کد خبر : 273810
انتشار : ۱۴۰۲/۰۹/۱۵ - 20:42
دسته‌بندی : اقتصادی، برگزیده ها
چاپ

لایحه بودجه ۱۴۰۳ چرا منتشر نمی‌شود؟

-پپدر حالی که سال گذشته لایحه بودجه ۱۴۰۲ بدون انجام تشریفات و در قالب نامه‌ای به دست مجلس رسید و در ضمن خبری از جداول نبود، حالا به نظر می‌رسد بدعت دولت رئیسی در ارائه بودجه به مجلس ادامه دارد.

لایحه بودجه ۱۴۰۳ چرا منتشر نمی‌شود؟

به گزارش سایت خبری مدارا؛ تجارت‌نیوز نوشت: قرار بود اول آبان ماه بخش اول لایحه بودجه ۱۴۰۳ به مجلس تقدیم شود، اما اول آذر این اتفاق افتاد؛ یعنی یک تاخیر یک ماهه و هنوز هم زمان انتشار آن نامعلوم است.

در حالی که سال گذشته لایحه بودجه ۱۴۰۲ بدون انجام تشریفات و در قالب نامه‌ای به دست مجلس رسید و در ضمن خبری از جداول نبود، حالا به نظر می‌رسد بدعت دولت رئیسی در ارائه بودجه به مجلس ادامه دارد. نکته اول اینکه، بر اساس قانون جدید و آئین‌نامه داخلی مقرر بود که اول آبان ماه بخش اول لایحه بودجه ۱۴۰۳ به مجلس تقدیم شود، اما اول آذر این اتفاق افتاد؛ یعنی یک تاخیر یک ماهه.

 نکته دوم هم این است که در حالی صحبت از دومرحله‌ای شدن بودجه می‌شود که بخش اول لایحه ناقص ارائه شد. هدف از این کار ترسیم یک فضای اجتماعی و اقتصادی از سال آینده بود، اما مباحثی این چنینی و وضعیت شاخص‌های اقتصادی مثل تورم یا رشد اقتصادی به بخش اول لایحه ۱۴۰۳ پیوست نشد.

حالا در پانزدهم آذرماه هنوز تکلیف لایحه بودجه مشخص نیست و این در حالیست که برنامه هفتم هنوز در حال چکش‌کاری به دست بهارستان‌نشینان است.

لایحه بودجه ۱۴۰۳ چه زمانی منتشر می‌شود؟

سال گذشته بود که لایحه بودجه ۱۴۰۲ بدون تشریفات و جداول آماری به دست مجلسی‌ها رسید. آئین‌نامه داخلی مجلس مشخص کرده که لایحه باید حداکثر تا پانزدهم آذرماه تقدیم مجلس شود. اما لایحه با تاخیر و در روز دوشنبه پنجم دی ماه طی نامه‌ای به مجلس ارسال شد.

با اینحال مجلس یک شرط داشت؛ ابتدا باید تکلیف برنامه هفتم توسعه مشخص شود تا بعد از آن مجلس لایحه را اعلام وصول و وارد بررسی شود. ناگفته نماند که حتی روال انجام کار به مانند سابق نبود و لایحه در صحن مجلس تقدیم نمایندگان نشد. در حالی که نمایندگان می‌گفتند امیدوارند برنامه هفتم زودتر به دستشان برسد، برنامه ششم توسعه امسال هم تمدید شد و هنوز بهارستان‌نشینان در حال چکش‌کاری برنامه هفتم توسعه هستند.

حالا باید منتظر ماند و دید قرار است لایحه بودجه ۱۴۰۳ چه زمانی منتشر شود و آیا باز هم باید شاهد بدعت جدیدی باشیم یا نه؟

اخبار مرتبط:
مصطفی کواکبیان: ما در تهران نامزد نداریم / مطهری برای بستن لیست صدای ملت به ما چیزی نگفت
مصطفی کواکبیان: ما در تهران نامزد نداریم / مطهری برای بستن لیست صدای ملت به ما چیزی نگفت

فهرست صدای ملت به سرلیستی علی مطهری شخصی است و ارتباطی با اصلاح‌طلبان ندارد.

خلجی: قبل از این دو سال، مقاومتی وجود داشت تا بازگشت اموال بابک زنجانی به نتیجه نرسد
خلجی: قبل از این دو سال، مقاومتی وجود داشت تا بازگشت اموال بابک زنجانی به نتیجه نرسد

رئیس شورای اطلاع‌رسانی دولت یک ادعای عجیب دیگر درباره دولت قبل را مطح کرد.

معاونِ رئیسی: قرار نبود بابک زنجانی اعدام شَود
معاونِ رئیسی: قرار نبود بابک زنجانی اعدام شَود

معاون حقوقی رئیس‌جمهور امروز در حاشیه جلسه هیات دولت، گفت: حکم دادگاه زنجانی از ابتدا این بود که اگر اموال برگردد اعدام نمی‌شود.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است