کد خبر : 251753
انتشار : ۱۴۰۲/۰۴/۱۳ - 18:19
دسته‌بندی : اصفهان
چاپ

هوای اصفهان ناسالم است/ شاخص ۷ منطقه در وضعیت قرمز آلودگی

شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان امروز سیزدهم تیرماه بر اساس داده‌های ۱۶ ایستگاه سنجش فعال با میانگین ۱۴۴ در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس است.

هوای اصفهان ناسالم است/ شاخص ۷ منطقه در وضعیت قرمز آلودگی

به گزارش سایت خبری مدارا؛ مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان اظهار داشت: میانگین شاخص هوای کلان‌شهر اصفهان امروز سه‌شنبه سیزدهم تیرماه بر اساس داده‌های دریافتی ۱۶ ایستگاه پایش فعال با شاخص ۱۴۴ در وضعیت قابل قبول ثبت شد.

به نوشته مهر؛ جمشید لقایی افزود: براساس اطلاعات دریافتی از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوای اصفهان، امروز آلاینده غالب هوای این کلان‌شهر ذرات معلق ۱۰ میکرون (ریزگرد) بوده که شاخص آن برابر ۱۴۷ و در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس است.‌

وی ادامه داد: امروز شاخص هوا در ایستگاه دانشگاه صنعتی با ۱۵۲، سپاهان شهر با ۱۵۳، بولوار کاوه با ۱۵۵، رهنان با ۱۵۷ و زینبیه با ۱۶۹ AQI وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان را نشان می‌دهد.

مسئول کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان افزود: امروز شاخص هوا در ایستگاه خیابان فیض با ۱۲۰، خیابان فرشادی با ۱۲۶، محله ولدان (ورزشگاه میثاق) با ۱۲۷، پارک زمزم و میدان انقلاب با ۱۳۲، خیابان میرزا طاهر با ۱۳۹ و کردآباد ۱۴۷ در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس است.

لقایی ابراز داشت: با توجه به افزایش شاخص آلودگی هوای شهر اصفهان، افراد حساس مانند سالمندان و افراد دارای بیماری‌های تنفسی و قلبی، زنان باردار و کودکان باید هرگونه فعالیت‌های سنگین و طولانی را در فضای باز کاهش دهند.

همچنین سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست (منطقه اصفهان)، امروز شاخص هوا در ایستگاه خیابان احمد آباد با ۱۳۷ و خیابان پروین با ۱۴۳ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس و در بزرگراه خرازی با ۱۶۲ و رودکی با ۱۵۳ AQI در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان ثبت شد. ایستگاه سنجش هوای خیابان استانداری کماکان قطع است.

شاخص هوا در شهرهای مجاور کلان‌شهر اصفهان از جمله در شاهین شهر با ۱۱۷ AQI در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس است. ایستگاه سنجش آلودگی هوای شهرهای مبارکه، کاشان، قهجاورستان، سجزی، خمینی‌شهر، زرین‌شهر، نجف آباد و دولت آباد دائم قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

اخبار مرتبط:
امام جمعه اصفهان: حضور پای صندوق‌های رای، جهاد است
امام جمعه اصفهان: حضور پای صندوق‌های رای، جهاد است

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان گفت: یکی از راه‌های جهاد، آمدن پای صندوق‌های رای است و هر فردی می‌خواهد خود و فرزندانش جهادگر باشد لازم است در انتخابات شرکت کند.

مدارس و دانشگاه‌های اصفهان فردا ۱۸ آذر ماه باز است
مدارس و دانشگاه‌های اصفهان فردا ۱۸ آذر ماه باز است

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان از شروع فعالیت مجدد مدارس و دانشگاه‌ها از فردا هجدهم آذرماه خبر داد.

آلودگی هوای اصفهان ۵۰ درصد بیشتر از سال گذشته است
آلودگی هوای اصفهان ۵۰ درصد بیشتر از سال گذشته است

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه آلودگی هوا امسال ۵۰ درصد بیشتر از سال گذشته بود، گفت: میانگین شاخص آلودگی هوا در این مدت بین ۱۶۲ تا ۱۶۵ بوده است بوده و حتی بعضی از ایستگاه‌ها شاخص آلودگی هوا تا ۲۲۰ نیز رفت.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است