کد خبر : 260351
انتشار : ۱۴۰۲/۰۶/۱۱ - 18:27
دسته‌بندی : اجتماعی، اخبار ویژه
چاپ

قوه قضائیه: جواد روحی شامل عفو رهبری نمی‌شد

مرکز رسانه قوه قضائیه اعلام کرد: در پی فوت یک زندانی به نام جواد روحی در بیمارستان، برخی اظهار نظر‌ها در مورد این فرد در رسانه‌ها و فضای مجازی منتشر شد. یکی از مواردی که برخی رسانه‌ها در مورد جواد روحی مطرح کرده‌اند این است که چرا جواد روحی با وجود بیماری مشمول عفو و ارفاقات قانونی مانند مرخصی نشده بود؟

قوه قضائیه: جواد روحی شامل عفو رهبری نمی‌شد

به گزارش سایت خبری مدارا؛ ایلنا نوشت: مرکز رسانه قوه قضائیه اعلام کرد: بررسی قانونی وضعیت جواد روحی حکایت از آن دارد که پزشکی قانونی براساس معایناتی که انجام می‌دهد، تشخیص می‌دهد یک زندانی توان تحمل کیفر را دارد و یا باید برای انجام مراحل درمان بیماری خارج از زندان حضور داشته باشد. درباره جواد روحی، پزشکی قانونی طبق معاینات انجام شده تشخیص نداده بود که وی توان تحمل کیفر را ندارد.

همچنین سابقه بیماری و تشنج جواد روحی مربوط به زمان قبل از حضور وی در زندان بوده است و در طول دوران حبس هیچ موردی از تشنج مگر در تاریخ نهم شهریور ماه در این فرد مشاهده نشده بود. همچنین جواد روحی هنگام ورود به زندان مانند هر فرد دیگری با معاینه کامل و شرح حال گرفته شده از مددجو وارد زندان می‌شود و در صورتی که فرد نیاز به دارو یا درمان خاصی داشته باشد حتما در پرونده پزشکی او ثبت می‌شود. در مورد جواد روحی هم در شرح حال عنوان شده برای او مواردی همچون اعتیاد (که با نظر پزشک زندان متادون مصرف می‌کرده و درصدد ترک آن بوده است) ثبت شده بود. جواد روحی همچنین به دلیل برخی مشکلات که پیشتر به آن دچار بوده است قرص‌های تحت نظر مصرف می‌کرده که تمام این قرص‌ها زیر نظر بهداری زندان به وی تحویل و مصرف می‌شده‌اند.

در رابطه با اینکه چرا جواد روحی مشمول عفو نشده است نیاز به توضیح است که براساس بخش اول بخشنامه عفو مقام معظم رهبری بهمن ماه سال گذشته افرادی که اتهام آن‌ها مباشرت، مشارکت و معاونت در ارتکاب جرایم مستوجب مجازات محاربه، افساد فی‌الارض و بغی و ارتکاب تخریب و احراق عمده تاسیسات دولتی، نظامی و عمومی بود مشمول عفو نمی‌شدند.

 اتهامات جواد روحی نیز براساس کیفرخواست صادره افساد فی‌الارض از طریق ارتکاب جرم علیه امنیت داخلی کشور، احراق و تخریب اموال به گونه‌ای که موجب اخلال شدید در نظم عمومی کشور و ناامنی و ورود خسارت عمده به اموال عمومی شده است، تخریب، ایجاد حریق و خرابکاری در اموال و تاسیسات مورد استفاده عمومی به منظور اخلال در نظم و امنیت جامعه، تحریک برخی از شهروندان به ایجاد ناامنی و اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت داخلی کشور و ارتداد از طریق هتک حرمت به قرآن از طریق آتش بود که این موارد مشمول عفو رهبر معظم انقلاب نمی‌شدند.

اخبار مرتبط:
پیرمحمد ملازهی درگذشت
پیرمحمد ملازهی درگذشت

پیرمحمد ملازهی از تحلیلگران مباحث سیاسی و ژئوپلیتیک منطقه خاورمیانه و همچنین از کارشناسان متخصص در امور افغانستان درگذشت.

خبرگزاری اصولگرا: موج کوهستان در سقوط بالگرد حامل رئیسی تاثیر داشت
خبرگزاری اصولگرا: موج کوهستان در سقوط بالگرد حامل رئیسی تاثیر داشت

درباره سانحه سقوط بالگرد حامل رئیسی و همراهان برخی کارشناسان می‌گویند که احتمال تأثیر موج کوهستان در این واقعه وجود دارد، اما موج کوهستان چیست؟ ابری که رئیس دفتر رئیس‌جمهور در توضیح جزئیات وقوع سانحه سقوط بالگرد رئیس‌جمهور به آن اشاره کرد، در هواشناسی به نام "ابر عدسی" مشهور است که نشان از وجود"موج کوهستان" در بخش پشت به باد کوه دارد.

عضو شورای شهر: طرح سوال از زاکانی را به صحن شورا می‌آورم I ببینید
عضو شورای شهر: طرح سوال از زاکانی را به صحن شورا می‌آورم I ببینید

اقراریان، عضو شورای شهر تهران گفت: اگر زاکانی جواب تذکرات من را ندهد طرح سوال از شهردار را به صحن شورا می‌آورم.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است