کد خبر : 249293
انتشار : ۱۴۰۲/۰۳/۲۸ - 10:13
دسته‌بندی : اقتصادی
چاپ

یک اقتصاددان: فعلاً انتظار نداشته باشید که قیمت مرغ پایین بیاید

تحلیلگر مسائل اقتصادی کشورمان گفت: قیمت مرغ در حالی که نرخ ارز، طلا یا خودرو پایین آمده، پایین نیامد. برخی اقلام اساسی مانند مرغ قدری طول می‌کشد تا مشمول کاهش قیمت‌ها شود زیرا در مثال اخیر دان مرغ‌ها دو ماه پیش به نرخ دلار آن زمان خریداری شده است و نمی‌شود انتظار داشت همان زمان که نرخ دلار کاهشی می‌شود، قیمت مرغ هم پایین آیدو

یک اقتصاددان: فعلاً انتظار نداشته باشید که قیمت مرغ پایین بیاید

به گزارش سایت خبری مدارا؛ نامه نیوز نوشت: در روزهای گذشته روند قیمت‌ کالاها کاهشی بوده است که گفته می‌شود به دلیل گشایش‌هایی است که در عرصه سیاست خارجی به وجود آمده است. حالا پرسش آن است که چه‌قدر می‌توان مطمئن بود که این کاهش‌ قیمت‌ها ادامه داشته باشد؟

هادی حق‌شناس، اقتصاددان، درباره این موضوع گفت: «در حال حاضر شاهد ریزش قمیت‌ها نه‌تنها در حوزه دلار و ارز بلکه در حوزه‌هایی مانند خودرو و سهام در بورس هستیم. در بخش مسکن هم قیمت‌ها ثابت است. باتوجه به اخبار مثبتی که در حوزه سیاست خارجی به گوش می‌رسد انتظار می‌رود این روند کاهشی قیمت‌ها ادامه داشته باشد. باید توجه داشت که قیمت واقعی دلار یا شاخص‌های بورس این چیزی نیست که می‌بینیم یا قیمت مسکن وقتی میانگین هر متر در تهران به هفتاد میلیون تومان در ماه می‌رسد یا خوروی داخلی به یک میلیارد تومان می‌رسد، باید بدانیم که این قیمت‌ها واقعی نیستند و به نوعی ناشی از انتظار تورمی است. وقتی مشکلات به تدریج در حوزه سیاست خارجی رفع شود، انتظار تورمی هم کاهش می‌یابد به تبعش قیمت‌ها هم ریزش خواهد داشت».

او ادامه داد: «مسئله اما این است که اخبار مثبتی که می‌شنویم به واقعیت تبدیل شوند. اگر رسیدن به توافق در حوزه هسته‌ای به واقعیت عینی تبدیل شود، مسلما قیمت‌ها باز هم کاهشی خواهد بود اما در غیر این صورت باز هم قیمت‌ها به سر جای فعلی باز می‌گردند».

این تحلیلگر مسائل اقتصادی درباره بالابودن قیمت برخی اقلام اساسی بیان کرد: «مثلا مرغ را نظر بگیریم. قیمت مرغ در حالی که نرخ ارز، طلا یا خودرو پایین آمده، پایین نیامد. برخی اقلام اساسی مانند مرغ قدری طول می‌کشد تا مشمول کاهش قیمت‌ها شود زیرا در مثال اخیر دان مرغ‌ها دو ماه پیش به نرخ دلار آن زمان خریداری شده است و نمی‌شود انتظار داشت همان زمان که نرخ دلار کاهشی می‌شود، قیمت مرغ هم پایین آید».

حق‌شناس در پایان گفت: «ببینید باز هم می‌گویم که مسئله انتظار تورمی بازار ایران است. باید زمینه‌های این موضوع رفع شود. وقتی در سال۹۷ ترامپ از برجام خارج شد، انتظار تورمی شدیدی در ایران شکل گرفت و نرخ دلار بالا رفت. حالا اگر نرخ دلار متعاقب رفع مشکلات ایران با عرصه بین‌المللی پایین آید، بسیاری از مشکلات دیگر اقتصادی مانند نظارت بر بازار هم رفع می‌شود زیرا در آن صورت رقابت در ارزان‌فروشی می‌شود و دیگر مسائلی که امروز از آنها صحبت می‌کنیم، محل بحث نخواهند بود».

اخبار مرتبط:
درگیری ایران و اسرائیل نفت را ۱۰۰ دلار می‌کند
درگیری ایران و اسرائیل نفت را ۱۰۰ دلار می‌کند

اکنون پس از رکوردشکنی کم سابقه قیمت نفت در هفته گذشته جدیدترین پیش‌بینی‌ها از احتمال صعود قیمت نفت تا کانال ۱۰۰ دلار و بالاتر خبر می‌دهد.

نماینده مجلس: بانک مرکزی می‌گوید ما به نرخ آزاد ارز کاری نداریم در صورتیکه نرخ آزاد با بانک مرکزی کار دارد
نماینده مجلس: بانک مرکزی می‌گوید ما به نرخ آزاد ارز کاری نداریم در صورتیکه نرخ آزاد با بانک مرکزی کار دارد

عضو کمیسیون برنامه و بودجه گفت: متاسفانه استدلال بانک مرکزی این است که وقتی ارز کالا‌های اساسی با نرخ ۲۸۵۰۰ تومان تامین می‌شود، نباید شاهد افزایش قیمت در بازار باشیم در صورتی که چنین موضوعی امکان پذیر نیست. بانک مرکزی می‌گوید ما به نرخ آزاد ارز کاری نداریم در صورتی نرخ آزاد با بانک مرکزی کار دارد.

قیمت روز انواع خودرو ۲۳ فروردین ۱۴۰۳
قیمت روز انواع خودرو ۲۳ فروردین ۱۴۰۳

قیمت روز خودرو در بازار امروز ۲۳ فروردین ۱۴۰۳ را در جدول زیر ببینید.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است