کد خبر : 274437
انتشار : ۱۴۰۲/۰۹/۲۰ - 16:03
دسته‌بندی : اجتماعی، اسلاید
چاپ

امانی، عضو شورای شهر: شاهد فامیل‌بازی در شهرداری تهران هستیم / برخی اعضای شورا حتی با سوال پرسیدن از زاکانی مخالف هستند، چه رسد به استیضاح!

ناصر امانی، عضو شورای شهر تهران می‌گوید برخی از اعضای شورا عملکرد زاکانی را مثبت ارزیابی می‌کنند و حتی مخالف سوال پرسیدن از شهردار هستند چه رسد به استیضاح. مشروح این گفت و گو را در ادامه می‌خوانید.

امانی، عضو شورای شهر: شاهد فامیل‌بازی در شهرداری تهران هستیم / برخی اعضای شورا حتی با سوال پرسیدن از زاکانی مخالف هستند، چه رسد به استیضاح!

به گزارش سایت خبری مدارا؛ دیدبان نوشت: از زمان روی کار آمدن شورای شهر ششم و به منصب رسیدن علیرضا زاکانی، ۹ عضو منتقد شهردار تهران همیشه نسبت به انتصابات او اعتراض داشتند. زاکانی انتصابات فامیلی را با برسرکار آوردن داماد خود به عنوان «مشاور و دستیار ویژه شهردار در حوزه هوشمندسازی و فناوری‌های نوین و نوآوری‌های شهرداری» کلید زد. پس از واکنش‌های گسترده، شهردار تهران حکم او را به ظاهر لغو کرد اما برخی از اعضای شورا همواره نسبت به دخالت‌های داماد وی اعتراض داشتند. فامیل بازی در شهرداری تهران همچنان ادامه داشت و به اتصاب پسر وزیر کار و وزیر آموزش و پرورش دولت نهم رسید. به تازگی هم انتصاب خواهرزاده عباس شعبانی، معاون هماهنگی و امور مناطق شهرداری تهران در یکی از سمت‌های مدیریتی شهرداری، تذکر مهدی اقراریان عضو شورای شهر را در پی داشت.

شهردار تهران اما از این انتصابات دفاع کرد و گفت: «پسر آقای صولت مرتضوی (وزیر کار) از کارمندان قدیمی شهرداری تهران بوده و در حال حاضر نیز از مدیران موفق ما‌ است.‌ ایشان از مدیران بسیار باکفایت شهرداری و یکی از نیروهای قدیمی شهرداری‌‌ است و نمی‌توان به خاطر این که پسر یک وزیر است،‌ کارنامه درخشان ایشان را در نظر نگرفت.» او همچنین در توضیح انتصاب فرزند علی احمدی، وزیر اسبق آموزش و پرورش عنوان کرد: «پسر آقای علی احمدی (وزیر آموزش و پرورش دولت نهم) که در حال حاضر شهردار منطقه ۱۳ تهران است نیز فوق‌العاده ممتاز است و جزو بهترین‌ مدیران شهرداری است و نمی‌توان به خاطر این که پدر ایشان زمانی وزیر بوده است، کارنامه موفق او را در نظر نگیریم و در جایگاهی که شایسته آن است، انتصابش نکنیم.»

زاکانی همچنین از انتصاب خواهرزاده معاون هماهنگی و امور مناطق شهرداری تهران دفاع کرد و گفت: «خواهرزاده آقای شعبانی، مدرک فوق لیسانس دانشگاه امیرکبیر را دارد و از نظر علمی کاملا شایسته و درجه یک است و براساس نظام ارزیابی مدیران شهرداری، خود ما به سراغ ایشان رفتیم و او را انتخاب کردیم و هیچ‌کس هم نمی‌دانست که ایشان خواهرزاده یکی از معاونان شهردار است.»

درخصوص انتصابات فامیلی در شهرداری تهران، دیده‌بان ایران با ناصر امانی عضو شورای شهر تهران گفت و گو کرده است. او معتقد است انتصابات فامیلی با مصوبه تعارض منافع، مغایرت دارد و عادلانه نیست. امانی همچنین می‌گوید برخی از اعضای شورا عملکرد زاکانی را مثبت ارزیابی می‌کنند و حتی مخالف سوال پرسیدن از شهردار هستند چه رسد به استیضاح. مشروح این گفت و گو را در ادامه می‌خوانید.

آقای امانی! علیرغم تمام اعتراضات و انتقاداتی که هم از سوی برخی از اعضای شورای و هم از سوی افکار عمومی نسبت به انتصابات فامیلی در شهرداری وارد شد، آقای زاکانی در گفت و گویی باز هم از این انتصابات دفاع کردند. عدم پاسخگویی ایشان به اعضای شورا در این خصوص نشان دهنده ایراد در مدیریت شهری نیست؟

