کد خبر : 248382
انتشار : ۱۴۰۲/۰۳/۲۲ - 13:57
دسته‌بندی : سیاسی
چاپ

شهریار حیدری: مگر نماینده مصونیت ندارد؟ / با استناد به کدام قانون نطق آقای علیرضابیگی در مجلس را ممنوع کرده‌اند

شهریار حیدری نوشت: نگرانی این است که در ادامه مجلس یازدهم و دوره‌های بعد این روند ممنوعیت‌ها مبنا و باب شود.

شهریار حیدری: مگر نماینده مصونیت ندارد؟ / با استناد به کدام قانون نطق آقای علیرضابیگی در مجلس را ممنوع کرده‌اند

به گزارش سایت خبری مدارا؛ شهریار حیدری در یادداشتی با عنوان «ممنوعیت نطق نماینده و سانسور مجلس نباید باب شود»‌ در روزنامه اعتماد نوشت: براساس آیین‌نامه داخلی مجلس و قانون نمایندگان در بیان دیدگاه‌های خود در قالب نطق و اخطار و تذکر آزادند، این بیان در نطق‌های یک دقیقه‌ای، دو دقیقه‌ای، سه دقیقه‌ای و نطق‌های اضطراری که پنج دقیقه‌ای است، انجام می‌شود. جدا از این موارد، نمایندگان نطق‌های سالانه و هفتگی هم دارند. در هیچ جایی از آیین‌نامه داخلی مجلس نیامده که می‌توان نطق نماینده‌ای را به دلیل دیدگاه‌های سیاسی یا بیان موضوعی ممنوع اعلام کرد.

من امروز مجلس نبودم و در حوزه انتخابیه حضور داشتم، اما شنیدم که همکاران نماینده واکنش مناسبی نسبت به این بدعت نشان داده‌اند. گفته می‌شود آقای علیرضا بیگی به دادگاه احضار شده است، البته مجلس مصونیت دارد و نمی‌توان نماینده را به دلیل بیان دیدگاهش دادگاهی کرد. تنها اهرم و مهم‌ترین اهرم نمایندگان تریبون مجلس است و نباید نماینده را به دلیل بیان دیدگاه‌هایش طرح فشار گذاشت. نماینده از طریق این تریبون است که اعلان نظر می‌کند، نقد کرده و اخطار می‌دهد. هر چند معتقدم اظهارات ایشان درخصوص شاسی بلندها درست نبوده و همه مجلس را بدنام کرد، اما این امر دلیلی نمی‌شود که برای یک نماینده محدودیت و سانسور ایجاد کرد.

معتقدم این روند نباید باب شود، اما نگرانی این است که در ادامه مجلس یازدهم و دوره‌های بعد این روند ممنوعیت‌ها مبنا و باب شود. تریبون باید دراختیار ایشان قرار گیرد تا شفاف‌سازی کند. اگر لازم به عذرخواهی است، عذرخواهی کند، اگر نیاز به توضیحات بیشتر دارد، توضیح بیشتری بدهد و در کل منویات موردنظر خود را مطابق قانون بیان کند. در مجموع ابزار نماینده نطقش است. هر نماینده‌ای در اظهاراتش در چارچوب قانون و مقررات آزاد است. اگر این تصمیم، تصمیم هیات رییسه بوده امیدوارم باب نشود. نماینده مصونیت دارد و تا به حال ندیده‌ام نماینده‌ای در زمان نمایندگی محکوم شود یا نطق او در مجلس ممنوع شود.

اخبار مرتبط:
رحیمی جهان‌آبادی: خبر فساد در چای بسیار آزاردهنده بود
رحیمی جهان‌آبادی: خبر فساد در چای بسیار آزاردهنده بود

نماینده مجلس درباره فساد در چای گفت: این خبر تاسف بار را ما هم در رسانه‌ها خواندیم، دیدیم و شنیدیم که متاسفانه بسیار آزار دهنده است. این اخبار روح و جسم هر شهروند ایرانی را فلج می‌کند.

وزیر ارشاد: با رئیس‌جمهور شدن رئیسی دشمن احساس خطر کرد
وزیر ارشاد: با رئیس‌جمهور شدن رئیسی دشمن احساس خطر کرد

اسماعیلی گفت: در سال 1400 که یکی از شاگردان مکتب امام صادق(ع) به ریاست دولت رسید، دشمن احساس خطر بیش‌تری کرد.

پیمان جبلی: طوفان‌الاقصی عملیات فریب بود
پیمان جبلی: طوفان‌الاقصی عملیات فریب بود

رئیس سازمان صدا و سیما در آیین گرامیداشت روز دانشجو با عنوان «بزرگداشت ملی مقاومت» در دانشگاه تهران گفت: عملیات طوفان الاقصی بزرگترین عملیات فریب در تاریخ است. مقاومت رژیم صیهونیستی را خوار و تحقیر کرد.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است