کد خبر : 263354
انتشار : ۱۴۰۲/۰۷/۰۳ - 11:35
دسته‌بندی : اصفهان
چاپ

آغاز بارش‌های پاییزی اصفهان از دهه سوم مهر/پهنه‌بندی سیل انجام شد

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره به آغاز بارش‌های پاییزی اصفهان از دهه سوم مهر امسال، گفت: تاکنون مطالعات پهنه بندی سیلاب در ۵۰ درصد از مساحت استان انجام شده است.

آغاز بارش‌های پاییزی اصفهان از دهه سوم مهر/پهنه‌بندی سیل انجام شد

به گزارش سایت خبری مدارا؛ منصور شیشه فروش با بیان اینکه مطالعات پهنه بندی سیلاب در ۵۰ درصد از مساحت استان اصفهان توسط شرکت آب منطقه‌ای انجام شده است، اظهار داشت: مطالعات پهنه بندی سیلاب در حوضه‌های آبخیز کارون، دز، دَق سرخ و زاینده رود تکمیل و در حوضه دریاچه نمک نیز در حال اجرا است.

به نوشته مهر؛ وی با اشاره به اینکه مطالعات پهنه بندی سیل در حوضه‌های آبخیز شهرستان خور و بیابانک و نائین نیز در دست اقدام است، افزود: استان اصفهان بیش از سه‌هزار کیلومتر رودخانه دارد و تعیین حریم و بستر و ساماندهی آنها ضروری است.

شناسایی ۲۲۶ سازه خطرپذیر در مسیر رودخانه‌های استان اصفهان

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه در مرحله نخست، مطالعات یک هزار و ۲۲۸ کیلومتر از رودخانه‌های استان انجام شده، اضافه کرد: تاکنون ۲۱۵ هکتار از حریم و بستر رودخانه‌های استان تاکنون آزادسازی،
۱۳ کیلومتر از رودخانه‌ها ساماندهی و ۷۸ کیلومتر از بستر آنها لایروبی شده است.

وی با تاکید بر اینکه آزادسازی فوری حریم و بستر رودخانه‌ها از بند ساخت و سازهای غیر مجاز ضروری است، ابراز داشت: تاکنون ۲۲۶ سازه خطر پذیر در مسیر رودخانه‌های استان شناسایی شدند مانند پل‌هایی که فاقد توان عبور آب هستند و به شرکت آب منطقه‌ای اصفهان ابلاغ شده که این‌ها رفع خطر شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان افزود: در راستای اجرای طرح‌های پیشگیری از سیل، ۱۱ پروژه آبخیزداری در سال ۱۴۰۱ در شهرستان‌های تودشک، کوهپایه، کاشان، سمیرم فریدون‌شهر، خور و بیابانک انجام شد و امسال هم ۱۰ پروژه جدید آبخیزداری در فَرُخی خور و بیابانک، بغم اردستان، چم آسمان، خوانسار، گلپایگان تیران و کرون در حال برنامه‌ریزی است.

به گفته شیشه فروش، مطالعات طرح‌های آبخیزداری در مناطق حادثه خیر از جمله رُزوِه چادگان، نُهوج اردستان، جُندابه و هاشم آباد و … انجام شده است.

وی تاکید کرد: اداره کل راه و شهرسازی استان مکلف است پیش از جانمایی ساختمان‌های طرح نهضت ملی مسکن با کمک مشاوران، ملاحظات پیشگیری از سیل و پیوست کاهش خطر را اجرا و حد و حریم رودخانه‌ها را رعایت کند.

کماکان ۹۶ درصد استان اصفهان درگیر خشکسالی است

شیشه فروش با بیان اینکه در سال آبی ۱۴۰۱- ۱۴۰۲ که امروز به پایان رسید، میانگین بارش استان ۱۴۲ میلیمتر و تقریباً برابر با دوره بلند مدت این خطه بود، خاطرنشان کرد: به علت تداوم کاهش بارندگی استان طی سه سال متمادی و دمای فراتر از نرمال بین یک تا ۲ درجه سلسیوس در تابستان، افزایش تبخیر و کاهش رطوبت خاک شرایط تشدید خشکسالی برای استان کماکان محسوس است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه براساس مطالعات یک دوره ۱۰ ساله تا پایان مرداد ماه امسال ۹۶ درصد مساحت استان را خشکسالی با شدت مختلف دربرگرفته است، گفت: بر اساس اعلام اداره هواشناسی، بهبود شرایط بارندگی در استان اصفهان طی پاییز امسال نسبت به پاییز سه سال گذشته انتظار می‌رود.

بارش‌های پاییزی اصفهان از دهه سوم مهر آغاز می‌شود

شیشه فروش خاطرنشان کرد: طی پاییز امسال وقوع بارش‌های به هنگام و حتی زود هنگام در استان پیش‌بینی شده که از دهه سوم مهر ماه امسال در مناطق غرب و شمال استان آغاز خواهد شد و در ماه‌های آبان و آذر بارش‌ها در نیمه غربی و جنوب اصفهان، مناطق هم مرز با استان‌های کهگیلویه و بویراحمد و چهار محال و بختیاری شدت می‌گیرد.

وی اضافه کرد: بنا بر اعلام هواشناسی استان، وقوع بارش‌های بالاتر از نرمال در غرب و جنوب غرب و سر چشمه‌های حوضه آبریز زاینده رود از دهه سوم مهر و طی ماه‌های آبان و آذر پیش‌بینی شده است.

استان اصفهان ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار وسعت دارد.

اخبار مرتبط:
استاندار اصفهان: تربیت معنوی دانش‌آموزان امری فرعی در نظام آموزشی نیست
استاندار اصفهان: تربیت معنوی دانش‌آموزان امری فرعی در نظام آموزشی نیست

استاندار اصفهان گفت: تربیت معنوی افراد نمی‌تواند به عنوان امری فرعی در نظام آموزشی قلمداد شود و برنامه‌ریزی در حوزۀ نماز سرمایه‌گذاری است که تعالی در آینده را رقم می‌زند.

تقاطع حادثه‌خیز گورت در ابتدای محور اصفهان-نایین مسدود شد
تقاطع حادثه‌خیز گورت در ابتدای محور اصفهان-نایین مسدود شد

رئیس پلیس راه استان اصفهان از مسدود شدن تقاطع گورت ابتدای محور اصفهان-نایین که سالانه جان تعداد زیادی از هموطنان را می‌گرفت خبر داد.

رئیس ستاد انتخابات استان اصفهان: تاکنون تخلف انتخاباتی گزارش نشده است
رئیس ستاد انتخابات استان اصفهان: تاکنون تخلف انتخاباتی گزارش نشده است

رئیس ستاد انتخابات استان اصفهان گفت: تشکل‌های سیاسی که در حال حاضر برنامه‌ریزی می‌کنند تا فرآیند تعیین کاندیداهای مورد نظر خود را مشخص کنند، اگر فرد یا افرادی را به عنوان کاندیدای قطعی معرفی نکنند، تخلف تبلیغات انتخاباتی نکرده‌اند.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است