شورا تاکنون هم در قالب تذکر کتبی به صورت جمعی و هم به صورت انفرادی در این زمینه به شهردار تذکر داده است. در مورد دامادشان تاکنون پاسخی دریافت نکرده‌ایم و درخصوص افراد دیگر هم ایشان در مصاحبه خود پاسخ داده و از انتصابات مورد اشاره دفاع کرده‌اند. شاید درمورد دو شهرداری که سوال شده بود، حرف آقای زاکانی صحیح باشد ولی بدنه شهرداری تهران تعداد زیادی از مدیران با تجربه را کنار گذاشته و از افراد شایسته‌ای و با کفایتی که زمینه ارتقا دارند، استفاده نمی‌کند. از طرف دیگر وقتی یک مدیر که ارتباط نسبی با یک مسئول دارد، ارتقا داده می‌شود حتی اگر شایستگی داشته باشد افمار عمومی آن را باور نمی‌کند و دفاعیات را نمی‌پذیرد. البته جذب و به کارگیری خواهرزاده یکی از معاونین شهرداری تهران که مانند دو مدیر دیگر (فرزند وزیر کار و وزیر اسبق آموزش و پرورش) سابقه خدمت در شهرداری نداشته قطعاً قابل دفاع نیست و با مصوبه تعارض منافع شورا مغایرت دارد و بی‌عدالتی تلقی می‌شود. ما روزانه با جوانان تحصیل کرده و با صداقت زیادی، حتی از فرزندان بازنشستگان ایثارگر شهرداری با مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا در رشته‌های مورد نیاز مواجه هستیم که شهرداری اعلام می‌کند سقف نیروی ما تامین است و حتی نیروی مازاد داریم ولی در آن طرف شاهد ورود بستگان مدیران به سازمان هستیم.

اشاره شما به انتصاب خواهرزاده معاون هماهنگی و امور مناطق شهرداری تهران در یکی از سمت‌های مدیریتی شهرداری است؟

تا زمانی که آقای زاکانی در مصاحبه خود مطرح نکرده بودند، من هم نمی‌دانستم منظور عضو محترم شورا که به تازگی در این خصوص تذکر داده بودند، کدام یک از معاونین بوده است ولی بعد از صحبت‌های شهردار متوجه شدم که منظورشان خواهرزاده معاون محترم هماهنگی و مناطق شهرداری بوده است.

علاوه بر مواردی که رسانه‌ای شده است، باز هم انتصابات فامیلی دیگری در شهرداری صورت گرفته که فعلا پنهان مانده باشد؟

نمی‌دانم، اگر وجود داشته باشد هم من تا کنون اطلاعی نداشته‌ام.

از نظر عملکرد مالی و نحوه مصرف بودجه هم آقای زاکانی به اعضای شورا پاسخی ندادند.

این مورد در شورا مطرح شد و گزارش کمیسیون بودجه هم بسیار روشن است. حرف نهایی را در این زمینه نظارت شورا می‌زند. گزارش کمیسیون بودجه شورا هم بسیار خوب و کاملاً منصفانه بود. بدین معنا که هم بخش‌های مثبت عملکرد بودجه شهرداری را گفته بود و هم انحرفاتی که از بودجه مصوب شورا داشتند.

بحث بر سر عدم پاسخگویی ایشان به شورا در هر زمینه‌ای است.

چه بگویم؟ (با خنده) مسئله روشن است.

بالاخره شورا قرار نیست به سمت استیضاح پیش برود؟

من چنین زمینه‌ای را در شورا نمی‌بینم

 به چه دلیل؟

تعامل بین شورا و شهرداری تقریبا روشن است و به نظر من در شرایط فعلی چنین زمینه‌ای وجود ندارد.

 به دلیل همسو و یکدست بودن بیشتر اعضا با شهردار؟

گروهی عملکرد ایشان را مثبت می‌دانند و از آن دفاع می‌کنند. آن‌ها حتی سوال از شهردار را هم قبول ندارند و موافق نیستند که به سمت آخرین ابزار نظارتی شورا حرکت کنیم. معتقدند عملکرد ایشان مثبت است، در شهر دارد کار می‌شود، بعضی از پروژه‌هایی که در این مدت معطل مانده بود فعال شده و برخی هم به بهره‌برداری رسیده است. یک سری دلایل اینچنینی دارند و بعید می‌دانم حتی به استیضاح حتی فکر کنند.

اخبار مرتبط:
۳۸۷ روستا در شهرستان‌های دشتیاری در سیل گیر کرده‌اند / ۴۳هزار نفر در محاصره سیل قرار گرفته‌اند/ آخرین وضعیت سیل و بارندگی در جنوب سیستان و بلوچستان
۳۸۷ روستا در شهرستان‌های دشتیاری در سیل گیر کرده‌اند / ۴۳هزار نفر در محاصره سیل قرار گرفته‌اند/ آخرین وضعیت سیل و بارندگی در جنوب سیستان و بلوچستان

سیلاب سبب طغیان رودخانه‌های فصلی و بارش سنگین در قصرقند، بخش تلنگ، دشتیاری، بخش پلان، پیرسهراب و خسارت سنگینی به بخش کشاورزی، واحد‌های مسکونی خشتی و گلی، راه‌های روستایی و زیرساخت‌های شهری و روستایی شده بطوریکه راه تمام روستا‌ها بسته شده و هیچ ارتباطی به سایر شهرستان‌های همجوار و حتی یک روستا به روستای دیگری وجود ندارد.

رهبر انقلاب پای صندوق رای: در کار خیر حاجت هیچ استخاره نیست / چشم دنیا به انتخابات ایران است
رهبر انقلاب پای صندوق رای: در کار خیر حاجت هیچ استخاره نیست / چشم دنیا به انتخابات ایران است

رهبر انقلاب فرمودند: آخرین حرف من به مرددین این است که در کار خیر حاجت هیچ استخاره نیست.

قلع و قمع درختان پارک قیطریه برای ساخت مسجد
قلع و قمع درختان پارک قیطریه برای ساخت مسجد

چند روز است که قسمت غربی پارک قیطریه را یک حصار بزرگ کشیده‌اند و از قرار معلوم می‌خواهند آنجا را مسجد و مغازه بسازند.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است