شروع رقابت حدود یک میلیون داوطلب در کنکور سراسر ۱۴۰۲

فرآیند برگزاری نوبت اول کنکور از امروز آغاز خواهد شد و داوطلبان در این آزمون به رقابت با یکدیگر خواهند پرداخت.

به گزارش سایت خبری مدارا؛ فرآیند برگزاری نوبت اول کنکور از امروز آغاز خواهد شد و داوطلبان در این آزمون به رقابت با یکدیگر خواهند پرداخت.

در سال‌های اخیر رشد فناوری‌های ارتباطی امکان سوء استفاده برخی گروه‌های سازمان یافته کلاهبرداری را فراهم کرده است و آن ها تلاش می‌کنند سوالات آزمون سراسری را پس از شروع آزمون به وسیله ابزار‌های الکترونیکی به خارج از حوزه‌های امتحانی ارسال کرده و پاسخ سوالات را برای برخی داوطلبان ارسال کنند.

به نوشته باشگاه خبرنگاران، البته با تمهیدات اتخاذ شده و با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان و دیگر راهکار‌های قانونی این اقدامات در نهایت برای متخلفان موفقیت‌آمیز نبوده و از ورود غیر علمی داوطلبان جلوگیری شده است.

در سال جاری نیز اقدامات فراوانی در راستای مبارزه با این شبکه‌های شیاد از سوی سازمان سنجش آموزش کشور و دستگاه‌های انتظامی، امنیتی و قضائی انجام شده است و در آخرین اقدام نیز با موافقت شورای امنیت کشور، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اقدام به محدودسازی اینترنت موبایل در محل حوزه‌های آزمون در ساعات برگزاری امتحان روز‌های پنجشنبه ۲۹ و جمعه ۳۰ دی خواهد کرد.

محمد علی زلفی گل ، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: برای موضوع اینترنت در زمان برگزاری کنکور ۲ راه حل وجود دارد ؛ اولین راه حل این است که اینترنت منطقه‌ای که حوزه امتحانی است در زمان کنکور قطع شود. مطمئن هستم که مردم با سعه صدر با توجه به خیل زیاد داوطلبان شرکت کننده در آزمون سراسری همکاری لازم را با ما خواهند داشت.

او افزود: دومین راه حل این است که از تجهیزات شرکت‌های دانش بنیان در حوزه‌های امتحانی استفاده و تلاش شود تا شرایط امنی ایجاد کنیم تا داوطلبان به خوبی در آزمون سراسری شرکت کنند.

او گفت: آزمون سراسری و سایر آزمون‌هایی که سازمان سنجش آموزش کشور مجری آن ها است، باید با رعایت عدالت آموزشی و در یک رقابت علمی سالم برگزار شوند؛ چرا که با اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی نظام ارتباط دارند.

عبدالرسول پورعباس، رئیس سازمان سنجش گفت: صیانت از سلامت کنکور مطالبه همه مردم و داوطلبان است و نقطه کمال امنیت کنکور، محدود کردن اینترنت است.۸۵۰ نفر را با تجهیزات و هزاران نفر را به عنوان متقلب شناسایی کرده ایم. افرادی که پارسال تقلب کردند، نه تنها وارد دانشگاه نشدند؛ بلکه چند سال نیز محروم شده‌اند. سازمان سنجش می‌تواند تا ۱۰ سال افراد را از شرکت در کنکور محروم کند.

رئیس سازمان سنجش بیان کرد: اختیار کامل در مورد نحوه قطع اینترنت با وزارت ارتباطات است. ما می‌خواهیم عکسی ارسال یا دریافت نشود، نمی‌خواهیم به طور کامل اینترنت قطع شود. تجهیزاتی که در اختیار داوطلبان خاطی است، خیلی پیشرفته هستند و در عرض یک ثانیه عکس می‌گیرند و به طور خودکار ارسال می‌شوند.

رئیس سازمان سنجش گفت :رشته ریاضی کمترین و تجربی بیشترین میزان داوطلب در کنکور را دارند. ۴۶ درصد داوطلبان تجربی، ۳۱.۶ درصد انسانی، ۱۲.۲۷ درصد ریاضی، ۳/۹۹ درصد هنر و ۶ درصد در گروه زبان به رقابت می‌پردازند.

او افزود : تهران و سمنان بیشترین و کمترین میزان داوطلبان را دارند.نمره ای که دانش آموزان در خرداد می گیرند، محسوب می‌شود؛ اما اگر در شهریور آن نمره را کسب کنند به عنوان سابقه تحصیلی محسوب نمی‌شود.

لازم به ذکر است که در ۴۱۷ شهرستان کنکور برگزار می‌شود و در همین راستا ۲۰۴۱ مرکز آموزشی اصلی و ۲۰۴۱ مرکز غیر فرعی حوزه کنکور هستند.

او افزود : نمره ای که دانش آموزان در خرداد کسب می کنند، لحاظ می‌شود؛ اما اگر در شهریور آن نمره را کسب کنند به عنوان سابقه تحصیلی محسوب نمی‌شود.

وی افزود: کنکور به هیچ عنوان حذف نمی‌شود، حدود ۸۵ درصد صندلی‌های‌ دانشگاه‌ها خالی هستند. به همین علت این آزمون برگزار می‌شود تا افراد شایسته به دانشگاه‌ها ورود پیدا کنند.

