رفع تداخلات ارضی تا پایان سال ۱۴۰۲/ صادرات ۳۰۰ هزار تنی محصولات کشاورزی استان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان گفت: تا پایان سال ۱۴۰۲ بحث رفع تداخلات ارضی به پایان می‌رسد و مشکلات بین مردم و دولت حل خواهد شد.

به گزارش سایت خبری مدارا؛ مهرداد مرادمند، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان، در نشست خبری اظهار داشت: تاکنون سال زراعی خوبی را پشت سر گذاشتیم و شاهد بارش‌های خوبی بودیم که در تامین منابع آب بخش کشاورزی تاثیر‌گذار خواهد بود و مقداری از نگرانی سال آینده رفع می‌شود.

به نوشته فارس؛ با اشاره به پروژه‌های در حال افتتاح در دهه فجر عنوان داشت: تولیدات گیاهی بیشترین تعداد را با ۸۸ پروژه به خود اختصاص داده، امور عشایر با ۲۰ پروژه، آب و خاک و امور فنی مهندسی با ۳۵ پروژه، تحقیقات کشاورزی با ۵ پروژه، تعاون روستایی با ۲ پروژه، تولید دام، طیور و آبزیان با ۱۴ پروژه آماده افتتاح است که این پروژه‌ها عمدتا مربوط به تغییر الگوی کشت و شامل احداث گلخانه‌ها می‌شود.

مرادمند با بیان این که کل سرمایه‌گذاری انجام شده هزار و ۸۱ میلیارد تومان است بیان کرد: آورده بخش خصوصی قریب به ۸۴ درصد از کل سرمایه‌گذاری است و وابسته به تسهیلات نیست، ۹۷/۹ میلیارد تومان تسهیلات دولتی است که به صورت یارانه و بلاعوض در زیرساخت‌های بخش کشاورزی هزینه می‌شود و ۷۳/۷ میلیارد تومان هم تسهیلات بانکی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان در خصوص تعداد پروژه در شهرستان‌ها عنوان کرد: بیشترین تعداد پروژه را در شهرستان تیران و کرون با ۶۲ پروژه داشتیم که این شهرستان پیشرو در زمینه کشت‌های گلخانه‌ای است و در صادرات ارزش افزوده خوبی را برمی‌گرداند، از نظر حجم سرمایه‌گذاری هم شهرستان گلپایگان با ۲۷۵ میلیارد تومان بیشترین عدد را به خودش اختصاص داده است‌.

وی در خصوص قانون رفع موانع تولید در بخش رفع تداخل زمین، تشریح کرد: با همکاری اداره کل ثبت منابع طبیعی و اداره اقتصاد و دارایی بر اساس پلاک‌های ثبتی، نقشه‌های پلاک را بررسی می‌کنیم سپس نقشه تجمیعی تهیه شده و مرز اراضی را مشخص می‌کنیم؛ تا پایان سال ۱۴۰۲ بحث رفع تداخلات ارضی به پایان می‌رسد و مشکلات بین مردم و دولت حل خواهد شد.

رتبه اول اصفهان در تولید دام و طیور

حسین ایراندوست، معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان در این نشست بیان‌ کرد: اصفهان در بخش تولیدات دام و طیور با ۲/۲ میلیون تن در سال رتبه اول تولید دام کشور را به خود اختصاص داده، همچنین رتبه اول در تولید شیر با یک میلیون و ۸۵۰ هزار تن و رتبه دوم تولید تخم مرغ با حدود ۱۵۰ هزار تن به استان اصفهان تعلق دارد.

وی ادامه داد: گوشت طیور با بیش از ۲۰۰ هزار تن رتبه سوم و گوشت قرمز با ۷۱ هزار تن در رتبه دوم است، اگر چه ادعا می‌کنیم به اندازه ۱۳ استان تولید داریم ولی باید به همین اندازه هم مراقب تولیداتمان باشیم که هرگونه تنش در این حوزه بیشترین آسیب را به استان اصفهان وارد می‌کند.

ایراندوست با بیان اینکه امروز یک اقتدار در امنیت غذایی به خصوص محصولات پروتئینی داریم، گفت:حدود ۲۵ درصد از سرمایه‌گذاری در این بخش متوجه دام و طیور است که سهم بخش دولتی ۲ درصد بوده و ۹۸ درصد دیگر را سرمایه‌گذاران تامین می‌کنند.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان گفت: امروزه ۴۱۰ تن تولید تخم مرغ در روز داریم ‌که بیش از ۲ برابر نیاز استان است و همچنین در تولید شیر ۳ برابر نیاز استان تولید داریم و صادرکننده به خارج از کشور هستیم.

اقدامات انجام شده در راستای بهره‌وری حداکثری از منابع آبی

رستمی، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان نیز بیان کرد: اراضی قابل کشاورزی استان حدود ۵۷۰ هزار هکتار است که سالانه حدود ۳۶۰ هزار هکتار به کشت محصولات زراعی و باغ‌داری اختصاص داده می‌شود و حدود ۸۲ هزار هکتار از اراضی،باغات و مابقی زراعی است که با توجه به منابع آبی این عدد قابل تغییر است.

وی ادامه داد: کشت پاییزه و بهاره شامل دو قسمت عمده محصولات است که در فصل پاییز بیشتر کشت غلات خواهیم داشت و فصل بهار اغلب سیب‌زمینی، ذرت علوفه‌ای و سایر محصولات مانند یونجه داریم.

رستمی با بیان این که برای کشت محصولات کشاورزی با توجه به منابع آبی دچار محدودیت هستیم، عنوان کرد: در بخش تولیدات گیاهی سعی شده راهکارهایی ارائه شود تا بتوانیم از منابع آبی بهره‌وری بیشتری داشته باشیم و تولید محصولات چه در زمینه زراعی و چه‌ در زمینه باغی، در سطح مناسب استان حفظ شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان، در راستای بهره‌‌وری از منابع آبی گفت: یکی از مباحث مهم، تغییر روش‌های آبیاری در مزارع کشاورزی و باغات است که قطعا نتیجه بهتری در تولید محصولات می‌گیریم.

وی افزود: در سال زراعی فعلی علی‌رغم این‌که تسهیلات پرداختی برای توسعه کشت‌های گلخانه‌ای نداشتیم، از سهمیه ۱۵۰ هکتاری استان، ۱۱۰ هکتار با هزینه‌های خود اجرایی بهره‌برداران عملیاتی شده و این نشان‌دهنده استفاده بهینه از آب و تشخیص نوع کشت است.

صادرات ۳۰۰ هزار تنی محصولات کشاورزی استان

محمد علی کاظمی، معاون توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان در خصوص صادرات محصولات کشاورزی اظهار داشت: صادرات استان حدود ۳۰۰ هزار تن است و بالغ بر ۳۵۰ میلیون دلار ارزش صادرات است.

وی در خصوص تنظیم بازار افزود: باتوجه به مشکلات در این حوزه از ابتدای سال تاکنون، گوشت گوساله منجمد هزار و ۸۷۲ تن، گوسفند منجمد ۳۴۵ تن، مرغ منجمد ۶ هزار و ۲۰۶ تن، تخم مرغ ۱۴۰ هزار و ۶۹۷ شانه، شکر حدود ۲۳ هزار تن و برنج حدود ۱۳ هزار تن تخصیص‌ داده شده که در حال حاضر برنج و گوشت منجمد توزیع می‌شود.