کد خبر : 263128
انتشار : ۱۴۰۲/۰۶/۳۰ - 15:01
دسته‌بندی : سیاسی
چاپ

فلاحت‌پیشه: نباید شاهد موشک‌باران مرز اقلیم کردستان باشیم

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه می‌گوید که بهترین راه برای رفع اختلافات ایران و اقلیم کردستان مذاکره است و مرز میان دو طرف مرز خویشاوندی است و نباید شاهد بمباران و موشک‌باران آن باشیم.

فلاحت‌پیشه: نباید شاهد موشک‌باران مرز اقلیم کردستان باشیم

به گزارش سایت خبری مدارا؛ انصاف نوشت: رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس دهم گفت: سابقه‌ی مناسبات ایران با کردهای عراق سابقه‌ای طولانی است و بهترین راه برای رفع اختلافات میان ایران و اقلیم کردستان عراق مذاکره است.

او در ادامه با اشاره به سابقه‌ی مناسبات میان ایران و اقلیم کردستان گفت: از سابقه‌ی دوستی ایران و کردهای عراق یک قرن می‌گذرد. پس از انقلاب هم بخش اعظم کردها به ویژه دو جریان اصلی دموکرات و اتحادیه میهنی در مقابله با صدام همسویی تاریخی با ایران داشتند.

نماینده‌ی مردم اسلام‌آباد غرب و دالاهو در دوره‌های هفتم، هشتم و دهم مجلس می‌گوید: بعد از سقوط صدام هم همکاری‌های قابل توجهی میان دو طرف وجود داشت. به ویژه در مقابله با داعش ایرانی‌ها و کردها در کنار هم علیه داعش جنگیدند. هنگامی که این سوابق را بررسی کنیم؛ با این سوابق نباید اختلافی میان ایران و اقلیم کردستان باقی بماند که با مذاکره قابل حل نباشد.

آقای فلاحت‌پیشه درباره‌ی ارزیابی‌اش از نقش دولت‌های ایران و عراق در این موضوع گفت: بخشی از این مسئله به ارتباط ایران و عراق بازمی‌گردد که با همدیگر حوزه‌ی منافع مشترک گسترده‌ای دارند. در کمتر جایی از جهان می‌توان این سابقه را یافت که دو کشوری که یک جنگ خونین میان آنها با صدها هزار قربانی وجود داشته بیشترین مناسبات را با هم داشته باشند. این نشان می‌دهد که قرابت‌های زیادی میان دولت‌های ایران و عراق وجود دارد.

دولت‌های ایران و عراق کانال‌های مذاکراتی خود را فعال کنند

او با بیان اینکه «در مثلث دولت عراق، دولت ایران و اقلیم کردستان زمینه برای همکاری و مذاکره بسیار بیشتر از مسائل اختلافی است»، گفت: توصیه‌ام به تصمیم‌گیران این است که این موضوع در قالب مذاکره حل شود. وقتی که مناسبات و تجربیات مشترک دو طرف را کنار هم می‌گذاریم به این نتیجه می‌رسیم که ‌مذاکره بهترین راه حل است.

این استاد دانشگاه با اشاره به روابط اقتصادی میان ایران و اقلیم کردستان گفت: پس از سقوط صدام و رفراندوم نافرجامی که در اقلیم کردستان انجام شد بیشترین رشد مناسبات اقتصادی در منطقه میان ایران و اقلیم کردستان بود. با توجه به وجود چنین زمینه‌های مشترکی میان دو طرف ایران نباید کل حوزه‌ی منافع مشترک با عراق و اقلیم کردستان را نادیده بگیرد.

فلاحت‌پیشه در پایان می‌گوید: در چند روز اخیر پیام‌های مثبتی از سوی دولت عراق داده شده و حتی برخی مقامات دولت عراق رسما اعلام کرده‌اند که گروه‌های مد نظر ایران به فاصله‌ی خواسته‌شده از سوی طرف ایرانی منتقل شده‌اند اما در نهایت دولت‌های ایران و عراق هستند که باید کانال‌های مذاکراتی خود را فعال کنند تا شاهد اقدام نظامی و تداوم چالش نباشیم. مرز ایران و اقلیم کردستان مرز خویشاوندی مردم دو طرف مرز است و نباید شاهد بمباران و موشک‌باران آن باشیم.

اخبار مرتبط:
سلیمانی: پای محصولی را احمدی‌نژاد به پروژه سوآپ نفتی باز کرد / وقتی احمدی‌نژاد استاندار بود برای او پرونده‌ای باز شد محاکمه هم شد اما در نهایت پرونده را بستند
سلیمانی: پای محصولی را احمدی‌نژاد به پروژه سوآپ نفتی باز کرد / وقتی احمدی‌نژاد استاندار بود برای او پرونده‌ای باز شد محاکمه هم شد اما در نهایت پرونده را بستند

«این امکان وجود دارد که روابط احمدی‌نژاد و محصولی بهم نخورده و ادعای روابط شکرآب آنها تنها یک نمایش است چراکه محصولی تا جایی پیش رفت که برای احمدی‌نژاد وزیر کشور شد اما بعد از اینکه احمدی‌نژاد با نظام و رهبری مشکل پیدا کرد به تدریج افراد از او دور شدند و خودش مانده بود و مشایی و بقایی.»

افشاگری ادمین صفحه مجاهدین خلق در توییتر / تصاویر
افشاگری ادمین صفحه مجاهدین خلق در توییتر / تصاویر

ادمین صفحه سازمان مجاهدین در ایکس (توئیتر سابق) دست به افشاگری علیه این گروهک زده است.

شکوری‌راد: فساد در کشور ما به یک امر روتین تبدیل شده / پوست مسئولان هم کلفت شده حسایت نشان نمی‌دهند
شکوری‌راد: فساد در کشور ما به یک امر روتین تبدیل شده / پوست مسئولان هم کلفت شده حسایت نشان نمی‌دهند

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران گفت: وقتی حاکمیت شهروندان را به خودی و غیرخودی تقسیم می‌کند و همه توجهات خود را برای کنترل غیرخودی‌ها می‌گذارد، ناگزیر چشمش را بر تخلفات و فسادی که در مجموعه نیروهای خودی رخ می‌دهد، می‌بندد یا حساسیت‌های خود را کاهش می‌دهد؛ به نوعی که این فسادها بسیار دیر کشف یا با آن برخورد می‌شود.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است