کد خبر : 271676
انتشار : ۱۴۰۲/۰۸/۳۰ - 15:33
دسته‌بندی : سیاسی
چاپ

حسن رسولی: احتمالاً باید شاهد مشارکت کمتری نسبت به انتخابات ۱۴۰۰ باشیم

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: امروز به جز زیرمجموعه‌های جریان اصولگرایی که در حال حاضر مشغول نوعی از رقابت درون گفتمانی هستند شور و شوقی در سایر احزاب و جریانات سیاسی دیده نمی‌شود.

حسن رسولی: احتمالاً باید شاهد مشارکت کمتری نسبت به انتخابات ۱۴۰۰ باشیم

به گزارش سایت خبری مدارا؛ نامه نیوز نوشت: حسن رسولی فعال سیاسی اصلاح طلب درباره شکل گیری انتخابات مشارکتی-رقابتی گفت: برای تحقق یک انتخابات سالم، رقابتی، پرشور و با مشارکت بالا در کنار سایر عوامل و زمینه ها، ۳ مولفه مهم باید به نحو مطلوب سازماندهی و تجهیز شوند تا این رویداد سیاسی به نحو مطلوب شکل بگیرد.

بخش‌هایی از گفت و گوی رسولی را در ادامه می‌خوانید:

عامل دوم نامزد‌ها و احزاب و گروه‌های پشتیبان آن‌ها هستند. احزاب و گروه‌ها و جریانات سیاسی اگر پرتوان به امر تبیین مواضع و نامزدگزینی و اهداف و برنامه‌های خودشان و نیز به تبلیغات انتخاباتی بپردازند، می‌توانند به سهم خود بستر مطلوب برای شکل گیری فضای انتخابات مشارکتی را فراهم کنند.

عامل سوم نحوه انجام وظیفه بخش‌های اجرایی و نظارتی انتخابات است. به هر میزانی که نگاه حاکم بر این دو بخش مشارکت جویانه‌تر باشد سبد پیش روی انتخاب کنندگان از تنوع و قابلیت بالاتری برای انتخاب برخوردار است بنابراین در سبد و ویترین انتخاباتی اکثر سلایق سیاسی با این نگاه غیرتنگ نظرانه مشاهده خواهند کرد که نامزد‌های مطلوب خود را در صحنه دارند.

در شرایط فعلی نارضایتی بر میزان رضایت از نظام سیاسی کشور غلبه دارد و از این نظر متولیان امر انتخابات موظفند در این حوزه با سرعت تغییراتی ایجاد کنند که شرایط تغییر کند در غیر این صورت اگر نارضایتی تا روز ۱۱ اسفند ادامه داشته باشد طبعا نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که مشارکت بالا تحقق پیدا کند.

از این حیث کارنامه قابل قبولی از جهت کمک به مشارکت دیده نشد. باید دید هیأت‌های نظارت و شورای نگهبان چه می‌کنند اگر این خطای هیأت اجرایی جبران شود می‌تواند امیدوار بود که گسترش یافتن دایره تأییدصلاحیت‌ها می‌تواند بر میزان مشارکت اثر مثبت بگذارد.

امروز به جز زیرمجموعه‌های جریان اصولگرایی که در حال حاضر مشغول نوعی از رقابت درون گفتمانی هستند شور و شوقی در سایر احزاب و جریانات سیاسی دیده نمی‌شود، لذا فکر می‌کنم برای تحقق برگزاری انتخابات پرشور متولیان امر کار‌های انجام نداده بسیار زیادی دارند؛ اگر موفق بشوند امکان مشارکت بالا فراهم می‌شود، در غیر این صورت شاید شاهد مشارکت کمتری از انتخابات ۱۴۰۰ باشیم که برای نخستین بار سطح مشارکت به زیر ۵۰ درصد کاهش یافت.

اخبار مرتبط:
امام جمعه اهواز: نباید به تنهایی به فرد کاندید نگاه کنیم ، باید به جریان‌های حامی او نیز دقت داشته باشیم
امام جمعه اهواز: نباید به تنهایی به فرد کاندید نگاه کنیم ، باید به جریان‌های حامی او نیز دقت داشته باشیم

حجت الاسلام و المسلمین سید محمد نبی موسوی فرد در خطبه‌های نماز جمعه این هفته اهواز در مصلای مهدیه امام خمینی (ره) این شهر با اشاره مطالبات مردم استان خوزستان و ضرورت رسیدگی مسئولان به وضعیت شهر اظهار کرد: برخی از مناطق ما با مشکل فاضلاب و آسفالت و... روبرو هستند؛ بنابراین رسیدگی و رفع این مشکلات از سوی مسئولان ضروری است.

امام جمعه رشت: مَردم کسی را انتخاب خواهند کرد که از رهبری اطاعت محض داشته باشد
امام جمعه رشت: مَردم کسی را انتخاب خواهند کرد که از رهبری اطاعت محض داشته باشد

رسول فلاحتی، امام جمعه رشت: مردم باید به کسی رای دهند که دلسوز مردم بوده و خود را در انقلاب اسلامی ثابت کرده باشد، اهل سیاسی کاری و جناح بازی نباشد و مسیری مقدس انقلاب اسلامی را بپیماید و از رهبری اطاعت محض داشته باشد؛ انتخاب خواهند کرد.

امام جمعه قم: باید مراقب فتنه‌ پس از برگزاری انتخابات باشیم
امام جمعه قم: باید مراقب فتنه‌ پس از برگزاری انتخابات باشیم

آیت‌الله اعرافی گفت: در گذشته تجربه فتنه‌ای پس از برگزاری انتخابات داریم که به قانون تمکین نشده است.باید مراقب فتنه‌ پس از برگزاری انتخابات باشیم. در گذشته برخی‌ها تن به قانون ندادند و انتظار می‌رود از نامزدها، ستادها و طرفداران که پایبند به اخلاق و قانون باشند.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است