کد خبر : 273939
انتشار : ۱۴۰۲/۰۹/۱۷ - 11:21
دسته‌بندی : اصفهان
چاپ

آلودگی هوای اصفهان ۵۰ درصد بیشتر از سال گذشته است

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه آلودگی هوا امسال ۵۰ درصد بیشتر از سال گذشته بود، گفت: میانگین شاخص آلودگی هوا در این مدت بین ۱۶۲ تا ۱۶۵ بوده است بوده و حتی بعضی از ایستگاه‌ها شاخص آلودگی هوا تا ۲۲۰ نیز رفت.

آلودگی هوای اصفهان ۵۰ درصد بیشتر از سال گذشته است

به گزارش سایت خبری مدارا؛ منصور شیشه‌فروش، مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان با اشاره به وضعیت هوای استان اظهار داشت: به علت سکون و پایداری جو از اول آبان ماه ۸ روز، روز ناسالم برای عموم و در آذر ماه نیز ۷ روز پیوسته شرایط ناسالم برای عموم را تجربه کردیم.

به نوشته فارس؛ وی با بیان اینکه در این مدت ۱۵ روز ناسالم برای عموم گزارش شد و تنها ۲ روز قابل قبول داشتیم، افزود: کمیته کاهش آلودگی هوا هر روز تشکیل جلسه می‌دهد و در راستای کاهش آلودگی هوا برنامه‌ریزی می‌کند.

شیشه‌فروش با بیان اینکه آلودگی هوا امسال ۵۰ درصد بیشتر از سال گذشته بود، گفت: میانگین شاخص آلودگی هوا در این مدت بین ۱۶۲ تا ۱۶۵ بوده است و در شرایط ناسالم برای عموم بوده و حتی بعضی از ایستگاه‌ها شاخص آلودگی هوا تا ۲۲۰ نیز رفت.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه بر اساس شاخص آلودگی هوا محدودیت‌هایی برقرار شد و مدارس و دانشگاه‌ها غیرحضوری شد، ادامه داد: مطالعات سهم‌بندی آلاینده هوا انجام شده و هر دستگاهی در کنترل آلودگی هوا وظیفه‌اش مشخص شده است.

نوسازی ناوگان تاکسیرانی شهر اصفهان باید اجرایی شود

وی تصریح کرد: در ۲۹ دی ماه ۱۴۰۱ در روز هوای پاک کارگروه کاهش آلودگی هوای اصفهان با حضور رئیس محیط زیست کشور برگزار شد و مصوباتی برای استان مصوب شد، در حالی که ۱۱ ماه از آن مصوبات می‌گذرد، هنوز اجرایی نشده است.

شیشه‌فروش اضافه کرد: آن جلسه ۱۶ مصوبه داشت که درخواست داریم به صورت کامل اجرایی شود و اگر کامل اجرایی شد بسیاری از این مشکلات برطرف می‌شود.

مدیرکل مدیریت بحران استان ادامه داد: قرار بود برای نوسازی ناوگان تاکسیرانی شهر اصفهان اقداماتی انجام شود و ۵ هزار تاکسی تولید داخل در اولویت قرار گیرد که اجرایی نشد.

وی افزود: وزارت صمت مقرر شد زمینه لازم برای تولید و تحویل هزار دستگاه اتوبوس درون شهری پایه گازسوز و برقی از محل تولید داخل و یا واردات برای شهر اصفهان و شهرستان‌ها فراهم کند و درخواست داریم این کار تسریع شود.

شیشه‌فروش اضافه کرد: در آن جلسه مقرر شد وزارت صمت با همکاری سازمان برنامه و بودجه و وزارت نفت نسبت به جمع‌آوری ۵۰ هزار دستگاه موتورسیکلت فرسوده و جایگزینی آن با موتورسیکلت برقی اقدام کنند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه مقرر شد از صندوق توسعه ملی اعتباراتی را برای تسریع در خط ۲ قطار شهری اصفهان اختصاص دهند، گفت: همچنین تاکید شد به وزارت نفت و نیرو که تامین گاز برای نیروگاه‌های مجاور اصفهان را داشته باشند و نیروگاه شهید محمد منتظری هم تبدیل به نیروگاه سیکل ترکیبی شود.

وی تصریح کرد: در سال گذشته مصوب شد سازمان محیط زیست کشور برای توسعه ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا در شهر اصفهان و شهرستان‌های دیگر، اعتبارات ویژه‌ای را به استان اختصاص دهد در حال حاضر استان به ۱۵ ایستگاه دیگر هواشناسی نیاز دارد.

