کد خبر : 245316
انتشار : ۱۴۰۲/۰۳/۰۳ - 08:18
دسته‌بندی : اصفهان
چاپ

چهارسوی ضرابخانه بازار تاریخی قیصریه اصفهان رفع تصرف شد

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان از رفع تصرف از فضاهای عمومی و چهارسوی ضرابخانه بازار تاریخی قیصریه اصفهان خبر داد.

چهارسوی ضرابخانه بازار تاریخی قیصریه اصفهان رفع تصرف شد

به گزارش سایت خبری مدارا؛ علیرضا ایزدی اظهار داشت: بازار تاریخی قیصریه اصفهان با بیش از هشت و نیم کیلومتر طول و نزدیک به ۴۰۰ سال قدمت یکی از بزرگ‌ترین و کهن‌ترین بازارهای تاریخی اصفهان است که در ضلع شمالی مجموعه جهانی میدان امام (ره) (نقش‌جهان) واقع‌شده است.

به نوشته مهر؛ وی ادامه داد: در این ۴۰۰ سال بیش از هشت هزار واحد تجاری در این بازار در قالب تیمچه‌های بازارهای مختلف، راسته‌بازارها، کاروانسراها و سراها فعالیت می‌کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان خاطرنشان کرد: طی دهه‌های گذشته به دلیل قدمت بازار، برخی سودجویان با تصرف غیرقانونی فضاهای عمومی بازار همچون ورودی‌های چهارسوهای بازار و سکوهای عظیم پیر نشین چهارسوهای بازار اقدام به ایجاد مستحدثاتی همچون فروشگاه کرده بودند.

ایزدی تصریح کرد: با اقدامات حقوقی حوزه امور حقوقی اداره‌کل و همکاری همکاران یگان حفاظت و گروه امانی، امروز و پس از دریافت حکم قضائی یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌هایی که به‌صورت غیرقانونی در فضاهای عمومی چهارسوی ضرابخانه بازار بزرگ و تاریخی قیصریه اقدام به ایجاد فروشگاه کرده بود تخریب و این مجموعه زیبای تاریخی که بدون اذن و غاصبانه تصرف‌شده بود هم‌زمان با پاسداشت هفته میراث‌فرهنگی رفع تصرف شد و مرمتگران برای مرمت این بخش از بازار در مجموعه ضرابخانه مستقر شدند.

اخبار مرتبط:
چرا فلامینگوها پس از چند سال به تالاب گاوخونی بازگشتند؟
چرا فلامینگوها پس از چند سال به تالاب گاوخونی بازگشتند؟

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره کل محیط زیست استان اصفهان گفت: مرطوب شدن بخشی از تالاب گاوخونی سبب شد تا فلامینگوها برخلاف سال‌های قبل به این تالاب بیایند.

یک سنگ قبر از دورۀ صفوی در کاشان کشف شد
یک سنگ قبر از دورۀ صفوی در کاشان کشف شد

مدیر پایگاه سیلک کاشان گفت: سنگ قبری از منطقه‌ای ثبت شده در ۳۰ کیلومتری غرب کاشان کشف شده که مربوط به دوران متاخر اسلامی و دورۀ صفویه است.

۸۳۷ مددجوی کمیته امداد استان اصفهان صاحب مسکن شدند
۸۳۷ مددجوی کمیته امداد استان اصفهان صاحب مسکن شدند

قائم مقام کمیته امداد استان اصفهان گفت: طبق سیاست‌های کمیته امداد کشور، برای ۳۳ هزار خانواده مددجویان امداد در کشور مسکن آماده و تکمیل شده که سهم استان اصفهان در این زمینه ۸۳۷ مسکن بوده است.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است