کد خبر : 240533
انتشار : ۱۴۰۲/۰۲/۰۵ - 12:25
دسته‌بندی : اخبار ویژه، اقتصادی
چاپ

حسین درخشان، نظریه پرداز اقتصادی جلیلی: اگر دلار به۴ یا ۵ هزارتومان برسد، آمریکا به سرعت همه تحریم‌‎ها را لغو می‌کند

شبکه افق وابسته به سپاه پاسداران شب گذشته مناظره ای را با حضور مسعود درخشان، اقتصاددان و از نزدیکان سعید جلیلی با موسی غنی نژاد برگزار کرد که نکات جالبی را به دنبال داشت.

حسین درخشان، نظریه پرداز اقتصادی جلیلی: اگر دلار به۴ یا ۵ هزارتومان برسد، آمریکا به سرعت همه تحریم‌‎ها را لغو می‌کند

به گزارش سایت خبری مدارا؛ شبکه افق وابسته به سپاه پاسداران شب گذشته مناظره ای را با حضور مسعود درخشان، اقتصاددان و از نزدیکان سعید جلیلی با موسی غنی‌نژاد برگزار کرد که نکات جالبی را به دنبال داشت.

مسعود درخشان به شدت به اقتصاد اسلامی اعتقاد دارد، او در خرداد سال۹۲ و در فیلم تبلیغات انتخاباتی سعید جلیلی مطالب جالبی را بیان کرده بود که بخش هایی از آن را در ادامه می‌خوانید:

سعود درخشان که عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی است، کمتر در افکار عمومی شناخته شده است. او که دارای درجه دکتری اقتصاد از انگلستان است، پیشتر  به عنوان متخصص اقتصاد سنجی و اقتصاد انرژی شناخته می شد ولی چندی است که تلاش می کند خود را به عنوان نظریه پرداز اقتصاد اسلامی مطرح کند. به لحاظ این که دیدگاه های اقتصادی درخشان کمتر از سوی رسانه ها منتشر شده و در فیلم شب گذشته هم او از اقتصاد کمتر سخن گفت، تلخیصی از دیدگاه های اخیر او  که در سخنرانی ها و نشست های دو سال اخیر عنوان شده،  ارایه شده است:

*مشکلات ما از زمانی شدید شد که این فرهنگ جهادی که به صورت مبارزه علیه تجاوز به نظام اسلامی ایجاد شد جای خودش را به نمایشگاه گل و گیاه داد و شروع کردند جدول‎های شکسته خیابان را رنگ کردند.

* اگر همین فردا تحریم‎ها لغو شد آن وقت من می‎گویم که ما همه باید عزا بگیریم. از نظر من در تاریخ صد ساله کشور از آغاز تاریخ کشف نفت در کشور تا اکنون هیچ لطف الهی از ناحیه نفت بر مردم ایران نیامده جز این تحریم اخیر.

*این مسخره‏ بازی بود که خبرگزاری‎های خارجی به‎راه انداخته بودند که اگر دلار برسد به قیمت ۲۰۰۰ تومان، نظام واژگون می‎شود ولی الآن دلار به بیش از ۳۰۰۰ تومان رسید و بحمد الله نظام اسلامی پابرجا و محکم است.

*همه ما باید یک نامه تشکر به آقای اوباما بنویسیم و بگوییم که ما از شما به‎خاطر حماقتتان ممنونیم که این اقتصاد کشور ما را یک تکانی دادید. من به عنوان یک معلم کوچک اقتصاد یک احتمال می‎دهم که اگر دلار به ۴۰۰۰ یا ۵۰۰۰ تومان برسد و جریان اقتصاد کشور به همین وضع و با همه این مشکلات ادامه پیدا کند، بزرگترین زنگ خطر برای آمریکا خواهد بود و آمریکا به سرعت همه تحریم‎ها را برخواهد داشت.

