کد خبر : 274229
انتشار : ۱۴۰۲/۰۹/۲۱ - 02:55
دسته‌بندی : اصفهان
چاپ

مطالعات آبخیزداری در ۳۰۰ هزار هکتار از اراضی اصفهان در حال اجراست

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری اصفهان گفت: مطالعات آبخیزداری امسال در سطح ۳۰۰ هزار هکتار از اراضی پنج شهرستان استان در حال اجراست.

مطالعات آبخیزداری در ۳۰۰ هزار هکتار از اراضی اصفهان در حال اجراست

به گزارش سایت خبری مدارا؛ حسین یاری اظهار داشت: مطالعات آبخیزداری امسال در قالب هفت پروژه در شهرستان‌های کوهپایه، هَرَند، چادِگان، اردستان و نایین با اعتبار بالغ بر ۳۰ میلیارد ریال خواهد بود.

به نوشته ایرنا؛ وی اضافه کرد: سه مشاور اصلی برای مطالعات مورد اشاره انتخاب شده‌اند و اولویت‌ اجرای این پروژه‌ها را در مناطق گوناگون با توجه به وضعیت سیلاب‌ها، احتمال وقوع خطر و نیاز نواحی مورد ارزیابی قرار می‌دهند.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری اصفهان افزود: از آنجا که طرح‌های مرتبط با کنترل، مهار و استفاده از سیلاب‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است به اعتبارات بیشتری برای طرح‌های مطالعاتی نیاز داریم تا پس از رصد نواحی بتوانیم پروژه‌های عملی را اجرا کنیم.

یاری خاطرنشان کرد: جلوگیری از وقوع سیلاب، حفظ اراضی کشاورزی، پوشش گیاهی و محیط زیست، حفاظت از منازل مسکونی و تاسیسات شهری و روستایی، تغذیه سُفره‌های آب زیرزمینی و قنوات از مزایای اجرای پروژه های آبخیزداری متشکل از بندهای سنگی، ملاتی و خاکی، پخش سیلاب و انواع دیگری از این دست سازه‌هاست.

آبخیزداری(Watershed Management) علم و هنر برنامه‌ریزی مُستمر و اجرای اقدامات لازم برای مدیریت منابع عرصه‌های آبخیز اعم از طبیعی، کشاورزی، اقتصادی و انسانی بدون ایجاد اثر منفی در منابع آب‌وخاک است که می‌تواند بصورت مکانیکی یا بیولوژیکی باشد.

استان اصفهان با ۲۸ شهرستان، مساحتی معادل ۱۰.۷ میلیون هکتار دارد که بیش از ۹۰ درصد از آن معادل حدود ۹.۸ میلیون هکتار را عرصه‌های منابع طبیعی و ملی و از این میزان حدود ۴۰۳ هزار هکتار را جنگل(معادل چهار درصد)، ۶ میلیون هکتار مرتع(معادل ۶۴ درصد) و سه میلیون هکتار بیابان(معادل ۳۲ درصد) دربرگرفته است.

اخبار مرتبط:
اقدامات راهگشایی با ایجاد نگرش در میان معلمان اجرا می‌شود
اقدامات راهگشایی با ایجاد نگرش در میان معلمان اجرا می‌شود

مدیرکل آموزش و پرورش استان اصفهان گفت: با ایجاد نگرش از میان مدیران و معلمان می‌توان اقدامات راهگشایی را اجرایی کرد و همچنین از ظرفیت مطلوب دانشگاه فرهنگیان نباید غافل شد.

دستگیری ۱۸ متهم متواری در اصفهان
دستگیری ۱۸ متهم متواری در اصفهان

فرمانده انتظامی شهرستان اصفهان از دستگیری ۱۸ متهم متواری طی اجرای طرح امنیت محله محور در این شهرستان خبر داد.

شواهد حاکی از رقابتی بودن و مشارکت بالا در انتخابات پیش رو است
شواهد حاکی از رقابتی بودن و مشارکت بالا در انتخابات پیش رو است

فرماندار اصفهان گفت: شواهد حاکی از رقابتی بودن و مشارکت بالا در انتخابات پیش رو است که امیدواریم با همکاری یکدیگر بتوانیم انتخاباتی باشکوه و در تراز اصفهان برگزار کنیم.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است