مثبتی برنداشته است.

اخبار مرتبط:
رفع تصرف اراضی ملی استان اصفهان به ارزش ۳۴۰۰ میلیارد تومان
رفع تصرف اراضی ملی استان اصفهان به ارزش ۳۴۰۰ میلیارد تومان

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان از رفع تصرف ۲۶۸ هکتار اراضی ملی و دولتی استان اصفهان در گستره ۱۱۵ شهر این استان به ارزش بیش از ۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان خبر داد.

اصفهان رتبه پنجم کشور در جذب گردشگر نوروزی
اصفهان رتبه پنجم کشور در جذب گردشگر نوروزی

مسوول کمیته آمار و ارزیابی عملکرد ستاد خدمات سفر شهر اصفهان با اشاره به رضایتمندی گردشگران از سفر به اصفهان گفت: اصفهان در زمینه سفر و جذب مسافر (تعداد مسافران) رتبه پنجم را در کشور به خود اختصاص داد.

۲ شهر و ۱۹ روستای خوانسار از آب شرب پایدار بهره‌مند می‌شوند
۲ شهر و ۱۹ روستای خوانسار از آب شرب پایدار بهره‌مند می‌شوند

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان گفت: بهره‌برداری از فاز اول طرح توسعه ای تصفیه خانه آب خوانسار، آب شرب ۲ شهر و ۱۹ روستا در این شهرستان را به صورت پایدار تأمین می‌کند.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است