کد خبر : 274695
انتشار : ۱۴۰۲/۰۹/۲۲ - 10:48
دسته‌بندی : سیاسی
چاپ

چه کسی لایحه حجاب را دستکاری کرده بود؟ / حسن نوروزی: از قالیباف سوال کنید

معادله دستکاری طرح‌ها و لوایح توسط افراد مجهول‌الهویه در مجلس یازدهم، آرام آرام در حال بدل شدن به یک معضل جدی سیاسی و راهبردی است.

چه کسی لایحه حجاب را دستکاری کرده بود؟ / حسن نوروزی: از قالیباف سوال کنید

به گزارش سایت خبری مدارا؛ اعتماد نوشت: معادله دستکاری طرح‌ها و لوایح توسط افراد مجهول‌الهویه در مجلس یازدهم، آرام آرام در حال بدل شدن به یک معضل جدی سیاسی و راهبردی است. دستکاری‌هایی که نمونه‌هایی از آن بارها در زمان فعالیت‌های مجلس یازدهم تکرار و حاشیه‌های بسیاری را ایجاد کرده است.

در آخرین نمونه از این نوع دستکاری‌ها، حسن نوروزی، عضو کمیسیون ویژه بررسی لایحه عفاف و حجاب در افشاگری تکان‌دهنده‌ای اعلام کرده که: «مصوبه ویژه لایحه عفاف و حجاب توسط فردی قبل از ارسال به شورای نگهبان و بعد از ارسال از سوی شورای نگهبان کمیسیون مورد دستکاری قرار گرفته است.» لایحه‌ای که پس از فراز و فرودهای فراوان از بهارستان راهی شورای نگهبان شد و با ۱۴۲ ایراد و ابهام و اشکال دوباره عودت داده شد.

رخدادی که هرچند در مجلس یازدهم مسبوق به سابقه است اما همچنان باعث ایجاد تعجب و نگرانی‌های فراوانی میان نمایندگان مجلس فعالان سیاسی و حقوقدانان شده است. محسن برهانی حقوقدان و عضو سابق هیات علمی دانشگاه تهران در واکنش به این دستکاری‌ها در لایحه حجاب و عفاف می‌نویسد: «مجلس لایحه عفاف و حجاب را با اصل ۸۵ به پستو برد. حال ادعا شده‌ است که شخصی آمده و به ‌جای مصوبه کمیسیون، چیز دیگری را برای شورای نگهبان ارسال کرده و پس از بازگشت مصوبه، همان شخص سرخود ۳ ماده دیگر اضافه کرده است!! چرا باید هزینه این افتضاح تقنینی را مردم و نظام قضایی پرداخت ‌کنند؟» دیروز و پس از اظهارات حسن نوروزی، موسی غضنفرآبادی هم نسبت به این موضوع واکنش نشان داد و ضمن بیان اینکه جز هیات‌رییسه کسی به سامانه تغییر قوانین دسترسی ندارد، تلویحا توپ هر نوع تغییری را به زمین ریاست مجلس و هیات‌رییسه می‌اندازد. از سوی دیگر، حسن نوروزی در گفت‌وگو با خبرآنلاین از اسناد متقن و غیرقابل انکار در زمینه این دستکاری‌ها خبر داده است.

جبهه پایداری و نواصولگرایان رودرروی هم

اما برای نخستین‌بار در اسفندماه ۹۹ و در کشاکش بررسی بودجه سال ۱۴۰۰ بود که اعضای جبهه پایداری از دستکاری بودجه توسط نمایندگان جریان نو اصولگرا خبر دادند. در آن زمان عنوان شد که برخی نمایندگان نزدیک به قالیباف با دست بردن در جداول و ردیف‌های تبصره ۱۴ بودجه، بدون اینکه این تغییرات و اعداد و ارقام را به سمع و نظر نمایندگان برسانند، آن را راهی شورای نگهبان کرده‌اند. علی خضریان سخنگوی جبهه پایداری و عضو کمیسیون اصل نود ۱۱اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ در حساب توییتر خود نوشت: «آنچه کاملا مشخص است اینکه نمایندگان مجلس در ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ در آخرین جلسه سال، کلیه تبصره‌ها، احکام و جداول بودجه را براساس ایرادات شورای نگهبان برطرف و تصویب کردند و ۲۷ اسفند نیز رییس مجلس رسما قانون بودجه سال ۱۴۰۰ و جداول آن را طی نامه‌های جداگانه به رییس‌جمهور ابلاغ کرد.» این درحالی است که در جلسه ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ جناب محسن زنگنه طی اخطار قانون اساسی پیرامون اینکه برخلاف وعده کمیسیون تلفیق هیچ جدولی به نمایندگان داده نشده و رای‌گیری درحالی است که نمایندگان هیچ اطلاعی از جداول ندارند، تذکر می‌دهد. رییس کمیسیون تلفیق بودجه نیز در پاسخ ضمن رد تذکر، مدعی شد «جداول» در پیوست موجود است و تاکید می‌کند: «الان هم که آن را می‌فرستیم اصلاحات «جداول» را فرستاده‌ایم… قبل از ابلاغ بودجه به دولت، تمام ردیف‌ها، جداول، تغییرات متفرقه و همه اصلاحات، احکام بودجه انجام شده و مصوب است. وقتی جناب نادران با صراحت اعلام می‌کند جداول اصلاح شده در پیوست موجود است و الان که آن را می‌فرستیم شورای نگهبان، اصلاحات جداول را هم فرستاده‌ایم و اصلاحات انجام شده و مصوب است؛ یعنی از ۲۷ اسفند ۹۹ که قانون بودجه ۱۴۰۰ رسما به دولت ابلاغ شد، موضوع بودجه در همه ابعاد خاتمه می‌یابد. لذا کسانی که با این تفصیل از فردای ابلاغ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ به دولت تا ۱۴ فروردین در طبقه نهم ساختمان شیخ فضل‌الله مجلس در حال تغییر ردیف‌های بودجه بودند، می‌بایست پاسخگو باشند که چه کرده‌اند؟ و بعد از همه این مراحل چه کاری روی بودجه ۱۴۰۰ انجام می‌دادند؟ این همه تناقض از کجاست؟ آقایان چه اختیاری داشتند که حق قانونگذاری نمایندگان را به یک جمع چندنفره تفویض کنند؟» این‌بار اما ردپای دستکاری در لایحه حجاب و عفاف که حسن نوروزی عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس از آن خبر داده، متوجه نمایندگانی است که بیشترین قرابت را با جبهه پایداری و جریان خالص‌ساز مجلس دارند. نوروزی در مناظره‌ای که خبرآنلاین بخش‌هایی از آن را منتشر کرده به این موضوع اشاره می‌کند که لایحه ارسال شده به شورای نگهبان آن چیزی نبوده که در کمیسیون مشترک مصوب شده است و تغییر دوم هم زمانی اعمال می‌شود که لایحه از شورای نگهبان به مجلس برمی‌گردد و مجدد ۳ ماده به آن اضافه می‌شود.

