کد خبر : 265785
انتشار : ۱۴۰۲/۰۷/۲۵ - 07:21
دسته‌بندی : اصفهان
چاپ

معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری اصفهان:

شهرداری اصفهان کاهش ۲۰۰ تُن زباله شهری را هدفگذاری کرد

معاون محیط‌زیست و خدمات شهری شهرداری اصفهان گفت: کاهش ۲۰۰ تُن زباله شهری اصفهان تا سال ۱۴۱۰ در دستور کار قرار گرفته است.

شهرداری اصفهان کاهش ۲۰۰ تُن زباله شهری را هدفگذاری کرد

به گزارش سایت خبری مدارا؛ مهدی بقایی در نشست خبری که با محوریت سامانه اِصپاک و الگوی جدید جمع آوری پسماند خشک برگزار شد، با بیان اینکه جمع آوری پسماندهای شهری در افق آینده شهرداری اصفهان هوشمند خواهد بود، اظهار داشت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، شهرداری اصفهان باید تا سال ۱۴۱۰ از تولید ۲۰۰ تُن زباله شهری در روز بکاهد که از هم اینک تا هفت سال پیش رو باید برای فرهنگ سازی بین شهروندان بکوشیم.

به نوشته مهر؛ وی ادامه داد: این ۲۰۰ تُن زباله شهری شامل ۵۰ تُن شیرابه، ۵۰ تُن مواد سلولوزی مانند دستمال کاغذی و پوشک، حدود ۳۰ تُن منسوجات و پارچه و ۶۰ تُن تفاله چای است که باید از زباله تر جدا و تناژ آن را کم کرد.

معاون محیط‌زیست و خدمات شهری شهرداری اصفهان خاطرنشان کرد: برای تحقق این مهم اطلاع رسانی و فرهنگ‌سازی از سوی رسانه‌ها و تأمین تجهیزات برای کاهش تولید پسماند از سوی شهرداری اصفهان ضروری است.

بقایی با بیان اینکه تفکیک پسماند تر و خشک در شهر اصفهان از سال ۱۳۸۵ آغاز شد، گفت: باید توجه داشت که تفاله چای زمانی که از سایر زباله‌ها تفکیک شود، ارزشمند است و در خصوص تفکیک تفاله چای و پوست میوه از زباله‌های تر نیز برنامه‌هایی در دستور کار داریم.

وجود ۵۰۰ خانواده پسماند صفر در شهر اصفهان

به گفته وی، در شهر اصفهان ۵۰۰ خانوار پسماند صفر وجود دارد که ایشان در خصوص کاهش تولید زباله آموزش می‌دهند و شهروندان سال گذشته ۱۹ تن خشکاله در مساجد تحویل دادند.

معاون محیط‌زیست و خدمات شهری شهرداری اصفهان با بیان اینکه در طرح جدید از ساعت ۲۲ شب خودروهای پسماند شروع به جمع آوری زباله‌های تر می‌کنند، خاطرنشان کرد: جمع آوری زباله‌های تر از ساعت ۲۳ شب تا پنج و ۳۰ دقیقه صبح به مرور در محلات مختلف شهر ادامه می‌یابد و پس از آن از ساعت ۶ تا ۱۰ صبح پاکبانان شهر شروع به نظافت معابر می‌کنند.

محله‌های اصفهان شست‌وشو می‌شود

بقایی با بیان اینکه از ابتدای پاییز امسال پیمانکاران نظافت و رفت و روب شهری تغییر کردند، افزود: از اول مهر شستشوی محلات پس از جمع آوری پسماندها انجام می‌شود و تاکنون ۵۰ درصد محلات شهر یک‌بار شستشو شده است.

شهرداری اصفهان کاهش ۲۰۰ تُن زباله شهری را هدفگذاری کرد

وی با بیان اینکه مرکز کنترل و فرماندهی بی‌سیم برای نظافت شهری و دریافت پیام‌های فوری ۱۳۷ راه‌اندازی شده است، گفت: با توجه به چالش کمبود نیروی انسانی در آینده، امسال خودروهای کم عرض را برای نظافت مکانیزه کوچه‌ها تأمین کردیم و احتمالاً تا یک ماه آینده اولین خودرو کم عرضی در معابر استفاده شود.

افتتاح تصفیه خانه پساب سپاهان‌شهر

معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری اصفهان همچنین از بهره برداری تصفیه خانه پساب سپاهان‌شهر در پایان مهر ماه خبرداد و افزود: افتتاح این تصفیه خانه که به روش نانو ازن توسط شزکت‌های دانش بنیان طراحی شده، انقلابی در تصفیه خانه‌های پساب و تأمین آب فضای سبز خواهد بود.

تغذیه آبخوان اصفهان با هدایت روان‌آب‌های سطحی به مادی‌های شهر

بقایی درخصوص مطالعات جمع آوری روان‌آب‌های شهری نیز اظهار داشت: این مطالعات تا سال ۱۴۰۰ تحت عنوان دفع اب‌های سطحی دنبال شده بود که آن‌را به استحصال آب‌های سطحی تغییر دادیم. حفر چاه‌های جذبی، ایجاد کانال‌ها در کنار خیابان‌ها و ابر مخازن‌ها برای استحصال آب باران از پیشنهادهای این پروژه بود اما بنا بر نظرات کارشناسی بهترین راه این است که روان‌آب‌های سطحی از طریق مادی‌ها به آبخوان تزریق شود.

وی اضافه کرد: این طرح مطالعاتی به سازمان طراحی ارسال شده و در بودجه سال آینده نیز برای آن اعتباری پیش‌بیتی خواهد شد.

معاون محیط‌زیست و خدمات شهری شهرداری اصفهان با بیان اینکه کارگروه سیلاب در این نهاد تشکیل شده و جلسات آن مرتب برگزار می‌شود، خاطر نشان کرد: با توجه به پیش‌بینی‌های هواشناسی مبنی بر بارش‌های مناسب در سال جاری، پاکسازی تمامی سپتینک‌ها و گذرها در دستور کار قرار گرفته و تمهیداتی برای بارش‌ها اندیشیده شده است.

اخبار مرتبط:
جشنواره ملی ۲۴ هزار نقش در اصفهان برگزار می‌شود
جشنواره ملی ۲۴ هزار نقش در اصفهان برگزار می‌شود

دستیار ویژه مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان از برگزاری جشنواره ملی ۲۴ هزار نقش در اصفهان با محوریت صنایع‌دستی خبر داد.

شروع به کار مجدد یک واحد تولیدی بزرگ در اصفهان
شروع به کار مجدد یک واحد تولیدی بزرگ در اصفهان

رئيس كل دادگستري اصفهان گفت: با حمايت دستگاه قضائي و اجرايي استان و پيگيري‌هاي دبيرخانه ستاد اقتصاد مقاومتي دادگستري استان اصفهان يكي از خطوط توليد شركت كاشي اصفهان افتتاح شد و اين كارخانه به چرخه توليد بازگشت.

اولین موزه پلیس در اصفهان راه اندازی می‌شود
اولین موزه پلیس در اصفهان راه اندازی می‌شود

رئیس دفتر تحقیقات کاربردی پلیس استان اصفهان از توافق با اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به منظور فراهم شدن مقدمات راه اندازی اولین موزه پلیس در این استان خبر داد.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است