کد خبر : 236262
انتشار : ۱۴۰۱/۱۲/۲۷ - 09:05
دسته‌بندی : سیاسی
چاپ

دولت سیزدهم فنون مذاکره را می‌داند/ رئیسی بدون باج به آمریکا با عربستان توافق کرد

نماینده سابق مجلس گفت: دولت سیزدهم نشان داد فنون مذاکره را می‌داند و مذاکرات هدفمند حرکت می کند. به عبارت دیگر این دولت می داند به چه سمتی دارد پیش می رود، بدون آنکه بخواهد به آمریکایی ها باج دهد یا تسلیم آنها شود.

دولت سیزدهم فنون مذاکره را می‌داند/ رئیسی بدون باج به آمریکا با عربستان توافق کرد

به گزارش سایت خبری مدارا؛ سیدحسین نقوی حسینی، فعال سیاسی اصولگرا درباره عملکرد دولت سیزدهم در حوزه سیاست خارجی گفت: این دولت بدون آنکه تحت تأثیر فشارهای آمریکا قرار بگیرد، دو رویکرد را در حوزه دیپلماسی پیش گرفت. نخست نگاه به شرق را در قالب عضویت در پیمان های منطقه ای مثل شانگهای دنبال کرد و هم رایزنی های دیپلماتیکی را در حوزه عادی سازی و تقویت روابط با همسایگان استارت زد.

به نوشته نامه نیوز، مهم‌ترین بخش‌های این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید:

ایران هیچ گاه میز مذاکره را در حوزه دیپلماسی هسته ای رها نکرد بلکه این غرب بود که براساس نگاه خصمانه عامل توقف مذکرات برجامی شد. حاصل مقاومت و تحرکات دیپلماتیک دولت سیزدهم کم کم در حال مشخص شدن است که نمونه اش نتیجه بخشی سفر آقای گروسی به تهران و نگاه مثبت تر مدیرکل آژانس به برنامه هسته ای ایران بود.

البته چین در این رابطه نقش فعالی را برای به ثمر نشستن مذاکرات ایران و عربستان ایفا کرد. حال اینکه چرا چین این نقش را ایفا کرد، چه هدفی داشت، در رقابت با آمریکا دنبال چه هدفی در منطقه خلیج فارس است؟ موضوعاتی قابل بحثی است که می توان روی آن صحبت کرد اما در مجموع  برقراری و بهبود مناسبات ایران و عربستان اتفاق حائز اهمیتی بود که قطعا در تقویت همکاریهای منطقه ای ایران و همسایگان تأثیر خواهد داشت.

توافق تهران و ریاض مهمترین اقدام دیپلماتیک دولت آقای رئیسی طی ۲۰ ماه اخیر به حساب می آید، هر چند هنوز در جریان جزئیات بهبود و برقراری مناسبات تهران و عربستان نیستیم که برای نیل به این مقصود چه گفتگوهایی انجام و چه تعهداتی مبادله شده است اما در مجموع می توان این طور بیان کرد که گام مهمی برداشته شد.

دولت سیزدهم نشان داد فنون مذاکره را می‌داند و مذاکرات هدفمند حرکت می کند. به عبارت دیگر این دولت می داند به چه سمتی دارد پیش می رود، بدون آنکه بخواهد به آمریکایی ها باج دهد یا تسلیم آنها شود.

اخبار مرتبط:
هیأت رئیسه مجلس دوازدهم فَردا مشخص می‌شود
هیأت رئیسه مجلس دوازدهم فَردا مشخص می‌شود

زنگ پایان نخستین جلسه صحن دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی نواخته شد. قرار است نمایندگان مجلس پس از پایان نخستین جلسه صحن مجلس دوازدهم، با حضور در حرم مطهر بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی، با آرمان‌های امام(ره) و شهدا تجدید میثاق کنند.

پیام رهبری انقلاب به نمایندگان مجلس جدید: مسابقات بی‌فایده‌ رسانه‌ای و مجادلات مضرّ سیاسی، وقت کوتاه مجلس را به خود مصروف نسازد
پیام رهبری انقلاب به نمایندگان مجلس جدید: مسابقات بی‌فایده‌ رسانه‌ای و مجادلات مضرّ سیاسی، وقت کوتاه مجلس را به خود مصروف نسازد

آیت الله خامنه ای ضمن تشکر از نمایندگان، هیئت رئیسه و رئیس پرتلاش مجلس پیشین فرمودند: آرامش‌بخش، امیدآفرین، برانگیزاننده‌ همّتها و دعوت‌کننده به همدلی در محیط عمومی کشور باشید.

انتقاد تند روزنامه اصولگرا از یک برنامه در صداوسیما / فرهیختگان: کی گفته منتقد رئیسی بی‌شرف است؟
انتقاد تند روزنامه اصولگرا از یک برنامه در صداوسیما / فرهیختگان: کی گفته منتقد رئیسی بی‌شرف است؟

خانم مجری درحالی‌که نمایشگر پشت‌سر او تصویر چند چهره مشهور علوم انسانی در ایران را نمایش می‌دهد، قدم می‌زند و با ادبیاتی که نپختگی و عدم تسلط به موضوع از تک‌تک کلماتش جاری است، خطاب به این افراد می‌گوید شما مگر جامعه‌شناس نیستید؟ چرا واقعیت کف میدان را که حضور ۱۰ میلیونی مردم در بدرقه رئیس‌جمهور بود، نمی‌بینید و درباره‌اش حرف نمی‌زنید؟

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است