کد خبر : 274968
انتشار : ۱۴۰۲/۰۹/۲۵ - 09:19
دسته‌بندی : اصفهان
چاپ

تالاب گاوخونی بازهم تشنه ماند

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: طی ۱۰ روز در اواخر آذرماه ۱۴۰۲، حدود ۶ میلیون مترمکعب آب به تالاب بین‌المللی گاوخونی وارد شد تا بخشی از سطح این تالاب را مرطوب کند، درحالی که تنها با ورود ۲۲ میلیون مترمکعب آب به این تالاب، پهنه آن خیس می‌شود.

تالاب گاوخونی بازهم تشنه ماند

به گزارش سایت خبری مدارا؛ احمدرضا لاهیجان زاده، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با بیان اینکه از ۱۲ آذر ماه تاکنون طی ۱۰ روز، حدود ۶ میلیون مترمکعب آب وارد تالاب بین المللی گاوخونی شده است گفت: حقابه تالاب گاوخونی در شرایط عادی ۱۷۶ میلیون متر مکعب در سال است.

به نوشته فارس؛ وی افزود: برآوردها نشان می‌دهد درصورت ورود حجم ۲۲ میلیون مترمکعبی آب به این تالاب، پهنه تالاب خیس می‌شود.

لاهیجان زاده گفت: نوبت اول رهاسازی به عنوان کمک به رهاسازی‌های بعدی، می‌تواند موجب بهبود شرایط آبگیری تالاب شود. در رهاسازی نوبت اول، مقدار زیادی از آب ورودی جذب بستر رودخانه و پهنه آبگیری شده تالاب می‌شود. وی با بیان اینکه ۱۰۰ کیلومتر پایین دست رودخانه زاینده‌رود خشک بوده و این رهاسازی اولیه سبب سیراب اولیه بستر رودخانه شده است.‌

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان ادامه داد: درصورت تامین رطوبت لازم در شرایط فعلی، در رهاسازی‌های بعدی سرعت پخش شدن آب در پهنه تالاب بالا خواهد رفت. دلیل این موضوع وارد نشدن آب به قسمت اعظمی از تالاب طی ۱۷ الی ۱۸ سال گذشته است.

وی با بیان اینکه آذر ماه امسال برخلاف پیش‌بینی‌ها بارندگی مطلوبی حادث نشد، ابراز داشت: مورد مطرح شده برنامه‌ریزی برای رهاسازی حقابه تالاب را دچار وقفه می‌ کند.

لاهیجان زاده اضافه کرد: بر اساس پیش بینی های صورت گرفته، دو نوبت دیگر رهاسازی آب در زمستان و اوایل فروردین برنامه‌ریزی شده اما اکنون اتفاقی که افتاده این است که علی رغم پیش‌بینی سازمان هواشناسی مبنی بر بارش‌های فرا نرمال در آبان و آذر متأسفانه نه تنها محقق نشد بلکه جز شب گذشته بارندگی نداشتیم و طبق پیش‌بینی‌ها در ۱۰ روز اول دی ماه نیز احتمال دارد بارندگی نداشته باشیم و این موضوع برای رهاسازی حقابه تالاب بسیار تعیین کننده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان خاطرنشان کرد: امید است به لطف خدا در زمستان بخشی از این کمبود بارش‌ها جبران شود اگر این برنامه محقق شود شرکت آب منطقه‌ای اصفهان همکاری خوبی را شروع کرده و همه شرایط برای رهاسازی حقابه تالاب مهیا است.

تالاب گاوخونی یکی از زیستگاه‌های طبیعی وسیع ایران با تنوع زیستی بسیار است، سال‌ها گذرگاهی امن برای پرندگان مهاجر بود اما به دلیل خشکی تالاب سال‌به‌سال از تعداد پرندگانش کاسته و حیات آن‌ها با خطری جدی روبه رو شد.

خشکی تالاب نه‌تنها حیات گونه‌های گیاهی و جانوری را تهدید کرده؛ بلکه با افزایش پنج برابری فرونشست زمین در تالاب بین‌المللی گاوخونی امکان تبدیل تالاب به چشمه فعال گردوغبار و ایجاد ریزگردها و سونامی کلرید سدیم(نمک) را افزایش داده است.

پایان پیام/۶۳۱۳۹/س

اخبار مرتبط:
تأکید استاندار اصفهان بر اجرای کامل مصوبات سفر رئیس جمهور شهید
تأکید استاندار اصفهان بر اجرای کامل مصوبات سفر رئیس جمهور شهید

مدیرکل دفتر فنی استانداری اصفهان گفت: استاندار اصفهان بر عزم جدی استان در راستای استفاده از ظرفیت‌های موجود برای تکمیل پروژه‌های نیمه تمام و اجرای کامل مصوبات سفر رئیس جمهور شهید به استان تاکید کرد.

تمامی مراکز اهدای خون استان اصفهان امروز چهارشنبه فعال هستند
تمامی مراکز اهدای خون استان اصفهان امروز چهارشنبه فعال هستند

مدیرکل انتقال خون اصفهان گفت: تمامی مراکز اهدای خون استان اصفهان امروز چهارشنبه دوم خرداد، در نوبت صبح طبق روال قبل فعال هستند.

پیکر شهید امیر سرتیپ محسن دریانوش در نجف‌آباد به خاک سپرده می‌شود
پیکر شهید امیر سرتیپ محسن دریانوش در نجف‌آباد به خاک سپرده می‌شود

پیکر شهید امیر سرتیپ محسن دریانوش در نجف‌آباد به خاک سپرده می‌شود.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است