کد خبر : 260578
انتشار : ۱۴۰۲/۰۶/۱۲ - 20:42
دسته‌بندی : سیاسی
چاپ

فعال اصولگرا: بعید است لاریجانی قصد نامزد شدن در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۴ را داشته باشد

مقدم گفت: «من بعید می‌دانم که آقای لاریجانی قصد انتخابات ریاست‌جمهوری 1404 را داشته باشد و برنامه‌ای برای این منظور در نظر داشته باشد».

فعال اصولگرا: بعید است لاریجانی قصد نامزد شدن در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۴ را داشته باشد

به گزارش سایت خبری مدارا؛ مثلث آنلاین نوشت: علی لاریجانی بار دیگر از خالص‌سازی برخی گروه‌ها سخن گفت. هدف او از طرح این واژه چیست؟

بیژن مقدم، تحلیلگر مسائل سیاسی، درباره این موضوع گفت: «خالص‌سازی واژه جدیدی نیست اما ممکن است اذهان عمومی این واژه را به تناسب تصور خود برداشت‌های مختلفی از این واژه داشته باشند. خالص‌سازی در جنبه فردی خوب است زیرا فرد خود را از نظر درونی می‌سازد و بدی‌ها را از خود دور می‌کند اما طبیعتا در حوزه اجتماعی و سیاست می‌تواند معنای دیگری داشته باشد و می‌توان به معنای حذف دیگران از عرصه سیاست‌ورزی تلقی کرد؛ مثلا به این معنی که عده‌ای به دلیل اختلاف در فرعیات و نه اصول سعی کنند گروه دیگری را کنار بگذارند. خالص‌سازی در معنای انقلابی و ضدانقلاب که معنی ندارند زیرا این دو از یک جنس نیستند که یکی بخواهد دیگری را کنار بگذارد. مسئله این است همه گروه‌ها به اصول انقلاب باور دارند اما در مسائل فرعی و روش‌ها اختلاف دارند و یکی می‌خواهد دیگری نباشد».

او ادامه داد: «آقای لاریجانی منظورش این است که بعضی هستند که می‌گویند ما از دیگران بهترین و بقیه باید حذف شوند. اشارت کلی او به این سمت است که باید خالص‌سازی را در مقابل مسائل دیگری مانند وحدت و جذب حداکثری تصور کنیم و اگر خالص‌سازی ادامه یابد وحدت از بین می‌رود».

این تحلیلگر مسائل سیاسی همچنین بیان کرد: «البته باید مراقبت کرد که بعضی واژه‌ها را طوری استفاده نکنیم که بعدا زمینه تحریفشان ایجاد شود و مثلا در زمان دیگری ضدانقلاب از یک واژه به خصوص طوری استفاده کند که همان فردی که در ابتدا این واژه را عنوان کرده ناچار به مرزبندی و ارائه توضیح شود که منظور ابتدایی من چنین نبوده است».

او در پاسخ به این پرسش که لاریجانی با چه انگیزه‌ای به طرح موضوع خالص‌سازی برخی گروه‌ها می‌پردازند، تصریح کرد: «او وظیفه خودش می‌داند که هشدار دهد جریانی در کشور این کار را می‌کنند و می‌خواهد گروه‌های دیگر از عرصه سیاسی حذف شوند. حالا ممکن است گروه‌های مختلف اصولگرایی هم تعبیر او را بپذیرند یا فقط برخی از آنها بپذیرند. به هر حال او آن چیزی که به ذهنش می‌رسد را می‌گوید چون احساس وظیفه می‌کند. البته باید یک تعریف روشنی ارائه دهند که ضدانقلاب نتواند سوءاستفاده کند زیرا همه می‌دانیم که آقای لاریجانی خودش مرزبندی روشنی با ضدانقلاب دارد اما بهتر است واژه‌ای که استفاده می‌کند هم دارای همین مرزبندی باشد تا زمینه سوءاستفاده‌ها فراهم نشود».

مقدم در پایان در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا هدف‌گذاری لاریجانی برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۴ است یا خیر، گفت: «من بعید می‌دانم که آقای لاریجانی قصد انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۴ را داشته باشد و برنامه‌ای برای این منظور در نظر داشته باشد».

اخبار مرتبط:
موحدی کرمانی رئیس مجلس خبرگان رهبری شد
موحدی کرمانی رئیس مجلس خبرگان رهبری شد

آیت الله موحدی کرمانی با ۵۵ رٱی به عنوان رئیس مجلس خبرگان رهبری و سیدهاشم حسینی‌بوشهری و علیرضا اعرافی به ترتیب به‌عنوان نواب اول و دوم رئیس این مجلس انتخاب شدند.

کیهان: آسید ابراهیم! وقتی دولت را با خزانه خالی تحویل گرفتی و نگذاشتی آب توی دل ملت تکان بخورد، شهید بودی
کیهان: آسید ابراهیم! وقتی دولت را با خزانه خالی تحویل گرفتی و نگذاشتی آب توی دل ملت تکان بخورد، شهید بودی

روزنامه‌ی کیهان در ستون «خوانندگانِ» خود که عمدتاً بازنشرِ توییت‌های کاربران قرارگاهی است، دل‌نوشته‌ای منتشر کرده است.

سوده نجفی: حضور میلیونی مردم در تشییع شهدای خدمت نشان دهنده وحدت و همبستگی ملت ایران بود
سوده نجفی: حضور میلیونی مردم در تشییع شهدای خدمت نشان دهنده وحدت و همبستگی ملت ایران بود

عضو هئیت رئیسه شورای شهر تهران گفت: حضور میلیونی مردم در تشییع شهدای خدمت نشان دهنده وحدت و همبستگی ملت ایران بود.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است