کد خبر : 235717
انتشار : ۱۴۰۱/۱۲/۲۳ - 09:12
دسته‌بندی : اصفهان
چاپ

۳۰۰ هزار اصله نهال در استان اصفهان توزیع شد

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری اصفهان از توزیع حدود ۳۰۰ هزار اصله نهال به مناسبت هفته منابع طبیعی و روز درختکاری در این استان خبر داد.

۳۰۰ هزار اصله نهال در استان اصفهان توزیع شد

به گزارش سایت خبری مدارا؛ حسینعلی نریمانی اظهارداشت: این تعداد اصله نهال در همه شهرستان‌ها توزیع شده و به غیر از مردم در اختیار دستگاه‌هایی مانند شهرداری قرار گرفته است.

به نوشته ایرنا؛ وی اضافه کرد: سرو، ارغوان، زیتون تلخ، عرعر، سنجد، اقاقیا، توت و زبان گنجشک گونه‌های مورد اشاره را شامل می‌شود که با وضعیت آب، کم بارشی و خشکسالی استان تطابق دارد.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری اصفهان خاطرنشان کرد: در برخی مناطق و شهرستان هایی که درخواست تعداد بالای نهال وجود داشت نقشه حاوی مختصات و موقعیت دقیق جغرافیایی (UTM) از متقاضی اخذ می‌شد تا زمین مورد نظر برای کشت تصرفی نباشد.

نریمانی به رزمایش روز گذشته درختکاری برای کاشت یکصد هزار اصله نهال با مشارکت جمعیت هلال احمر کشور اشاره و تصریح کرد: سهم استان اصفهان در این طرح کاشت پنج هزار اصله نهال در مدت زمان ۲۰ دقیقه بود.

وی با اشاره به نظارت دستگاه‌های ناظر جهانی بر این طرح برای ثبت کمترین زمان کاشت نهال اظهار داشت: همکاری دستگاه‌های مختلف برای کاشت نهال نقش شایانی در توسعه فضای سبز و پوشش گیاهی خواهد داشت.

۱۵ تا ۲۲ اسفند “هفته منابع طبیعی و درختکاری” نامگذاری شده است.

نگاهی به وضعیت عرصه‌های طبیعی اصفهان حاکیست که این خطه با ۲۴ شهرستان ۱۰.۷ میلیون هکتار دارد که بیش از ۹۰ درصد از آن را معادل حدود ۹.۸ میلیون هکتار عرصه‌ منابع طبیعی و ملی و از این میزان حدود ۴۰۳ هزار هکتار را جنگل معادل(۴ درصد)، ۶ میلیون هکتار را مرتع معادل(۶۴ درصد) و سه میلیون هکتار را بیابان معادل (۳۲ درصد) دربرگرفته است.
جنگل‌های استان اصفهان بطور عمده در ۲ شهرستان فریدونشهر با ۴۰ هزار هکتار و سمیرم با ۲۵ هزار هکتار قرار دارند.

استان اصفهان از نظر تقسیم بندی نواحی رویشی در ۲ ناحیه رویشی زاگرسی و ایران تورانی قرار گرفته است که ناحیه رویشی زاگرسی غرب و جنوب استان را شامل می‌شود و بقیه مناطق جزو ناحیه رویشی ایرانی تورانی به شمار می‌رود.

این استان واقع در مرکز کشور اقلیم خشک و نیمه خشک دارد و از این پهنه ۳.۲ میلیون هکتار معادل ۳۲ درصد سطح استان را اراضی بیابانی و شنزار تشکیل می‌دهد که بطور عمده در بخش‌های شمالی و شرقی آن پراکنده است.

اخبار مرتبط:
زمان فروش بلیت‌ دیدار سپاهان و ذوب‌آهن مشخص شد
زمان فروش بلیت‌ دیدار سپاهان و ذوب‌آهن مشخص شد

زمان فروش بلیت دیدار سپاهان و ذوب آهن به عنوان دیدار معوقه هفته هفدهم لیگ برتر اعلام شد.

هواشناسی اصفهان درباره احتمال وقوع سیلاب هشدار زرد صادر کرد
هواشناسی اصفهان درباره احتمال وقوع سیلاب هشدار زرد صادر کرد

اداره کل هواشناسی اصفهان درباره شرایط ناپایدار جوی، تندباد و احتمال وقوع سیلاب در مناطق مختلف استان از دوشنبه شب تا اوایل چهارشنبه هفته جاری هشدار زرد صادر کرد.

رفع تصرف اراضی ملی استان اصفهان به ارزش ۳۴۰۰ میلیارد تومان
رفع تصرف اراضی ملی استان اصفهان به ارزش ۳۴۰۰ میلیارد تومان

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان از رفع تصرف ۲۶۸ هکتار اراضی ملی و دولتی استان اصفهان در گستره ۱۱۵ شهر این استان به ارزش بیش از ۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان خبر داد.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است