*از دید من همه کسانی که در مسیر واردات کالاهای مصرفی سرمایه‌گذاری کرده و فعال هستند و همه کسبه و دست اندرکاران و کسانی که در توزیع این کالاها فعالیت می‌کنند، همان نیروهایی هستند که به اقتصاد ملی ضربات جبران ناپذیری وارد می‌کنند.

*اینکه دولت بگوید جای خود را به بخش خصوصی دهد و بخش خصوصی نیز بدون راهنمایی تنها به دنبال حداکثر و انباشته کردن سود باشد در واقع همان نظام شرکتی آمریکاست.

*چه کسی اجازه می‌دهد اتومبیل ملی تولید کنیم و نام ایرانی آن را به انگلیسی بنویسیم. آیا این فساد فرهنگ اقتصادی نیست. وقتی نام یک کوچه بن‌بست که نام یک شهید است به انگلیسی می‌نویسید آیا می‌خواهید به مردم بگوییم که کالای تولید داخلی بخرند؟

*شاخص‌های موجود اقتصادی باید تغییر کند این است که گفته می‌شود شاخص‌های الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت باید تدوین شود، زیرا شاخص‌های موجود سرمایه‌داری بر مبنای دیدگاه الهی نیست. این شاخص‌ها گرچه برای خود آن کشورها شاخص رشد است اما برای ما شاخص فقر و نه رشد است. در بُعد اسلامی باید گفت ثمره همه چیز در احکام شرعی خلاصه می‌شود که در حوزه فقاهت وجود دارد و یک مورد را از آن می‌گویم که برشاخص‌سازی اسلامی می‌تواند کمک کند.

*تنها مسئله عراق است و اگر ایران و عراق در حوزه نفت و گاز به یک پیوند استراتژیک دست یابند باید فاتحه حاکمیت آینده غرب خوانده شود.

*روسای بانک جهانی که اکثرا از وزرا و یا سیاسیون آمریکایی هستند سعی در استعمار کشورهای مختلف با روش های سیاسی دارند. براساس دیدگاه های «والترز» که از جمله تئوری پردازان شهیر جهانی است هیچ اقتصاددانی اقدام به طرح تئوری برای بانک جهانی نمی کند مگر اینکه حقوقی را از این بانک دریافت کند.

اخبار مرتبط:
زمان واریز مرحله جدید سود سهام عدالت مشخص شد
زمان واریز مرحله جدید سود سهام عدالت مشخص شد

سود مرحله‌ی دوم که در پایان سال گذشته به سهامداران عدالت پرداخت شد، به سه علت کمتر از واریزی مرحله‌ی اول در آذرماه بود. این سه عامل شامل فروش سهام در سال گذشته توسط کارگزاری‌ها به درخواست متقاضی، تفاوت سبد سهام افراد و عدم واریز توسط هشت شرکت بود.

شریعتی، عضو اتاق بازرگانی: در دنیا فقط جیبوتی پنجشنبه‌ها تَعطیل است
شریعتی، عضو اتاق بازرگانی: در دنیا فقط جیبوتی پنجشنبه‌ها تَعطیل است

عضو اتاق بازرگانی از مخالفت این نهاد کارفرمایی با تعطیلی روزهای پنج‌شنبه به جای شنبه می‌گوید و معتقد است تعطیلی پنج‌شنبه‌ها فاصله ایران و جهان را بیشتر می‌کند.

ادعای عجیب وزیر صمت / علی‌آبادی: به حدی خودرو وارد شده که در بنادر جا نداریم / ما به واردات خودرو افتخار نمی‌کنیم
ادعای عجیب وزیر صمت / علی‌آبادی: به حدی خودرو وارد شده که در بنادر جا نداریم / ما به واردات خودرو افتخار نمی‌کنیم

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه حدود ۵۰ هزار خودرو وارداتی در گمرکات کشور وجود دارد گفت: مشکل فعلی برای واردات خودرو نداشتن فضای کافی در بنادر کشور است و تعداد زیادی خودرو روی کشتی داریم.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است