کد خبر : 226215
انتشار : ۱۴۰۱/۱۱/۰۲ - 17:02
دسته‌بندی : پیشنهاد سردبیر، سیاسی
چاپ

ابلاغ رسمی سازمان ملل به اعضا برای استفاده از عبارت کامل «خلیج فارس»

سید حسین موسویان، دیپلمات پیشین کشورمان در صفحه توییتر خود با انتشار تصویری از سند رسمی سازمان ملل به اعضا جهت استفاده از عبارت کامل «خلیج فارس» یادآور شد که بر اساس این سند به کار بردن عبارات مجعول و حتی واژه "خلیج" غیرحقوقی است.

ابلاغ رسمی سازمان ملل به اعضا برای استفاده از عبارت کامل «خلیج فارس»

به گزارش سایت خبری مدارا؛  سید حسین موسویان، دیپلمات پیشین کشورمان در صفحه توییتر خود با انتشار تصویری از سند رسمی سازمان ملل به اعضا جهت استفاده از عبارت کامل «خلیج فارس» یادآور شد که بر اساس این سند به کار بردن عبارات مجعول و حتی واژه “خلیج” غیرحقوقی است.

به نوشته ایسنا، بعد از آنکه در مسابقات فوتبال میان کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در بصره از واژه نادرست “خلیج عربی” در بیلبوردها و تصاویر این مسابقات استفاده شد و مقامات عراقی نیز در اظهاراتی کم سابقه به تکرار این واژه مجعول ادامه دادند، مقامات و مردم ایران نسبت به این اقدام واکنش تندی نشان دادند.

بر خلاف انتقادات و اعتراضات ایران، نخست‌وزیر عراق در سفر اخیرش به آلمان نیز از نام جعلی برای خلیج فارس استفاده کرد.

السودانی در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه دویچه‌وله که از وی پرسید نام این خلیج، “فارس” است یا “عربی” مدعی شد: «من می‌گویم کشورهای خلیج عربی و این یک واقعیت است. با این حال، ما نمی‌خواهیم وارد مسأله‌ای بشویم که عده‌ای تلاش کردند برای آن جنجال‌آفرینی کنند.»

مقتدی صدر، رهبر جریان صدر نیز بر این نام جعلی تاکید کرد که با واکنش شدید مقامات کشورمان همراه شد.

حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه کشورمان اخیرا در پاسخ به سوالی در مورد این اقدام مقامات عراقی و استفاده از نامی مجعول به جای واژه خلیج فارس گفت: سفیر عراق را فراخواندیم و اعتراض خود را در این زمینه اعلام کردیم و آقای نخست وزیر عراق در توئیتی به نحوی مسئله را جبران کرد.

هم‌چنین ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در خصوص استفاده برخی نهادها و مقامات عراقی از جمله نخست وزیر این کشور از عنوان جعلی برای خلیج فارس اظهار کرد: نام خلیج فارس برای این پهنه آبی یک واقعیت تاریخی، همیشگی، مستند و انکارناپذیر است و تکرار نام ساختگی، حقیقت را تغییر نمی‌دهد و مشروعیتی برای آن پدید نمی‌آورد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: خلیج فارس از هزاران سال پیش در اسناد، نقشه ها، سفرنامه ها و متون کهن به همین نام بوده و تا ابد به همین نام باقی خواهد ماند.

کنعانی با اشاره به اینکه برای جلب دوستی دیگران نمی توان از سرمایه غنی همبستگی تاریخی کشورهای منطقه هزینه کرد، گفت: روابط ایران و عراق فراتر از افراد و نهادها است و ریشه در عمق تاریخ و تمدن دو کشور و ملت دارد.

سید حسین موسویان با انتشار تصویر سند رسمی سازمان ملل که در سال ۱۹۹۴ به اعضا جهت استفاده از عبارت کامل «خلیج فارس» ابلاغ شده، در صفحه توییتر خود نوشت: این ابلاغ رسمی سازمان ملل به اعضا جهت استفاده از عبارت کامل «خلیج فارس» و پرهیز از به کار بردن عبارات مجعول و حتی واژه “خلیج” است.

اخبار مرتبط:
رائفی‌پور: هر کسی که می‌خواهد عضو حزب ما شود باید جلوی دوربین قسم بخورد / جیبم بسته اما دهانم باز است
رائفی‌پور: هر کسی که می‌خواهد عضو حزب ما شود باید جلوی دوربین قسم بخورد / جیبم بسته اما دهانم باز است

دبیرکل جبهه صبح ایران گفت: برای عضویت در جبهه صبح ایران کسانی را قبول می‌کنیم که تعهدنامه ما را امضا کنند و جلوی دوربین بنشینند و سوگند بخورند. چنانچه آنهایی که خود را رقیب ما می‌دانند، تعهدنامه ما را امضا کنند، احتمال آنکه کاندیدای آنها در لیست ما هم حضور داشته باشد، وجود دارد.

عضو جامعه روحانیت مبارز: تخریب نظام، کاری شیطانی است
عضو جامعه روحانیت مبارز: تخریب نظام، کاری شیطانی است

فعال اصولگرا مدعی شد: ممکن است ضعف‌هایی هم وجود داشته باشد اما نباید سیاه‌نمایی صورت گیرد. باید نقاط مثبت دیده شود تا مردم امیدوار شوند. من باور دارم که تخریب، کاری شیطانی است و نباید انجام شو؛ باید به اصل نظام توجه کرد و همه بدانند تقویت اصل نظام بسته به حضور بالای مردم پای صندوق‌های رای است.

فرمانده سپاه: دشمن برای برهنگی در کشور برنامه‌ریزی کرده است
فرمانده سپاه: دشمن برای برهنگی در کشور برنامه‌ریزی کرده است

معاون هماهنگ کننده سازمان بسیج مستضعفین گفت: متاسفانه عده‌ای نامشان را خاکستری گذاشته اند، در حالی که دشمن آنها را مردد کرده است و شاید نگاهشان متفاوت باشد اما اصول را قبول دارند.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است