کد خبر : 251169
انتشار : ۱۴۰۲/۰۴/۱۰ - 14:05
دسته‌بندی : اصفهان
چاپ

هوای اصفهان در ۱۵ منطقه قابل قبول است/ کاهش شاخص ریزگردها

شاخص کیفی هوای کلانشهر اصفهان صبح امروز دهم تیرماه براساس داده‌های ۱۵ ایستگاه پایش فعال با میانگین ۷۸ وضعیت قابل قبول را نشان می‌دهد.

هوای اصفهان در ۱۵ منطقه قابل قبول است/ کاهش شاخص ریزگردها

به گزارش سایت خبری مدارا؛ مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان اظهار داشت: میانگین شاخص هوای کلان‌شهر اصفهان امروز شنبه دهم تیرماه بر اساس داده‌های دریافتی ۱۵ ایستگاه پایش فعال با شاخص ۷۸ در وضعیت قابل قبول ثبت شد.

به نوشته مهر؛ جمشید لقایی خاطرشان کرد: براساس اطلاعات دریافتی از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوای اصفهان، امروز آلاینده غالب هوای این کلان‌شهر ذرات معلق ۲.۵ میکرون بوده که شاخص آن برابر ۷۱ و در وضعیت قابل قبول است و میزان ذرات معلق ۱۰ میکرون (ریزگرد) روی عدد ۶۵ و وضعیت عادی قرار دارد.

وی ادامه داد: امروز شاخص هوا در ایستگاه سپاهان شهر با ۶۲، خیابان فیض با ۶۳، پارک زمزم با ۸۴، خیابان فرشادی با ۷۱، کردآباد با ۷۲، دانشگاه صنعتی با ۷۳، خیابان شهید باهنر با ۷۶، رهنان و زینبیه با ۷۸، محله ولدان (ورزشگاه میثاق) با ۸۰، بولوار کاوه و میدان انقلاب با ۸۳ AQI وضعیت قابل قبول را نشان می‌دهد.

مسئول کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان اضافه کرد: افراد بسیار حساس مانند سالمندان و افراد دارای بیماری‌های تنفسی و قلبی فعالیت‌های سنگین و طولانی را کاهش دهند.

همچنین سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست (منطقه اصفهان)، امروز شاخص هوا در ایستگاه خیابان احمدآباد با ۹۷ و رودکی با ۶۷ AQI در وضعیت قابل قبول و در بزرگراه خرازی با ۱۱۲ AQI در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شد. ایستگاه سنجش هوای خیابان‌های استانداری و پروین قطع است.

شاخص هوا در شهرهای مجاور کلان‌شهر اصفهان از جمله در شاهین شهر با ۶۰ AQI در وضعیت قابل قبول است. ایستگاه سنجش آلودگی هوای شهرهای مبارکه، کاشان، قهجاورستان، سجزی، خمینی‌شهر، زرین‌شهر، نجف آباد و دولت آباد دائم قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

اخبار مرتبط:
اصفهان میزبان اجلاس اتاق‌های بازرگانی عضو «ACD» آسیاست
اصفهان میزبان اجلاس اتاق‌های بازرگانی عضو «ACD» آسیاست

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان گفت: این کلانشهر میزبان برگزاری اجلاس اتاق‌های بازرگانی کشورهای عضو مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا(ACD) است.

‌۳ اصفهانی به اردوی تیم ملی دو و میدانی دعوت شدند
‌۳ اصفهانی به اردوی تیم ملی دو و میدانی دعوت شدند

سه نفر از اصفهان به اردوی تیم ملی دو و میدانی دعوت شدند.

صادرات گیاهان دارویی اصفهان به ۱۱ میلیون دلار رسید
صادرات گیاهان دارویی اصفهان به ۱۱ میلیون دلار رسید

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی اصفهان گفت: ارزش صادرات انواع گیاهان دارویی از این استان به خارج از کشور در سال گذشته حدود ۱۱ میلیون دلار بود که نسبت به سال ۱۴۰۱ افزایش یافته است.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است