کد خبر : 260311
انتشار : ۱۴۰۲/۰۶/۱۱ - 16:24
دسته‌بندی : اسلاید، اقتصادی
چاپ

عباسی، نماینده مجلس: قیمت بنزین تا پایان سال ۱۴۰۲ افزایش نمی‌یابد/ بنزین در کشور ما ارزان است

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: افزایش قیمت بنزین، یک شایعه است که توسط برخی افراد رسانه‌ای در کشور شکل گرفت. زمانی که بخواهد بنزین افزایش قیمت داشته باشد، بایستی یک پشتوانه قانونی یا مشروعیتی داشته باشیم.

عباسی، نماینده مجلس: قیمت بنزین تا پایان سال ۱۴۰۲ افزایش نمی‌یابد/ بنزین در کشور ما ارزان است

به گزارش سایت خبری مدارا؛ کیان آنلاین نوشت: بیش از یک ماه است که نگرانی‌ها از احتمال افزایش قیمت بنزین در جامعه موج می‌زند. افزایش یک‌باره قیمت بنزین در آبان‌ماه سال ۹۸ و به تبع آن، تنش‌های اجتماعی و بحران‌های اقتصادی که در پی ایجاد شد، همه را نسبت به افزایش مجدد قیمت بنزین، نگران کرده است. در همین رابطه، فریدون عباسی نماینده و عضو کمیسیون انرژی مجلس با کیان آنلاین گفتگو کرده است که در ادامه می‌خوانید:

بحث افزایش قیمت بنزین شایعه است

عباسی می‌گوید: اول از همه باید بگویم که افزایش قیمت بنزین، یک شایعه است که توسط برخی افراد رسانه‌ای در کشور شکل گرفت. زمانی که بخواهد بنزین افزایش قیمت داشته باشد، بایستی یک پشتوانه قانونی یا مشروعیتی داشته باشیم. یعنی افزایش قیمت باید در لایحه بودجه آمده باشد یا دولت شفاف بگوید می‌خواهد چنین کاری بکند و چرا. حال هیچ‌کدام از این موضوعات نیست و واقعاً برای من عجیب است که باز عده‌ای علاقه دارند این نگرانی را در بین مردم ترویج دهند.

تا پایان سال ۱۴۰۲ قیمت بنزین زیاد نمی‌شود

نماینده کازرون تصریح کرد: در عین حال، باید از این تنش‌ها عبور کنیم و این را به مردم بگوییم که تا پایان سال، خبری از افزایش قیمت بنزین نیست. در کنار این موضوع، ما یک تجربه موفق در کارتی کردن بنزین داشتیم. زمان دولت نهم که این اتفاق افتاد، کار خوبی بود و یک سال و خرده‌ای با همین روش کار کردند. یعنی کارت‌ها را آماده کردند و صدا و سیما آموزش‌های لازم را داد. بعد هم موقعی که قیمت بنزین چهار برابر شد از همان محل به مردم یارانه دادند. وقتی آن تجربه وجود دارد چرا از آن استفاده نکنیم؟ دولت آقای روحانی از این تجربه استفاده نکرد و اعتقادی به کارت نداشت و تقریباً کارت بنزین را حذف کرده بودند.

عباسی در ادامه بیان کرد: وقتی قیمت بنزین با کشور‌های اطراف متفاوت است، قاچاق صورت می‌گیرد. تا موقعی که بنزین را ارزان‌تر بدهیم، ادامه روند قاچاق وجود دارد. قاچاق این نیست که فقط بنزین را با دبه‌ای ۲۰ لیتری ببرند. وقتی بنزین لیتری سه هزار تومان در جامعه داده می‌شود و آن‌طرف مرز‌ها گران‌تر است، پس روند قاچاق ادامه دارد و کاری پرسودده هم است.

