کد خبر : 271654
انتشار : ۱۴۰۲/۰۸/۳۰ - 11:45
دسته‌بندی : برگزیده ها، فرهنگی
چاپ

انتقاد روزنامه اصولگرا از نشست تاثیر بررسی اسامی شخصیت‌های سریال‌ها در صداوسیما / جوان: کار مهمتر دیگری نداشتید؟

مرکز تحقیقات سازمان صداوسیما در نشستی پژوهشی با عنوان نامگذاری اشخاص در مجموعه‌های تلویزیونی سیما به این مسئله از منظر نام‌شناسی اجتماعی پرداخته‌است.

انتقاد روزنامه اصولگرا از نشست تاثیر بررسی اسامی شخصیت‌های سریال‌ها در صداوسیما / جوان: کار مهمتر دیگری نداشتید؟

به گزارش سایت خبری مدارا؛ روزنامه جوان نوشت: مرکز تحقیقات سازمان صداوسیما در نشستی پژوهشی با عنوان نامگذاری اشخاص در مجموعه‌های تلویزیونی سیما به این مسئله از منظر نام‌شناسی اجتماعی پرداخته‌است.

برگزاری نشستی با عنوان نامگذاری اشخاص در مجموعه‌های تلویزیونی سیما نشان می‌دهد که بررسی سریال‌های تلویزیونی در این مرکز عمیق و موشکافانه دنبال نمی‌شود و به طور عادی باید ریشه‌های اصلی بهبود نیافتن کیفیت سریال‌های تلویزیونی را ناشی از همین معطل ماندن ظرفیت‌های پژوهش قلمداد کرد.

ظاهراً این‌بار اولی نیست که تأثیر نامگذاری اسامی اشخاص و شخصیت‌های سریال‌های تلویزیونی در جامعه به لحاظ آماری در مرکز تحقیقات صداوسیما مورد بررسی قرار می‌گیرد .سازمان ثبت احوال کشور نیز هر ساله به طور عادی اسامی پر استفاده در کشور را روی سایت خود اعلام می‌کند و همین می‌تواند مبنایی برای ارزیابی‌های بعدی باشد و پیش از این اثرگذاری سریال‌هایی، چون ستایش و آثار پر بیننده دیگر را در نامگذاری‌ها شاهد بوده‌ایم.

آیا مرکز تحقیقات صداوسیما از درک اهمیت و اثرگذاری که می‌تواند بر فرهنگ جامعه داشته‌باشد، آگاه است؟ و اگر چنین نیست شعار تحول مدیران سازمان چه اندازه می‌تواند دورنمایی روشن داشته‌باشد؟ عقب‌ماندگی سریال‌های تلویزیونی به لحاظ پرداختن به مقوله فرهنگ‌سازی مثبت در جامعه و تکالیف مربوط به افزایش رشد و آگاهی‌های فرهنگی از سوی رسانه ملی در زمینه‌های مختلف چیزی نیست که بر کسی پوشیده باشد.

در این پروسه مرکز تحقیقات صداوسیما بیش از همه نیاز دارد مباحثی راهبردی‌تر را در کانون توجهات و پژوهش‌های خود قرار دهد، اما توقف در مباحث سطحی سبب‌شده سریال‌ها و برنامه‌های تلویزیونی شانس لازم برای تقویت را از دست بدهند.

با مطالعه فرآیند طرح مباحث در نشستی که درباره نامگذاری اسامی اشخاص عنوان شده اینگونه برمی‌آید که اساساً هدف از تشکیل چنین نشستی اثبات تأثیرگذاری سریال‌های سازمان در جامعه است؛ موضوعی که به طور عادی به نظر می‌رسد بیشتر در حیطه عملکرد روابط عمومی سازمان صداسیما موضوعیت داشته باشد، نه یک مرکز پژوهشی وابسته به سازمان که از آن انتظار کار عمیق تحقیقاتی می‌رود.

اخبار مرتبط:
صادق محصولی برای ائتلاف بر حذف توانگر تاکید داشت، قالیباف روی نوباوه/ پشت‌پرده ائتلاف پرحاشیه!
صادق محصولی برای ائتلاف بر حذف توانگر تاکید داشت، قالیباف روی نوباوه/ پشت‌پرده ائتلاف پرحاشیه!

«در جریان رای‌گیری تیم قالیباف از رای دادن به پیرهادی امتناع کردند و همین امر باعث شد تا آرای او و آجرلو برابر شود. در یک مقطع دیگر هم بود که باز هم لابی‌های پشت‌پرده از حضور پیرهادی جلوگیری کرد. مالک شریعتی هم در اعتراض به حضور محسن دهنوی در فهرست نهایی شورای ائتلاف و پایداری، قهر و اعلام کناره‌گیری کرد.»

صادق محصولی: تضعیف رئیسی، تضعیف نظام است
صادق محصولی: تضعیف رئیسی، تضعیف نظام است

صادق محصولی با تاکید بر اینکه جبهه پایداری هیچگاه به سمت سکولاریسم نخواهد رفت، تاکید کرد: انتخابات در ایران با گرایش‌ها و سلایق مختلف صورت می‌گیرد و اثر وضعی آن، اصلاح حکمرانی و رفع مشکلات در اداره کشور است.

عضو مجلس خبرگان رهبری: باید همه بانک‌ها را جمع کنند / کارمندان بانک‌ها کار‌های بیهوده انجام می‌دهند
عضو مجلس خبرگان رهبری: باید همه بانک‌ها را جمع کنند / کارمندان بانک‌ها کار‌های بیهوده انجام می‌دهند

نامزد ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری گفت: باید همه بانک‌ها را جمع کنند تنها دوسه مورد بانک باشد به عنوان امانت دار مردم و دولت که در ازای پول هم سود ندهد و صرفا امانت داری کنند تا پول‌ها خارج شده و به چرخه تولید رفته و نرخ‌ها پایین می‌آید و مردم پول خود را در هر عرصه‌ای برای تولید می‌برند.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است