کد خبر : 274490
انتشار : ۱۴۰۲/۰۹/۲۱ - 10:09
دسته‌بندی : اصفهان
چاپ

سیاست‌های کلان پنجاه سال اخیر، متهم اصلی آلودگی هوای اصفهان

رئیس اداره امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: علت اصلی آلودگی هوای اصفهان به سیاست‌های کلان در پنجاه سال اخیر بازمی گردد و بارگذاری‌هایی که با وجود شرایط موجود اصفهان همچنان در حال شکل‌گیری است.

سیاست‌های کلان پنجاه سال اخیر، متهم اصلی آلودگی هوای اصفهان

به گزارش سایت خبری مدارا؛ بابک صادقیان، رئیس اداره امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان در خصوص آلودگی هوای اصفهان، اظهار داشت: مشکل اصلی آلودگی هوا و سایر مسائل زیست محیطی اصفهان که سال به سال نیز بیشتر می‌شود، شبیه نامعادله‌ای است که یک‌سوی آن توسعه نامتعارف و شرایط اقلیمی خاص این خطه بوده و سوی دیگر این نامعادله وزنه سبک حفظ محیط‌زیست است.

به نوشته فارس؛ وی با بیان اینکه این نامعادله امروز و دیروز به وجود نیامده است، خاطرنشان کرد: نامعادله زیست محیطی اصفهان از پنج دهه قبل شروع شد و بر آن اصرار داشتیم و اکنون با وجود تلاش‌های مقطعی که صورت می‌گیرد پاسخگوی تعادل بخشیدن به این نامعادله نیست زیرا شرایط اقلیمی را دهه‌های گذشته در نظر نگرفتیم.

صادقیان افزود: اگر گذشتگان ما به شرایط اقلیمی اصفهان توجه می‌کردند این حجم از صنعت و جمعیت در شعاع ۵۰ کیلومتر شهر اصفهان شکل نمی‌گرفت.

رئیس اداره امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با اشاره به اینکه ۷۰ درصد صنعت و جمعیت استان در ۸ درصد مساحت آن در شعاع ۵۰ کیلومتر شهر اصفهان متمرکز شده است، گفت: این در حالی است که شهر اصفهان به لحاظ اقلیمی و توپوگرافی شرایط خاصی دارد.

اگر گذشتگان ما به شرایط اقلیمی اصفهان توجه می‌کردند این حجم از صنعت و جمعیت در شعاع ۵۰ کیلومتر شهر اصفهان شکل نمی‌گرفت

وی با بیان اینکه در روزهای اخیر اصفهان رکورددار شاخص‌های آلودگی هوا در بین کلانشهرهای کشور بود، افزود: در ایامی که گذشت اصفهان شاهد اعداد و شاخص‌های بالاتری نسبت به سایر شهر و از جمله پایتخت بود که علت آن اقلیم خاص این خطه بوده و امسال شمار روزهای ناسالم اصفهان در مقایسه با آبان و آذر سال گذشته افزایش یافته است.

اجرای قوانین پاسخگوی حجم بارگذاری و آلودگی اصفهان نیست

صادقیان تصریح کرد: علت اصلی آلودگی هوای اصفهان به سیاست‌های کلان در پنجاه سال اخیر بازمی گردد و بارگذاری‌هایی که با وجود شرایط موجود اصفهان همچنان در حال شکل‌گیری است.

رئیس اداره امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان اضافه کرد: تلاش‌های بسیاری برای کاهش آلودگی هوا شده است اما مصوبات و قوانینی از جمله طرح جامع کاهش آلودگی هوا و قانون هوای پاک نمی‌توانند پاسخگوی این حجم از بارگذاری در اصفهان باشند.

