کد خبر : 235321
انتشار : ۱۴۰۱/۱۲/۲۰ - 22:14
دسته‌بندی : سیاسی
چاپ

منتجب‌نیا: ما با کشورهای منطقه اشتراکات بیشتری از چین کمونیستی داریم

دبیرکل حزب جمهوریت ایران اسلامی گفت: ما وقتی با کشوری مثل چین که گرایش کمونیستی دارد یا روسیه که سابقه استعماری دارد، ارتباط برقرار می‌کنیم، می‌توانیم با کشورهای منطقه هم ارتباط برقرار کنیم. ما با این کشورها اشتراکات بیشتری از روسیه و چین داریم. از سویی عربستان تاثیر زیادی بر کشورهای منطقه‌ی خلیج فارس دارد و برقراری روابط با این کشور می‌تواند به بهبود روابط ایران با همسایگان جنوبی و کشورهای اسلامی کمک کند.

منتجب‌نیا: ما با کشورهای منطقه اشتراکات بیشتری از چین کمونیستی داریم

به گزارش سایت خبری مدارا؛ ایسنا نوشت: رسول منتجب‌نیا درباره توافق ایران و عربستان برای از سرگیری روابط دیپلماتیک خود، اظهار کرد: منافع ملی کشور اقتضا می‌کند که ما با همه کشورهای دنیا به خصوص خاورمیانه و همسایگان، روابط خوب و مسالمت آمیز داشته باشیم، مگر با کشورهایی که منافع ملی ما را به خطر بیندازند.

وی با بیان اینکه منافع ملی و مصالح ملت در روابط بین الملل باید ملاک باشد، تصریح کرد: ما وقتی با کشوری مثل چین که گرایش کمونیستی دارد یا روسیه که سابقه استعماری دارد، ارتباط برقرار می‌کنیم، می‌توانیم با کشورهای منطقه هم ارتباط برقرار کنیم. ما با این کشورها اشتراکات بیشتری از روسیه و چین داریم. از سویی عربستان تاثیر زیادی بر کشورهای منطقه‌ی خلیج فارس دارد و برقراری روابط با این کشور می‌تواند به بهبود روابط ایران با همسایگان جنوبی و کشورهای اسلامی کمک کند.

این فعال سیاسی در ادامه خاطرنشان کرد: برای برقراری ارتباط با عربستان نباید نسبت به برخی مسائل حساسیت بیش از حد داشت. مگر ما  نسبت به چین و روسیه حساسیت داریم که چگونه در داخل کشور رفتار خود می‌کنند؟ بنابراین در مورد عربستان نیز نباید روی اختلافات مذهبی یا مسائل گذشته یا چگونگی اداره این کشور حساسیت داشته باشیم، زیرا آنها هم ممکن است موضوع حمله به سفارت خود در تهران را عَلَم کنند. اختلافات گذشته دلیل نمی‌شود که ما از عربستان فاصله بگیریم، زیرا چه بخواهیم و چه نخواهیم عربستان قدرت اسلامی است و بسیاری از کشورها تحت تاثیر عربستان هستند. از سویی حرمین شریفین در عربستان است و ما  نمی‌توانیم حج عمره را برای همیشه ممنوع کنیم.

منتجب‌نیا  همچنین با بیان اینکه من معتقدم به دلایل مختلف باید رابطه خود را با عربستان خیلی نزدیک‌تر کنیم، گفت: ایران نیز برای عربستان یک قدرت منطقه‌ای محسوب می‌شود و ایران می‌تواند عنوان یک قدرت اسلامی، پشتیبان عربستان باشد. هرچه‌قدر فاصله ما با عربستان و  کشورهای خلیج فارس بیشتر باشد، آنها به آمریکا نزدیک‌تر می شوند و جای پای اسرائیل هم در این کشورها محکمتر می شود.

دبیرکل حزب جمهوریت ایران اسلامی با اشاره به روابط خوب ایران با عربستان در دوره ریاست‌جمهوری آیت الله هاشمی، اظهار کرد: مرحوم هاشمی با تدبیری که داشت توانسته بود روابط ما با کشورهای حاشیه خلیج فارس را مستحکم کند و مقامات عربستان برای او احترام زیادی قائل بودند. اکنون نیز دیپلمات‌های ما با صبر و حوصله ، مدبرانه رفتار کرده و نه تنها رابطه با عربستان، بلکه روابط ایران را با سایر کشورهای اسلامی و همسایه ارتقاء دهند.

وی در پایان گفت: برقراری روابط عربستان در راستای منافع ملی و به نفع منطقه و جهان اسلام است و می‌تواند بسیاری از مسائل را حل کند.

اخبار مرتبط:
«نور نیوز» ارگان رسانه‌ای دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی نیست
«نور نیوز» ارگان رسانه‌ای دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی نیست

دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی به صدور اطلاعیه‌ای هرگونه انتساب میان این شورا و یکی از پایگاه های خبری را تکذیب و اعلام کرد: شورای عالی امنیت ملی و دبیرخانه شورا دارای اُرگان رسانه ای نبوده و کلیه اخبار و اطلاعیه‌های آن از طریق رسانه ملی، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و خبرگزاری‌های رسمی کشور منتشر می‌شود.

در صورت خطای مجدد صهیونیست‌ها، سرعت پاسخ ایران کمتر از چند ثانیه خواهد بود
در صورت خطای مجدد صهیونیست‌ها، سرعت پاسخ ایران کمتر از چند ثانیه خواهد بود

علی باقری معاون سیاسی وزارت خارجه ایران گفت: در صورت سرزدن خطای مجدد از سوی دشمن، صهیونیستها بدانند که دیگر ۱۲ روز وقت نخواهند داشت و سرعت پاسخ ایران کمتر از چند ثانیه خواهد بود.

وزیر خارجه مصر پیام هشدار ایران را به اسرائیل رسانده است
وزیر خارجه مصر پیام هشدار ایران را به اسرائیل رسانده است

تسنیم نوشت: یک منبع آگاه خبر داد که در خلال تماس تلفنی وزرای خارجه ایران و مصر پیام هشداری جهت ارسال به اسرائیل داده شده است. پیشتر اخباری منتشر شده بود که تهران از طریق قاهره پیام هشدار مهم به رژیم اسرائیل ارسال کرده است.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است