کد خبر : 240820
انتشار : ۱۴۰۲/۰۲/۰۷ - 14:09
دسته‌بندی : بین الملل
چاپ

درگیری‌ها در سودان همچنان ادامه دارد

وزارت بهداشت سودان اعلام کرد تعداد تلفات درگیری ارتش و نیروهای واکنش سریع در سودان به 512 کشته و 4 هزار و 193 زخمی رسیده است.

درگیری‌ها در سودان همچنان ادامه دارد

به گزارش سایت خبری مدارا؛ میدل ایست نیوز نوشت: وزارت بهداشت سودان اعلام کرد که با رهبران دو طرف درگیری، تماس گرفته و خواستار دور شدن آنان از مراکز بهداشتی، برای تسهیل تردد پزشکان و تیم های آمبولانس شده است.

اتحادیه پزشکان سودان اعلام کرد از آغاز درگیری بین ارتش سودان و نیروهای واکنش سریع، نیروهای نظامی به ۶ آمبولانس حمله کرده و از انتقال بیماران و رساندن کمک به آنها جلوگیری کرده اند.

این اتحادیه با بیان اینکه درگیری ها که برای دوازدهمین روز متوالی ادامه دارد، تلفات بیشتری را به همراه داشته، خاطرنشان کرد: نتیجه یازدهمین روز درگیری ها، ۴ کشته و ۹۱ زخمی است که حال برخی از آنها وخیم است.

اتحادیه پزشکان سودان تأکید کرد که کشته ها و زخمی های زیادی وجود دارد که در این اعداد گنجانده نشده و به دلیل سختی تردد و وضعیت امنیتی کشور به بیمارستان ها نرسیده اند.

در همین رابطه، تدروس ادهانوم، مدیر سازمان جهانی بهداشت، به دلیل شیوع بیماری ها و نبود خدمات لازم با توجه به درگیری های شدید، انتظار تلفات بیشتری را در سودان دارد.

وی در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: علاوه بر تلفات و جراحات ناشی از خود درگیری، سازمان جهانی بهداشت انتظار دارد که مرگ و میرهای بیشتری به دلیل شیوع بیماری، کمبود آب و غذا و اختلال در خدمات بهداشتی ضروری از جمله واکسیناسیون صورت گیرد.

این مقام سازمان ملل خاطرنشان کرد: ۶۰ درصد از مراکز بهداشتی در خارطوم (پایتخت سودان) تعطیل هستند و تنها ۱۶ درصد از این مراکز بهداشتی به سودانی ها خدمات ارائه می دهند.

وی افزود: برآورد سازمان جهانی بهداشت می گوید که یک چهارم کشته شدگان از طریق کنترل کشتار نجات پیدا می کردند، اما امدادگران، تیم‌های پرستاری و پزشکان قادر به دسترسی به غیرنظامیان مجروح نیستند.

سازمان جهانی بهداشت در حال انجام یک ارزیابی برای تعیین این است که آیا کنترل نیروهای نظامی بر یک آزمایشگاه در خارطوم با توجه به اینکه مکانی است که عوامل بیماری زا در آن فراوان است، خطری برای سلامت عمومی به همراه دارد یا خیر.

مایک رایان، مدیر برنامه فوریت های بهداشتی سازمان جهانی بهداشت گفت: وقتی کارکنان آزمایشگاه مجبور به ترک آن می شوند و افراد آموزش ندیده وارد آن آزمایشگاه می شوند، همیشه خطراتی وجود دارد، اما این خطر در درجه اول برای آن افراد است که خود را در معرض خطر عوامل بیماری زا قرار دهند.

وی افزود که نبود آب سالم و واکسن، همراه با سایر مشکلات بهداشتی، خطر اصلی برای سودانی ها است.

همزمان عراق از اعزام دو هواپیما به سودان برای انتقال شهروندان خود خبر داد.

کانادا نیز اعلام کرد که برای انتقال امن شهروندان خود ۱۰۰ سرباز به سودان اعزام می کند.

اخبار مرتبط:
سفیر اسرائیل: روسیه حمله ایران را محکوم کند / مسکو: مگر شما حملات اوکراین به خاک ما را محکوم کردید؟
سفیر اسرائیل: روسیه حمله ایران را محکوم کند / مسکو: مگر شما حملات اوکراین به خاک ما را محکوم کردید؟

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، در پاسخ به درخواست سفیر اسرائیل در مسکو برای محکوم کردن حمله ایران، خاطرنشان کرد که اسرائیل حملات کیف به خاک روسیه را محکوم نکرد.

جو بایدن: ما به اسرائیل کمک کردیم تا تقریباً تمام پهپادها و موشک‌های ایران را سرنگون کند
جو بایدن: ما به اسرائیل کمک کردیم تا تقریباً تمام پهپادها و موشک‌های ایران را سرنگون کند

رئیس جمهور آمریکا گفت: «به دستور من، برای حمایت از دفاع اسرائیل، ارتش آمریکا طی هفته گذشته هواپیماها و ناوشکن‌های دفاع موشکی ضدبالستیک را در منطقه مستقر کرده بود. به لطف این استقرارها و مهارت فوق‌العاده نیروهای نظامی‌مان، ما به اسرائیل کمک کرده‌ایم تقریباً تمام پهپادها و موشک‌های ورودی را سرنگون کند.»

رئیس پارلمان اروپا حمله موشکی ایران به اسرائیل را محکوم کرد
رئیس پارلمان اروپا حمله موشکی ایران به اسرائیل را محکوم کرد

رئیس پارلمان اروپا: حمله ایران را محکوم می کنیم و به تلاش برای توقف تشدید و تشدید اوضاع به سمت خونریزی بیشتر ادامه می دهیم.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است