شیشه‌فروش با بیان اینکه توسعه نیروگاه‌های خورشیدی تا ظرفیت ۵ هزار مگاوات در برنامه تا سال ۱۴۰۴ مورد تاکید قرار گرفت، عنوان کرد: مقرر شد از محل صندوق توسعه کشور و صندوق ملی محیط زیست برای نصب تجهیزات کاهش آلودگی صنایع به استان کمک شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با تأکید بر اینکه سازمان محیط زیست کشور و وزارت نیرو مکلف شدند حقابه تالاب گاوخونی را تامین کنند، افزود: محیط زیست کشور و کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا در راستای اجرای مفاد قانون هوای پاک در استان باید تسهیلات ویژه‌ای در نظر بگیرند.

برای رفع مشکل آلودگی هوا نیاز به یک عزم ملی داریم

وی با تأکید بر اینکه برای رفع مشکل آلودگی هوا نیاز به یک عزم ملی داریم، گفت: شرایط جغرافیایی، خشکی مزارع و هوا، وجود کانون‌های گردوغبار و خشک بودن زاینده رود سبب شده با این شرایط آلودگی مواجه شویم، بنابراین درخواست داریم مشکل آلودگی هوای اصفهان به صورت ملی به آن پرداخته شود.

شیشه‌فروش با اشاره به ساماندهی واحدهای ریخته گری در شهر اصفهان گفت: برنامه‌ریزی می‌شود تا واحدهای ریخته‌گری در شهر اصفهان به شهرک‌های صنعتی مجاور منتقل شوند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه بیش از ۶۰ گروه گشت و نظارت مصوبات کارگروه را پیگیری می‌کنند، عنوان کرد: از هفته اول آبان ماه تاکنون بیش از ۱۶۰۰ بازدید روزانه و ۷۵۰ پایش شبانه از واحدهای صنعتی انجام شده است که ۵۰۰ واحد اخطار گرفتند و ۲۴ واحد پلمب شدند.

وی با اشاره به تعطیلی ۴۴ واحد آجرپزی غیرمجاز در اصفهان گفت: ۲۵۰ واحد دیگر آجرپزی وجود دارد که ۵۰ درصد آنها پلمب شده و ۵۰ درصد دیگر نیز محیط زیست پیگیر است که گاز آنها قطع شود.

مازوت در شعاع ۵۰ کیلومتر شهر اصفهان تاکنون مصرف نشده است

شیشه‌فروش با اشاره به برخورد پلیس راهور با خودورهای دودزا و انتقال به پارکینگ، تصریح کرد: مازوت در شعاع ۵۰ کیلومتر شهر اصفهان تاکنون مصرف نشده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان بیان کرد: پیش‌بینی شده تا امروز این شرایط ادامه داشته باشد و از امروز بعدازظهر با ورود یک سامانه جوی غلظت آلاینده‌ها کم می‌شود اما باز از روز جمعه و شنبه شرایط آلودگی هوا را داریم.

وی با بیان اینکه به ۴۲۰ صنعت در شعاع ۵۰ کیلومتری شهر اصفهان ابلاغ شده در شرایط اضطرار باید فعالیت‌شان را کاهش دهند، افزود: بر اساس مطالعات دانشگاه درباره آلودگی هوا در شهر اصفهان در مناطق پانزده گانه به طور میانگین خودروها سهم ۷۶ درصدی در آلودگی دارند و مابقی مربوط به صنعت و کوره‌ها می‌شود و در شعاع ۵۰ کیلومتر از اصفهان حدود ۵۲ درصد صنعت و مابقی خودروها و سایر منابع نقش دارند.

شیشه‌فروش با اشاره به آلودگی ایجاد شده از سوی ذوب آهن خاطرنشان کرد: ذوب آهن اخطار گرفت و قرار شد با هماهنگی محیط زیست از این اقدامات پیشگیری شود.

اخبار مرتبط:
یک سوم بودجه شهرداری اصفهان از محل ساخت و ساز تأمین می‌شود
یک سوم بودجه شهرداری اصفهان از محل ساخت و ساز تأمین می‌شود

معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان گفت: یک سوم بودجه شهرداری اصفهان در سال ۱۴۰۳ از محل ساخت و ساز تأمین خواهد شد.

جرائم مشهود حوزه اراضی ملی در اصفهان ۵۷ درصد کاهش یافت
جرائم مشهود حوزه اراضی ملی در اصفهان ۵۷ درصد کاهش یافت

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان از کاهش ۵۷ درصدی وقوع جرائم مشهود در حوزه اراضی ملی در سال جاری نسبت به سال ۱۳۹۹ خبرداد.

سامانه بارشی جدید در راه اصفهان/ هواشناسی هشدار سطح زرد صادر کرد
سامانه بارشی جدید در راه اصفهان/ هواشناسی هشدار سطح زرد صادر کرد

اداره کل هواشناسی استان اصفهان درباره فعالیت سامانه بارشی که از دوشنبه ۱۴ اسفند وارد استان می‌شود، هشدار سطح زرد صادر کرد.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است