نوروزی که در تمام کمیسیون‌های اصل ۸۵ مجلس یازدهم حضور داشته در پاسخ به چرایی بروز مشکلات در لایحه حجاب و عفاف می‌گوید: «منظور بنده از دست‌های پشت‌پرده همان فردی است که وقتی قرار بود لایحه عفاف و حجاب به شورای نگهبان برود، به جای اینکه لایحه مصوب‌شده در کمیسیون ویژه را در سامانه قرار دهند، لایحه خود را گذاشتند.»

نوروزی در خصوص اینکه آیا قالیباف از این موضوع خبر دارد یا نه، یادآور می‌شود: «از خودشان سوال کنید، شاید قالیباف در جریان این اتفاق باشد و شاید هم نباشد. بنده به عنوان مجلسی کهنه‌کار می‌گویم که آنچه اکثریت مجلس قانون‌گذاری می‌کند، چه اصولگرا چه اصلاح‌طلب چه بی‌طرف، درست است. همیشه هم همین بوده و دست‌هایی… در کل لایحه عفاف و حجاب ۲ بار تغییر کرده که یک مورد قبل از ارسال به شورای نگهبان و مورد دیگر بعد از ارسال به شورای نگهبان است.» اظهارات نوروزی در خصوص دستکاری لایحه به اندازه‌ای عجیب است که می‌توان روزها و هفته‌ها در خصوص آن بحث کرد و مطلب نوشت.

اخبار مرتبط:
امام جمعه اهواز: نباید به تنهایی به فرد کاندید نگاه کنیم ، باید به جریان‌های حامی او نیز دقت داشته باشیم
امام جمعه اهواز: نباید به تنهایی به فرد کاندید نگاه کنیم ، باید به جریان‌های حامی او نیز دقت داشته باشیم

حجت الاسلام و المسلمین سید محمد نبی موسوی فرد در خطبه‌های نماز جمعه این هفته اهواز در مصلای مهدیه امام خمینی (ره) این شهر با اشاره مطالبات مردم استان خوزستان و ضرورت رسیدگی مسئولان به وضعیت شهر اظهار کرد: برخی از مناطق ما با مشکل فاضلاب و آسفالت و... روبرو هستند؛ بنابراین رسیدگی و رفع این مشکلات از سوی مسئولان ضروری است.

امام جمعه رشت: مَردم کسی را انتخاب خواهند کرد که از رهبری اطاعت محض داشته باشد
امام جمعه رشت: مَردم کسی را انتخاب خواهند کرد که از رهبری اطاعت محض داشته باشد

رسول فلاحتی، امام جمعه رشت: مردم باید به کسی رای دهند که دلسوز مردم بوده و خود را در انقلاب اسلامی ثابت کرده باشد، اهل سیاسی کاری و جناح بازی نباشد و مسیری مقدس انقلاب اسلامی را بپیماید و از رهبری اطاعت محض داشته باشد؛ انتخاب خواهند کرد.

امام جمعه قم: باید مراقب فتنه‌ پس از برگزاری انتخابات باشیم
امام جمعه قم: باید مراقب فتنه‌ پس از برگزاری انتخابات باشیم

آیت‌الله اعرافی گفت: در گذشته تجربه فتنه‌ای پس از برگزاری انتخابات داریم که به قانون تمکین نشده است.باید مراقب فتنه‌ پس از برگزاری انتخابات باشیم. در گذشته برخی‌ها تن به قانون ندادند و انتظار می‌رود از نامزدها، ستادها و طرفداران که پایبند به اخلاق و قانون باشند.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است