کد خبر : 260853
انتشار : ۱۴۰۲/۰۶/۱۴ - 14:02
دسته‌بندی : اصفهان
چاپ

برنامه غربالگری بیماری‌های متابولیک ارثی در ۱۶ شهر اصفهان آغاز شد

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: برنامه غربالگری بیماری‌های متابولیک ارثی از شهریور ماه در ۱۶ شهرستان استان اصفهان اجرایی شد.

برنامه غربالگری بیماری‌های متابولیک ارثی در ۱۶ شهر اصفهان آغاز شد

به گزارش سایت خبری مدارا؛ حمید گله داری اظهار داشت: به دنبال اجرای پایلوت برنامه غربالگری بیماری‌های متابولیک ارثی در ۵ شهرستان و نتایج موفق آن و پس از ماه‌ها تلاش برای گسترش برنامه متابولیک ارثی نوزادان به سایر شهرستان‌های تحت پوشش از اول شهریورماه فاز اول آن به اجرا درآمد.

به نوشته مهر؛ وی با بیان اینکه در مرحله اول ۱۶ شهرستان تحت اجرای این برنامه قرار گرفتند، ادامه داد: با اجرای دقیق برنامه که ۵۰ بیماری را در نوزادان بررسی می‌کند و با شناسایی نوزادان مبتلا به این بیماری‌ها در مراحل ابتدایی بتوانیم از بروز معلولیت‌های ذهنی و جسمی جدید و حتی فوت نوزادان مبتلا پیشگیری شود وقدم های مثبتی در جهت ارتقای شاخص‌های سلامت برداریم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اجرای الکترونیکی برنامه را نقطه امتیاز آن خواند و افزود: چهار نقطه غربالگری، آزمایشگاه منتخب (بخش خصوصی)، کلینیک تخصصی (امین و امام حسین) و ستاد شبکه شهرستان دسترسی به سامانه این برنامه دارند. مطمئناً این برنامه نیز همانند بسیاری از برنامه‌های واحد بیماری‌های غیرواگیر جزو برنامه‌های اثربخش است که نتایج ارزشمند آن را درآینده نزدیک خواهیم دید.

وی گفت: این برنامه برای شهرستان اصفهان و چهار شهرستان جدید شرق اصفهان تا پایان شهریور راه اندازی خواهد شد.

اخبار مرتبط:
طرح جامع مدیریت پسماند پزشکی اصفهان به تصویب رسید
طرح جامع مدیریت پسماند پزشکی اصفهان به تصویب رسید

طرح جامع ۱۰ ساله مدیریت پسماند پزشکی استان به تصویب رسید، این طرح در کارگروه ملی با حضور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیز ارائه و به عنوان الگوی کشوری در مدیریت پسماندهای پزشکی تبدیل شده بود.

آمادگی پلیس اصفهان برای تامین امنیت انتخابات ریاست جمهوری
آمادگی پلیس اصفهان برای تامین امنیت انتخابات ریاست جمهوری

فرمانده انتظامي استان اصفهان با بيان اينکه رقابت، مشارکت، سلامت و امنيت از مؤلفه‌هاي مهم در همه انتخابات به شمار مي‌آيند از آمادگي صددرصدي اين فرماندهي براي تامين امنيت انتخابات چهاردهمين دوره رياست جمهوري در استان اصفهان خبر داد.

استفاده از ظرفیت عید غدیر برای مشارکت در انتخابات
استفاده از ظرفیت عید غدیر برای مشارکت در انتخابات

فرماندار اصفهان گفت: باید از ظرفیت خوب عید سعید غدیر برای مشارکت همگانی در انتخابات پیش رو بهره بگیریم.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است