اقلیم نقش عمده در وضعیت هوای اصفهان دارد

وی ابراز داشت: با توجه به اطلاعات و آمار علمی که وجود دارد اگر در منطقه‌ای بیش از ۵۰ درصد از ایام سال میزان بادهای آرام زیر سه متر بر ثانیه باشد به هیچ وجه پیشنهاد بارگذاری صنایع بالقوه در آن منطقه داده نمی‌شود در حالی که در شهر اصفهان بیش از ۸۰ درصد از ایام سال سرعت وزش باد کمتر از سه متر ثانیه است.

صادقیان با تاکید بر اینکه بخش عمده آلودگی هوا در اصفهان به وضعیت اقلیمی و هواشناسی بر می‌گردد، ادامه داد: سال ۱۳۹۶ دو مطالعه توسط دانشگاه‌های اصفهان درخصوص سیاهه انتشار آلودگی هوا انجام شد و ما به دنبال میزان جِرم آلودگی منابع مختلف بودیم که سهم منابع آلاینده با توجه به شرایط هوا، سرعت و جهت وزش باد، رطوبت و تابش نور خورشید با یکدیگر متفاوت است.

اگر در منطقه‌ای بیش از ۵۰ درصد از ایام سال میزان بادهای آرام زیر سه متر بر ثانیه باشد به هیچ وجه پیشنهاد بارگذاری صنایع بالقوه در آن منطقه داده نمی‌شود

رئیس اداره امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان افزود: بر همین اساس در سال ۱۳۹۹ نیز با همکاری اداره کل هواشناسی استان اصفهان مطالعه درخصوص سهم انتشار منابع آلاینده و تأثیر آن بر مناطق پانزده‌گانه شهر اصفهان و شعاع ۵۰ کیلومتر آن انجام شد که نتایج قابل توجهی داشت.

سهم ۷۶ درصدی حمل‌ و نقل در آلودگی هوای شهر اصفهان

وی اضافه کرد: بر اساس این مطالعه صورت گرفته سهم حمل و نقل در آلودگی هوا در مناطق پانزده‌گانه شهر اصفهان ۷۶ درصد و سهم کارخانه ذوب آهن ۶ درصد است در حالی که در شهر لنجان عکس این آمار وجود دارد به طوری که بیش از ۸۰ درصد آلودگی این شهر متأثر از فعالیت کارخانه ذوب آهن بوده و سهم سایر منابع از جمله حمل و نقل ۲۰ درصد است.

صادقیان خاطرنشان کرد: باید توجه داشت زمانی‌که در یک نامعادله واحد صنعتی در منطقه‌ای مستقر می‌شود مهاجرت، تمرکز جمعیت، توسعه معابر و حمل و نقل را به همراه دارد و باید گفت بخشی از این ۷۶ درصد سهم حمل و نقل در آلودگی هوای مناطق پانزده‌گانه شهر اصفهان مربوط به صنعت است زیرا جابه‌جایی روزانه پرسنل، تأمین مواد اولیه و توزیع محصولات توسط وسایل نقلیه صورت می‌گیرد.

۶۴ درصد ناوگان حمل ونقل سنگین در اصفهان فرسوده است

رئیس اداره امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با اشاره به اینکه بیش از ۶۴ درصد ناوگان حمل و نقل سنگین از قبیل کامیون‌ها عمر بالای ۱۵ سال و بخشی از آنها بالای ۲۵ سال دارند، اظهار داشت: صنایع در ۷۶ درصد سهم حمل و نقل در انتشار ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون و آلودگی هوای شهر اصفهان نقش دارند.

وی در ادامه در خصوص مصرف سوخت مازوت در صنایع مختلف اصفهان، خاطرنشان کرد: در حال حاضر شرکت ملی گاز استان اعلام کرده است که بالغ بر ۷۰ درصد مصرف گاز استان اصفهان به نیروگاه و صنایع بر می‌گردد و تا زمانی که در نیمه دوم سال قرار نگیریم و در شرایط کمبود گاز و الزامی نباشد بحث استفاده از سوخت مایع مانند مازوت در صنایع بزرگ مانند سیمان و نیروگاه‌ها مطرح نمی‌شود.

