کد خبر : 250800
انتشار : ۱۴۰۲/۰۴/۰۷ - 19:58
دسته‌بندی : بین الملل
چاپ

رئیس‌جمهور بلاروس: پوتین می‌خواست رئیس واگنر را بکشد؛ به او پیشنهاد کردم عجله نکند

«الکساندر لوکاشنکو» رئیس‌جمهور بلاروس در اظهاراتی جدید درباره شورش اخیر گروه نظامی «واگنر» در روسیه گفت او «ولادیمیر پوتین» همتای روس خود را متقاعد کرد «یوگنی پریگوژین» رئیس این گروه را از بین نبرد.

رئیس‌جمهور بلاروس: پوتین می‌خواست رئیس واگنر را بکشد؛ به او پیشنهاد کردم عجله نکند

به گزارش سایت خبری مدارا؛  فارس نوشت: «الکساندر لوکاشنکو» رئیس‌جمهور بلاروس در اظهاراتی جدید درباره شورش اخیر گروه نظامی «واگنر» در روسیه گفت او «ولادیمیر پوتین» همتای روس خود را متقاعد کرد «یوگنی پریگوژین» رئیس این گروه را از بین نبرد.

به نوشته رویترز، لوکاشنکو هنگام توصیف گفت‌وگوی شنبه خود با پوتین، از عبارت عامیانه در زبان روسی برای کشتن یک نفر استفاده کرد که معادل آن در انگلیسی “wipe out” از بین بردن است.

به گزارش رسانه‌های بلاروسی، رئیس‌جمهور بلاروس در نشست سه‌شنبه با مقامات ارتش این کشور و خبرنگاران گفت: فهمیدم تصمیم بی‌رحمانه‌ای گرفته شده (فحوای سخنرانی پوتین هم همین بود) از بین بردن شورشی‌ها.

وی افزود: به پوتین پیشنهاد کردم عجله نکند. گفتم «بیا با پریگوژین و فرماندهانش صحبت کنیم». او در پاسخ گفت «بی‌فایده است حتی تلفن را جواب نمی‌دهد. نمی‌خواهد با کسی حرف بزند».

کرملین هنوز درباره اظهارات رئیس‌جمهور بلاروس اظهارنظر نکرده است. لوکاشنکو که آشنایی دیرینه‌ای با پریگوژین دارد و متحد پوتین هم هست، گفت به رئیس‌جمهور روسیه توصیه کرد فراتر فکر کند و حذف پریگوژین می‌تواند به شورش گسترده نیروهای او منجر شود.

او همچینن گفت ارتش خودش می‌تواند از تحربیات گروه واگنر که بر اساس توافق با کرملین می‌توانند به بلاروس بروند، استفاده کند. خبرگزاری دولتی «بلتا» بلاروس به نقل از لوکاشنکو گزارش داد: (واگنر) آموزش دیده‌ترین واحد در ارتش است. چه کسی این را زیر سوال می‌برد؟ ارتش من هم این را درک می‌کند و ما در بلاروس چنین افرادی نداریم.

به نوشته رویترز، لوکاشنکو به ارتش بلاروس گفت: مردم درک نمی‌کنند که ما به شکلی عملگرایانه به این موضوع نزدیک می‌شویم. آن‌ها (واگنرها) این را پشت سر گذاشته‌اند، به ما درباره تسلیحات و این که چه چیزی خوب کار کرده و چه چیزی بد خواهند گفت.

پریگوژین شنبه شب آنچه را «راهپیمایی عدالت» به سمت مسکو از شهر جنوبی «روستوف» در ۲۰۰ کیلومتری پایتخت روسیه خوانده بود، با میانجیگری رئیس‌جمهور بلاروس متوقف کرد. دیروز و همزمان با اعلام خبر ورود رئیس گروه نظامی واگنر به بلاروس، روسیه از منتفی شدن پرونده علیه نیروهای این گروه به اتهام راه‌اندازی شورش مسلحانه خبر داد.

اخبار مرتبط:
سفیر اسرائیل: روسیه حمله ایران را محکوم کند / مسکو: مگر شما حملات اوکراین به خاک ما را محکوم کردید؟
سفیر اسرائیل: روسیه حمله ایران را محکوم کند / مسکو: مگر شما حملات اوکراین به خاک ما را محکوم کردید؟

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، در پاسخ به درخواست سفیر اسرائیل در مسکو برای محکوم کردن حمله ایران، خاطرنشان کرد که اسرائیل حملات کیف به خاک روسیه را محکوم نکرد.

جو بایدن: ما به اسرائیل کمک کردیم تا تقریباً تمام پهپادها و موشک‌های ایران را سرنگون کند
جو بایدن: ما به اسرائیل کمک کردیم تا تقریباً تمام پهپادها و موشک‌های ایران را سرنگون کند

رئیس جمهور آمریکا گفت: «به دستور من، برای حمایت از دفاع اسرائیل، ارتش آمریکا طی هفته گذشته هواپیماها و ناوشکن‌های دفاع موشکی ضدبالستیک را در منطقه مستقر کرده بود. به لطف این استقرارها و مهارت فوق‌العاده نیروهای نظامی‌مان، ما به اسرائیل کمک کرده‌ایم تقریباً تمام پهپادها و موشک‌های ورودی را سرنگون کند.»

رئیس پارلمان اروپا حمله موشکی ایران به اسرائیل را محکوم کرد
رئیس پارلمان اروپا حمله موشکی ایران به اسرائیل را محکوم کرد

رئیس پارلمان اروپا: حمله ایران را محکوم می کنیم و به تلاش برای توقف تشدید و تشدید اوضاع به سمت خونریزی بیشتر ادامه می دهیم.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است