وی افزود: وقتی باید گرانی بنزین صورت بگیرد که مردم توان پرداخت هزینه بنزین یا افزایش هزینه‌های دیگر که به تبع آن به وجود می‌آید را داشته باشند. این روند زمانی منطقی و عاقلانه است که نظام حقوق و دستمزد در کشور، براساس واقعیت‌ها، علمی و عادلانه نظم و نسق پیدا کند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس یادآور شد: حقوق و دستمزد مردم مطابق تورم، افزایش نداشته است و از این‌رو، مردم تحت فشار هستند. فقط بحث بنزین و افزایش آن نیست، در حال حاضر مثلاً قیمت مرغ و گوشت هم بالا است و اگر بنا باشد حافظ منافع مردم باشیم و بار سنگین اداره زندگی را از دوش آن‌ها سبک کنیم، باید موضوع افزایش منطقی حقوق و دستمزد را جدی در دستور کار قرار دهیم.

مردم در حال له شدن هستند

عباسی در پاسخ به اینکه «اگر دولت حقوق‌ها را افزایش ندهد، اما روی به بالا بردن قیمت بنزین ببرد، مجلس جلوی دولت خواهد ایستاد؟» گفت: من می‌گویم باید تکلیف این موضوع روشن شود. دولت حتی بعضی جا‌ها مجبور است نقدینگی را اضافه و پول چاپ کند. الان اقتصاددان‌ها فکر کنند که چه کاری بهتر است، چون مردم در حال له شدن هستند. بیش از دو سال است که من درباره حقوق و دستمزد صحبت می‌کنم، ولی مسئولان، تنها یک سیستم آموزش و پرورش را در این رابطه اصلاح نمی‌کنند. به طور مثال در نیرو‌های مسلح نظام، درجه یا همان رتبه‌بندی را داریم، حال چرا همین را در آموزش و پرورش نداشته باشیم؟ در نیرو‌های مسلح فرمول وجود دارد و یک درجه‌دار هم روال ورودش و هم حقوقش معلوم است. دیگر حقوق‌های موقت و پیمانی وجود ندارد. یعنی کاملاً مشخص است که گروهبان چقدر دریافتی دارد و افسر چقدر می‌گیرد.

اخبار مرتبط:
لطف‌الله سیاه‌کلی، نماینده مجلس: خودروها بنزین را اسراف می‌کنند
لطف‌الله سیاه‌کلی، نماینده مجلس: خودروها بنزین را اسراف می‌کنند

بنزین به این گرانی را با این کیفیت مصرف و حتی اسراف می‌کنیم. اگر مصرف بنزین را نصف کنیم، می‌توانیم سالانه‌ یک و نیم میلیون خودروی بالای پانصد میلیون تومانی را رایگان به مردم دهیم. پس چرا باید اینقدر بی‌توجه باشیم؟! چرا باید سوخت و ثروت را بسوزانیم و آلودگی هوا و بیماری را ایجاد کنیم؟! باید با تکنولوژی این مشکل را ریشه‌کن کنیم.

عمادالدین باقی: اگر شدت عملی که با معترضان به کار می‌بَرند، با فساد بکار می‌بردند فساد ریشه‌کن می‌شد
عمادالدین باقی: اگر شدت عملی که با معترضان به کار می‌بَرند، با فساد بکار می‌بردند فساد ریشه‌کن می‌شد

تحلیلگر مسائل کشور نوشت: شدت عمل که نسبت به مخالفینی که ولو با زبان گزنده، مقامات و مسوولان را مورد انتقاد قرار می‌دهند و برای‌شان پرونده‌سازی می‌شود و بعضی از آن‌ها هم مدت‌هاست در زندان به‌سر می‌برند یا شدت عمل با معترضینی که بدون توسل به خشونت، اعتراض میدانی می‌کنند، همین قاطعیت و شدت عمل در مورد مختلسین و خصوصا زمینه‌ها و ریشه‌های اختلاس به کار رود و برعکس، تسامحی که تاکنون در مورد ریشه‌های این فساد‌ها صورت گرفته با این منتقدین صورت بگیرد.

لایحه بودجه ۱۴۰۳ چرا منتشر نمی‌شود؟
لایحه بودجه ۱۴۰۳ چرا منتشر نمی‌شود؟

-پپدر حالی که سال گذشته لایحه بودجه ۱۴۰۲ بدون انجام تشریفات و در قالب نامه‌ای به دست مجلس رسید و در ضمن خبری از جداول نبود، حالا به نظر می‌رسد بدعت دولت رئیسی در ارائه بودجه به مجلس ادامه دارد.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است