کد خبر : 261868
انتشار : ۱۴۰۲/۰۶/۲۰ - 18:11
دسته‌بندی : دسته‌بندی نشده
چاپ

گروسی: نمی‌توانم تضمین کنم برنامه هسته‌ای ایران صلح‌آمیز است

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: «ایران همچنین باید توضیحات فنی معتبری را برای وجود ذرات اورانیوم با منشأ انسانی در ورامین و تورقوزآباد در اختیار آژانس قرار دهد و آژانس را از مکان‌های فعلی با مواد مرتبط با هسته‌ای یا تجهیزات آلوده مطلع کند».

گروسی: نمی‌توانم تضمین کنم برنامه هسته‌ای ایران صلح‌آمیز است

به گزارش سایت خبری مدارا؛ فارس نوشت: «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه مقدماتی خود در آغاز نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران خواست تا به طور صادقانه و پایدار با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در راستای اجرای تعهدات مندرج در بیانیه مشترک همکاری کند.

گروسی در بخشی از بیانیه مقدماتی خود به فعالیت‌های هسته‌ای ایران اشاره کرد و گفت: «شما در مقابل خود، جدیدترین گزارش من در مورد راستی‌آزمایی و نظارت در جمهوری اسلامی ایران بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد (۲۰۱۵) را در اختیار دارید».

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادامه داد: «همانطور که می‌دانید، راستی‌آزمایی و نظارت مرتبط با برجام تحت تأثیر تصمیم ایران در فوریه ۲۰۲۱ برای توقف کامل اجرای تعهدات هسته‌ای خود ذیل برجام قرار گرفته است. اوضاع با تصمیمات بعدی ایران در حذف تمامی تجهیزات نظارتی مرتبط با برجام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تشدید شد».

گروسی در ادامه افزود: «بیش از دو سال و نیم از زمانیکه ایران اجرای پروتکل الحاقی خود را متوقف کرد و (آژانس) بیانیه‌های به روز شده را ارائه می داد و آژانس قادر به دسترسی تکمیلی به سایت‌ها و دیگر مکان‌ها در ایران بوده است، می‌گذرد».

وی در ادامه بیانیه خود نوشت: «شما همچنین در مقابل خود گزارش من درباره توافقات پادمانی ان‌پی‌تی (پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای) با جمهوری اسلامی ایران را در اختیار دارید. متأسفم که هیچ پیشرفتی در اجرای فعالیت‌هایی که در بیانیه مشترک مشخص شد و در تاریخ ۴ مارس در تهران به امضا درآمد، حاصل نشده است».

گروسی تصریح کرد: «ایران همچنین باید توضیحات فنی معتبری را برای وجود ذرات اورانیوم با منشأ انسانی در ورامین و تورقوزآباد در اختیار آژانس قرار دهد و آژانس را از مکان‌های فعلی با مواد مرتبط با هسته‌ای یا تجهیزات آلوده مطلع کند».

مدیرکل آژانس با اشاره به این موارد تأکید کرد: «ایران همچنین باید اختلافات در ارزیابی تعادل مواد هسته‌ای مرتبط با تأسیسات فرآوری اورانیوم (UCF) و اجرای کد اصلاح شده ۳.۱ را رفع کند».

وی ادامه داد: «این مسائل پادمانی باقیمانده ناشی از تعهدات ایران ذیل توافقنامه جامع پادمانی است و باید حل و فصل شود تا آژانس در موقعیتی باشد که تضمین دهد برنامه هسته ای ایران منحصراً صلح آمیز است».

گروسی با اشاره به این موارد در خصوص ایران گفت: «من از ایران می خواهم تا به طور صادقانه و به شیوه‌ای پایدار با آژانس در راستای اجرای تعهدات ذیل بیانیه مشترک همکاری کند».

«میخائیل اولیانوف» نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین ظهر امروز (دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰ شهریور ماه) اتریش از آغاز نشست سپتامبر شورای حکام آژانس خبر داد.

برنامه هسته‌ای ایران و وضعیت نیروگاه اتمی اوکراین در صدر موضوعات مورد بررسی این نشست خواهد بود. این نشست امروز دوشنبه ۲۰ شهریور آغاز شده و تا جمعه ادامه خواهد داشت.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دوشنبه گذشته در گزارشی محرمانه به اعضای این سازمان مدعی شد که جمهوری اسلامی ایران غنی‌سازی اورانیوم با سطح خلوص ۶۰ درصد را آهسته کرده است.

پیش‌تر منابع دیپلماتیک وین گفتند که در نشست شورای حکام آژانس، قرار نیست هیچ قطعنامه‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران صادر شود.

اخبار مرتبط:
این گوشی از سقوط هلیکوپتر جان سالم به در برد
این گوشی از سقوط هلیکوپتر جان سالم به در برد

یکی از جمله تست هایی که همواره برای گوشی های هوشمند به خصوص پرچم داران ارائه شده توسط برندهای مطرح بازار انجام می شود تست مقاومت آنها در برابر انواع ضربه هاست. یکی از عجیب ترین این تست ها که چند سالی است رواج پیدا کرده است تست مقاومت گوشی موبایل در برابر سقوط از هلی کوپتر است.

فرق وکیل پایه یک و کار آموز وکالت
فرق وکیل پایه یک و کار آموز وکالت

در ایران، وکلا بر اساس پایه های مختلفی که دارند، می توانند خدمات حقوقی متفاوتی ارائه دهند. تفاوت های بین وکیل پایه یک و پایه دو دادگستری عمدتاً به سطح تجربه، میزان اختیارات و نوع پرونده هایی که می توانند به آن ها رسیدگی کنند، برمی گردد.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است