کد خبر : 231459
انتشار : ۱۴۰۱/۱۱/۲۷ - 18:13
دسته‌بندی : بین الملل
چاپ

«سیف العدل» رهبر جدید القاعده در ایران است

سازمان ملل متحد و امریکا ادعا کردند سیف العدل، رهبر جدید القاعده است و او هم اکنون در ایران اقامت دارد.

«سیف العدل» رهبر جدید القاعده در ایران است

به گزارش سایت خبری مدارا؛ وزارت خارجه امریکا روز چهارشنبه ادعا کرد شهروند مصری مقیم ایران به نام “سیف العدل” رهبر جدید القاعده است. قبلا دولت امریکا او را عضو کادر رهبری القاعده و مسوول بخش نظامی این گروه توصیف می کرد. واشنگتن همچنین برای دریافت اطلاعاتی از سیف العدل جایزه ۱۰ میلیون دلاری تعیین کرده بود.

هنوز مقامات ایران درباره این ادعای جدید سازمان ملل متحد و دولت امریکا، واکنشی نداشته اند.

به گفته امریکا، بعد از کشته شدن “ایمن الظواهری” رهبر القاعده در حمله نظامی امریکا در سال ۲۰۲۲، سیف العدل رهبر جدید این گروه شد.
سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفت: برآورد ما با برآورد سازمان ملل متحد درباره اینکه رهبر جدید القاعده سیف العدل در ایران است متطابقت دارد.

سازمان ملل متحد روز سه شنبه در گزارشی اعلام کرد نظر غالب کشورهای عضو این است که سیف العدل به عنوان رهبر جدید القاعده انتخاب شد. در این گزارش ادعا شده او مقیم ایران است.

ادعای امریکا و سازمان ملل:

براساس گزارش سازمان ملل متحد هنوز القاعده به طور رسمی رهبر یا امیر خود را اعلام نکرده است. دلیل این موضوع حساسیت در برابر نگرانی مقامات طالبان در افغانستان است که دوست ندارند به کشته شدن ایمن الظواهری رهبر القاعده در حمله موشکی به خانه اش در مرکز کابل اعتراف کنند.

امریکا در سال گذشته میلادی اعلام کرد در حمله موشکی به خانه ای در کابل، ایمن الظواهری رهبر القاعده را کشته است اما طالبان از این تایید این موضوع خودداری می کند.

در این گزارش سازمان ملل متحد ادعا شده است: سازمان سنی القاعده در برابر مسئله رهبری سیف العدل به دلیل  اقامتش در ایران به عنوان یک کشور دارای اکثریت شیعه، حساسیت دارد.

سیف العدل ۶۲ ساله افسر سابق نیروهای ویژه مصر و چهره برجسته در نسل اول القاعده به شمار می رود.
به گفته سازمان امریکایی “طرح مبارزه با افراط گرایی”، سیف العدل به ساخت قدرت عملیاتی القاعده کمک کرد و به برخی از افراد شرکت کننده در حملات ۱۱ سپتامبر در امریکا آموزش داد.

“علی صوفان” عضو سابق “مرکز مبارزه با تروریسم” در اف بی آی آمریکا (دفتر تحقیقات فدرال) ادعا کرد: سیف العدل از سال ۲۰۰۲ یا ۲۰۰۳ در ایران ساکن است. او در ابتدا در اقامت اجباری قرار داده شد ولی بعد از آن به اندازه ای آزاد شد که بتواند آزادانه به پاکستان سفر داشته باشد.

صوفان در مقاله ای که در سال ۲۰۲۱ در مجله “سی تی سی” متعلق به “مرکز غربی مبارزه با تروریسم” منتشر کرد نوشت: سیف العدل یکی از نیروهای رزمی با تجربه در جنبش جهادی جهانی است. وقتی او دست به اقدامی می زند آن را با کیفیت بالایی انجام می دهد.

اخبار مرتبط:
استفاده ابزاری مسکو از زَنان زندانی در جنگ علیه کی‌ف
استفاده ابزاری مسکو از زَنان زندانی در جنگ علیه کی‌ف

اولین گروه از محکومان زن، ماه گذشته با همین هدف از زندانی در نزدیکی سن پترزبورگ آزاد شدند و تقریباً ۱۰ درصد از ۴۰۰ زندانی این زندان، سال گذشته با ارتش قراردادی در همین رابطه امضا کردند.

حکم دادگاه کانادا درباره سقوط هواپیمای اوکراینی اعلام شد
حکم دادگاه کانادا درباره سقوط هواپیمای اوکراینی اعلام شد

دادگاه عالی اونتاریو طی حکمی اعلام کرد خطوط هوایی بین‌المللی اوکراین از نظر قانونی مسئول پرداخت غرامت کامل به خانواده‌هایی است که عزیزانشان را در سقوط پرواز PS۷۵۲ در ایران از دست داده‌اند.

راست‌های افراطی در فرانسه پیروز شدند / شکست سنگین مکرون
راست‌های افراطی در فرانسه پیروز شدند / شکست سنگین مکرون

حزب راست افراطی «اجتماع ملی» در فرانسه بیشترین آرا را در انتخابات پارلمان اروپا در فرانسه از آن خود کرد.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است