بیش از ۶۴ درصد ناوگان حمل و نقل سنگین از قبیل کامیون‌ها عمر بالای ۱۵ سال و بخشی از آنها بالای ۲۵ سال دارند

صادقیان با بیان اینکه اولویت کشور تأمین گاز طبیعی است، افزود: گاز طبیعی سوخت پاک است، مراجعات برای گاز طبیعی روز به روز بیشتر می‌شود و به دلیل کمبودهایی که وجود دارد ناچار به سوخت مایع روی می‌آورند.

دوسوم مصرف گازوئیل در اصفهان سهم حمل و نقل است

رئیس اداره امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با تاکید بر اینکه اولویت با سوخت گاز است، گفت: در حال حاضر در سطح استان اصفهان حدود ۱۳ میلیون لیتر گازوئیل در شبانه روز سوزانده می‌شود که سهم حمل و نقل هشت میلیون لیتر بوده و به بیان دیگر دوسوم مصرف گازوئیل در استان سهم ترانزیت است که خدمات ارائه می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه حدود هشت ماه است که سوخت گازوئیل با گوگرد کم در شعاع ۵۰ کیلومتر اصفهان و ۸۰ درصد سطح استان توزیع می‌شود، گفت: اصفهان بزرگترین مصرف کننده سوخت گازوئیل در کشور است و رتبه دوم استفاده از چهار فرآورده نفتی را در بخش‌های مختلف دارد.

محیط‌زیست در زمینه آلودگی هوا ترک فعل نداشته است

صادقیان تصریح کرد: بسیاری از مسائل آلودگی هوا که گریبان‌گیر اصفهان شده باید در سطح ملی حل شود که از جمله آنها مسئله اسقاط خودروهای فرسوده و شرکت‌های تولید کننده خودرو است اما این معضلات به محدودیت‌هایی بر می‌گردد که کشور درگیر است.

رئیس اداره امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با اشاره به اینکه سال گذشته یک میلیون و ۴۷۰ هزار خودرو وارد ناوگان حمل و نقل شد، اظهار داشت: از این تعداد ۱۰ درصد سهم استان اصفهان بود و ۱۴۷ هزار دستگاه وارد حمل و نقل اصفهان شده است در حالی که در سطح استان فقط ۲۵۰۰ دستگاه خودروی فرسوده در مراکز اسقاط شدند.

وی با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست در زمینه آلودگی هوا ترک فعل نداشته است، خاطرنشان کرد: اگر چه سوخت استاندارد تولید شده اما خودروی استاندارد برای سوزاندن این سوخت نداریم و این به مسائل و مشکلاتی در سطح ملی و کشور بازمی‌گردد.

اخبار مرتبط:
حضور پزشکیان در گلستان شهدا / سفر انتخاباتی به اصفهان آغاز شد
حضور پزشکیان در گلستان شهدا / سفر انتخاباتی به اصفهان آغاز شد

پزشکیان نخستین سفر انتخاباتی خود را با حضور در گلستان شهدای اصفهان آغاز کرد.

فراخوان اعزام مشمولان پایه خدمتی تیر امسال در اصفهان
فراخوان اعزام مشمولان پایه خدمتی تیر امسال در اصفهان

معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی استان اصفهان شرایط، زمان و مکان اعزام مشمولان پایه خدمتی تیر ماه ۱۴۰۳ را در اصفهان اعلام کرد.

دولت رفع مشکلات مدیریت شهری را از خود بداند
دولت رفع مشکلات مدیریت شهری را از خود بداند

رئیس شورای شهر اصفهان گفت: در حال حاضر مدیریت شهری در کل کشور متولی اداره امور ۸۵ درصد جمعیت کشور هستند و می‌طلبد که دولت رفع مشکلات مدیریت شهری را از خود بداند.‌

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است