پور عباس بیان کرد: سهمیه امسال همچون سهمیه سال‌های گذشته است، ما برای شهرهایی که دچار بلایای طبیعی شده اند تا دو سال امتیازات و سهمیه‌هایی را در نظر می‌گیریم.

حسن مروتی، معاون سازمان سنجش نیز گفت: قطعی اینترنت یکی از راهکار‌های کنترل تقلب در کنکور است؛ ولی خانواده‌ها بدانند که در پی کشف یکی از شبکه‌های تقلب در لپ تاپ فرد دستگیر شده در سال ۱۴۰۱ آماری به دست آمد که ۵ هزار و ۵۰۰ دستگاه الکترونیکی متصل به اینترنت که برای تقلب در کنکور به کار می‌روند به خانواده‌ها و داوطلبان فروخته شده بود.

کنکور متفاوت نسبت به سال های اخیر

مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی در تیر سال ۱۴۰۱ ابلاغ شد. چهار تغییر مهم در کنکور ۱۴۰۲ حذف دروس عمومی، تاثیر قطعی سوابق تحصیلی، حذف زیرگروه ها و برگزاری دو بار در سال آزمون از امسال اجرا شد.

بر این اساس‏، سهم سابقه تحصیلی برای سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی در رشته‌های پرمتقاضی در سال تحصیلی ۱۴۰۲- ۱۴۰۳ فقط پایه دوازدهم به میزان ۴۰ درصد با تأثیر قطعی، برای سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۴ فقط پایه دوازدهم به میزان ۵۰ درصد با تأثیر قطعی، برای سال تحصیلی ۱۴۰۴ – ۱۴۰۵ فقط پایه یازدهم و دوازدهم به میزان ۶۰ درصد با تأثیر قطعی و برای سال تحصیلی ۱۴۰۵ – ۱۴۰۶ و بعد از آن پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم به میزان ۶۰ درصد با تأثیر قطعی در نمره کل نهایی خواهد بود.

تحول دیگر حذف دروس عمومی و به تبع آن حذف دفترچه شماره یک دروس عمومی از جلسه کنکور است. به این ترتیب دروس عمومی از کنکور به سوابق تحصیلی منتقل می‌شوند تا فرد بتواند دروس عمومی را به صورت تشریحی و عمیق بخواند.

هدف از برگزاری سالی دو بار کنکور نیز کاهش استرس داوطلبان و خانواده‌ها عنوان شده است.

همچنین با حذف زیرگروه‌ها دیگر داوطلب تنها یک نمره و یک رتبه خواهد داشت و در کارنامه جزئیاتی مانند رتبه و نمره در زیرگروه باعث سردرگمی داوطلب نمی‌شود.

بنابراین زیرگروه‌ها از آزمون سراسری حذف شده اند؛ زیرا داوطلبی که برای کسب رشته مورد نظر در زیرگروه خاص تمرکز می‌کرد و احیاناً اگر درس را در آزمون خراب می‌کرد، در زیرگروه‌های دیگر شانسی نداشت و باعث می‌شد که فرصت‌ها را از دست دهد.

علیرضا کریمیان، مدیر روابط عمومی سازمان سنجش گفت: تا کنون حدود ۷۱۵ هزار داوطلب نسبت به مشاهده کارت و دریافت آن اقدام کرده‎اند.

کارت ورود به جلسه آزمون مرحله اول کنکور ۱۴۰۲، پیش از موعد اعلام شده بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار گرفت.

داوطلبان تا پایان چهارشنبه ۲۸ دی فرصت دارند برای دریافت کارت ورود به جلسه خود اقدام کنند.

او افزود: آزمون گروه علوم‌ تجربی ساعت ۸ صبح پنجشنبه (۲۹ دی) آغاز می‌شود. داوطلبان گروه زبان‌های خارجی نیز عصر روز پنجشنبه (۲۹ دی) در آزمون ورود به دانشگاه‌ها شرکت می‌کنند و این آزمون ساعت ۱۴:۳۰ آغاز می‌شود. آزمون گروه آزمایشی ریاضی‌فیزیک و علوم‌ انسانی ساعت ۸ صبح جمعه (۳۰ دی) آغاز می‌شود و داوطلبان گروه هنر ساعت ۱۴:۳۰ همان روز رقابت خود را آغاز می‌کنند.

با اعلام سازمان سنجش آموزش کشور، تعداد دفترچه‌ها و پاسخ‌نامه‌های کنکور ۱۴۰۲ نسبت به سال‌های گذشته افزایش قابل توجهی داشته است. پس از حذف دروس عمومی در کنکور و تاثیر ۴۰ درصدی سوابق تحصیلی، ساختار دفترچه‌های آزمون ورود به دانشگاه‌ها، تغییر دیگری بود که سازمان سنجش از آن رونمایی کرد. بر همین مبنا داوطلبان در زمان برگزاری آزمون، چند دفترچه و پاسخ‌نامه مخصوص هر دفترچه را دریافت می‌کنند.

داوطلبان گروه علوم‌ تجربی که بهیاری را انتخاب نکرده‌اند، دفترچه چهارم این گروه آزمایشی را دریافت نمی‌کنند و در این صورت تعداد پرسش‌ها ۱۵۵ مورد می‌شود و زمان پاسخگویی ۲۰ دقیقه کاهش می‌یابد.