کد خبر : 271884
انتشار : ۱۴۰۲/۰۹/۰۱ - 21:46
دسته‌بندی : اقتصادی
چاپ

چرا مجلس لایحه بودجه رئیسی را تحویل نگرفت؟

اعلام وصول نشدن لایحه بودجه کل کشوردر سال 1403 را چه حاصل ناهماهنگی و بی تدبیری مدیران میانی بدانیم چه برآیندی از روابط سرد قالیباف و رئیسی به هر حال به معنی بلاتکلیفی مالی دستگاه‌های اجرایی در ابتدای سال 1403 خواهد بود.

چرا مجلس لایحه بودجه رئیسی را تحویل نگرفت؟

به گزارش سایت خبری مدارا؛ جمهوریت نوشت: صبح روز سه شنبه ۳۰ آبان دفتر رئیس مجلس به دولت اعلام می کند به دلیل بررسی درخواست استعفای نادران و ادامه داشتن بررسی برنامه هفتم توسعه امکان حضور رئیس جمهور در صحن مجلس برای ارائه لایحه بودجه نیست .ساعت هشت و نیم بهادری جهرمی، سخنگوی دولت سیزدهم، در گفت‌وگو با رسانه‌ها زمان ارائه لایحه بودجه ۱۴۰۲ را، بعد از اتمام بررسی برنامه هفتم توسعه در صحن علنی مجلس اعلام کرد.

ساعت ۱۱ همان روز، سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و سخنگوی اقتصادی دولت، در اقدامی عجیب در جمع خبرنگاران جزئیات لایحه بودجه را از حیث منابع و مصارف و حتی میزان فروش نفت و قیمت پایه ارز اعلام می‌کند.

ساعتی پس از این مصاحبه، نماینده‌ای از طرف وزیر اقتصاد و نه شخص وزیر! اصل لایحه را به دفتر رئیس مجلس می‌برد، ولی دفتر از پذیرش لایحه خودداری کرده و اعلام می کند باید با تشریفات قانونی ارائه لایحه تقدیم شود. ( مطابق سنوات قبل لایحه در جسله علنی و از سوی رئیس جمهور به مجلس ارائه می‌شود.

این اتفاقات در حالی است که در روند عجیب، ناهماهنگ و آشفته ارائه بودجه سالیانه، هیچ خبری از سازمان برنامه و بودجه به عنوان متولی اصلی تنظیم لوایح بودجه نیست، و به نظر می رسد داوود منظور در مدت هفت ماه تصدی خود بر این سازمان، علاوه بر نمایندگان مجلس ، معترضان جدی در دولت برای خود دست و پا کرده است .

اعلام وصول نشدن لایحه بودجه کل کشوردر سال ۱۴۰۳ را چه حاصل ناهماهنگی و بی تدبیری مدیران میانی بدانیم چه برآیندی از روابط سرد قالیباف و رئیسی به هر حال به معنی بلاتکلیفی مالی دستگاه‌های اجرایی در ابتدای سال ۱۴۰۳ خواهد بود. چرا که بر اساس ماده ۱۸۲ آئین نامه داخلی مجلس، لایحه بودجه ۱۴۰۳ کل کشور باید حداکثر تا اول آبان ۱۴۰۲ از سوی دولت به مجلس ارسال می شد .

و بنا به همین قانون جدید که ازسال تصویب و ابلاغ شده ،حداقل زمان بررسی لوایح بودجه سنواتی در مجلس صد روز کاری است. ۶۰ روز زمان بررسی و تصویب ماده واحده و احکام لایحه و ابلاغ قانون و برای بررسی جداول و پیوست های درآمدی هزینه ای دستگاه ها نیز ۴۰ روز زمان در نظر گرفته شده است .

از آنجا که اولین جلسه علنی بعدی مجلس ۱۲ آذر ماه اعلام شده، با درنظر گرفتن حداقل ۲۰ روز برای حضور نمایندگان در حوزه های انتخابیه و برگزاری انتخابات دور دوازدهم مجلس شورای اسلامی، کمتر از صد روز فرصت برای بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۳ کل کشور زمان باقی است.

کما اینکه امروز خبری مبنی بر تهیه طرح دوفوریتی برای بررسی دو یا سه دوازدهمی لایحه بودجه در مجلس منتشر شد و به این معنی است که حداقل تا تیر ماه سال ۱۴۰۳ دستگاه های اجرایی در اجرای قانون بودجه سنواتی دچار چالش‌های جدی خواهند شد.

اخبار مرتبط:
قیمت روز انواع گوشی موبایل ۹ اسفند ۱۴۰۲
قیمت روز انواع گوشی موبایل ۹ اسفند ۱۴۰۲

قیمت روز گوشی موبایل در بازار ۹ اسفند ۱۴۰۲ را در جداول زیر ببینید.

دلار در بازار آزاد از مرز ۵۷ هزارتومان گذشت / نرخ سکه
دلار در بازار آزاد از مرز ۵۷ هزارتومان گذشت / نرخ سکه

قیمت دلار، یورو، پوند و سایر ارز‌ها امروز چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ را می‌توانید در جدول زیر مشاهده نمایید.

رئیس سازمان تعزیرات: محصولات چای دبش حتی مصرف حیوانی هم نداشت
رئیس سازمان تعزیرات: محصولات چای دبش حتی مصرف حیوانی هم نداشت

رئیس سازمان تعزیرات حکومتی در این همایش گفت: شرکت چای دبش، چای فاسدشده وارداتی را که مصرف حیوانی هم نداشت با مجوز دولت قبل به دبی منتقل (صادر) کرد، رنگ و اسانس زد و به‌عنوان چای خارجی مجددا وارد کشور کرد!

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است