کد خبر : 274769
انتشار : ۱۴۰۲/۰۹/۲۲ - 18:07
دسته‌بندی : برگزیده ها، سیاسی
چاپ

نقوی‌حسینی، فعال اصولگرا: با این حقوق ها کسی نمی‌رود در کارخانه ها کارگری کند / مردم نگرانند

نماینده ادوار مجلس گفت: در وضعیت کنونی اقتصاد کشور، یک جوان متأهل برای گذران زندگی اش حداقل به 20 تا 25 میلیون درآمد نیاز دارد. اگر هم مجرد باشد و بخواهد برای آینده زندگی اش برنامه ریزی کند با این حقوق ها نمی تواند آینده ای را برای خود متصور باشد بنابراین با حقوق های فعلی کسی نمی رود در کارخانه ها کارگری کند.

نقوی‌حسینی، فعال اصولگرا: با این حقوق ها کسی نمی‌رود در کارخانه ها کارگری کند / مردم نگرانند

به گزارش سایت خبری مدارا؛ نامه نیوز نوشت: میزان افزایش سالانه و دعواهای مربوط به آن هم از آن داستان‌های تکراری و البته طولانی است. هر سال شاهد بگو مگوهایی در این باره هستیم و دست آخر هم میزان افزایش حقوقی که مشخص می‌شود، دردی از طبقه کارگر و کارمند دوا نمی‌کند. دلیل هم به وضوع روشن است و چیز غیر از شیب تند تورم نیست. نکته قابل توجه و جالب اما اینجاست که برخی همین افزایش حقوق‌ها را عامل تورم می‌دانند! مثلا صولت مرتضوی وزیر کار که هنوز از میزان توجه‌ها به حقوق و درآمد ۵۰ میلیونی‌اش کاسته نشده، معتقد است «افزایش حقوق کارگران به نفع نبود و تورم ایجاد کرد». در یک نگاه کارشناسانه و بررسی دقیق علل تورم حتما میزان افزایش حقوق هم سهمی دارد اما اینکه دیگر علل و حتی عوامل جدی و اساسی‌تر را نادیده گرفته و صرفا از افزایش‌ها حقوق‌ها انتقاد کنیم، منطقی به نظر نمی‌رسد. سوالی که با این قبیل حرف‌ها نمی‌توان برایش پاسخ یافت این است که آیا عدم افزایش یا افزایش غیرمتناسب حقوق‌ها با مخارج و تورم فعلی، موجب کاهش تورم خواهد شد؟

سیدحسین نقوی حسینی فعال سیاسی اصولگر و نماینده ادوار مجلس درباره نگاه دولت برای کنترل تورم در سایه ایجاد توقف در حقوق و دستمزد کارگران گفت: وقتی مردم می شنوند وزیری که مرتبط با امور کارگران است درباره دستمزد و هزینه های زندگی آنها این طور صحبت می کند و برای افزایش حقوق کارگران مقاومت نشان می دهد چون معتقد است «افزایش حقوق کارگران موجب تورم می شود» درحالیکه خودش ۵۰ میلیون تومان حقوق می گیرد، قطعا خوشحال نمی شوند و حال خوبی پیدا نمی کنند.

وی افزود: همه اقتصاددانان بر این نکته تأکید دارند و متفق القول هستند «عامل تورم افزایش حقوق کارگران نیست و عوامل دیگری دارد که آن عوامل باید مورد توجه قرار بگیرند. امروز با این وضعیت گرانی یک کارگر چطور می تواند هزینه زندگی اش را تأمین کند. چند ماهی است که کارخانه ها و مراکز تولیدی به شدت با کمبود کارگر روبرو هستند و کارگران حاضر نمی شوند با این میزان حقوق کار کنند.

این فعال سیاسی اصولگرا اظهار کرد: در وضعیت کنونی اقتصاد کشور، یک جوان متأهل برای گذران زندگی اش حداقل به ۲۰ تا ۲۵ میلیون درآمد نیاز دارد. اگر هم مجرد باشد و بخواهد برای آینده زندگی اش برنامه ریزی کند با این حقوق ها نمی تواند آینده ای را برای خود متصور باشد بنابراین با حقوق های فعلی کسی نمی رود در کارخانه ها کارگری کند.

وی کف حقوق فعلی کارگران را یک تهدید جدی برای اقتصاد کشور خواند و افزود: اگر تحلیل های اقتصادی را ببینیم، آمارهای خیلی نگران کننده ای وجود دارد چون افراد به جای کارگری تمایل به شغل های کاذب پیدا می کنند چون درآمدش خیلی خیلی بالاتر است. در واقع می گویند برویم باقالی و لبو بفروشیم یا با موتور و ماشین کار کنیم درآمد به مراتب بهتری خواهیم داشت.

نقوی با بیان اینکه کف حقوق کارگری اصلا نمی شود زندگی اداره کرد، یادآور شد: هم به لحاظ معیشتی و هم به لحاظ ضرورت افزایش امید در جامعه این نوع نگاه به مسئله حقوق و دستمزد اصلا شایسته نیست. مثلا عنوان می شود مالیات بر حقوق کارمندان سال آینده ۲۰ درصد خواهد شد در حالیکه افزایش حقوق کارمندان ۱۸ درصد خواهد بود؛ یعنی رشد حقوق کارمندان سال آینده  منفی ۲ درصد خواهد بود که طبیعی است مردم از شنیدن این اخبار نگران شوند.

اخبار مرتبط:
روزنامه جمهوری اسلامی: متأسفانه کشور دچار بیماری خطرناک قطع‌الرجال شده است
روزنامه جمهوری اسلامی: متأسفانه کشور دچار بیماری خطرناک قطع‌الرجال شده است

ما نه‌تنها امروز بلکه سالهاست که از داشتن چنین نعمتی محروم هستیم. محروم بودن نامزدها از ویژگی‌هائی که لازمه عهده‌دار شدن مسئولیت اول اجرائی کشوری مثل ایران است، زمامداری و حکمرانی را در کشورمان به پائین‌ترین سطح کشانده است. اینطور نیست که به قحط‌الرجال مبتلا شده باشیم، متأسفانه دچار بیماری خطرناک قطع‌الرجال هستیم.

ماجرای درگیری تندروها در کاشان با ظریف چه بود؟ I ببینید
ماجرای درگیری تندروها در کاشان با ظریف چه بود؟ I ببینید

ظریف به کسانی که او را دروغ‌گو خطاب کردند گفت: شرمتان باد.

عباس عبدی: اصولگرایان تندرو به دنبال کاهش مشارکتند تا پزشکیان پیروز نَشود
عباس عبدی: اصولگرایان تندرو به دنبال کاهش مشارکتند تا پزشکیان پیروز نَشود

عباس عبدی نوشت: ماجرای رخ داده در میزگرد اجتماعی و فرهنگی آقای دکتر پزشکیان که منجر به ترک میز گفت‌وگو از سوی آقای دکتر فاضلی شد، تاسف‌آور بود و فارغ از علل و پیامدهای آن، نشانه‌ای از خشم فروخفته در جامعه ایران بود که در بالاترین سطح رسانه‌ای رخ داد.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است