کد خبر : 225397
انتشار : ۱۴۰۱/۱۰/۲۷ - 10:34
دسته‌بندی : اخبار ویژه، اقتصادی
چاپ

نماینده مجلس: برنامه‌ای برای اداره کشور نداریم/ سال آینده نرخ دلار قطعاً بالای ۴۵ هزارتومان خواهد بود

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه برنامه‌ای برای اداره کشور نداریم، گفت: ما آسیب شناسی سیاسی و اجتماعی نکردیم و یکی از نقاط ضعف ما همین است که عادت کردیم و روی چیزهای مختلف سعی میکنیم سرپوش بگذاریم که به این اقا و فلان شخص برنخورد.

نماینده مجلس: برنامه‌ای برای اداره کشور نداریم/ سال آینده نرخ دلار قطعاً بالای ۴۵ هزارتومان خواهد بود

به گزارش سایت خبری مدارا، مصطفی رضا حسینی قطب آبادی در رابطه با وضعیت تورم و معیشت جامعه اظهار داشت: ما حدیث داریم که «از هر دری که فقر وارد شود ایمان از در دیگر بیرون می رود» یعنی فقر در این حد می تواند خانمان برانداز باشد که حتی روی ایمان افراد هم تاثیر منفی خودش را بگذارد؛ بنابراین ما چند موضوع را در بحث های اقتصادی کشور باید مورد توجه قرار دهیم یکی اینکه نباید همه چیز را به تحریم و دشمنان گره بزنیم؛ کار دشمن دشمنی است و وقتی دشمن را تهدید می کنیم و مورد عتاب قرار می دهیم که اگر دست از پا دراز کنی برخورد می کنیم آنها هم طبیعی است که نقش های خودشان را علیه کشور پیاده کنند. این نقشه ها و تحریم های دشمنان می توانست به خودی خود تاثیرگذار نباشد اما وقتی با مسایل داخلی ما مخلوط می شود مشکل ساز خواهد بود؛

به نوشته شفقنا: وی ادامه داد: اعتقاد من این است که مشکلات مربوط به حوزه خودرو مهم است اما شاید خودرو دهمین اولویت ما در عرصه اقتصادی باشد چراکه مسکن و از آن مهمتر اشتغال از مولفه های اساسی و مهمتر کشور هستند و مثلا اگر مشکل اشتغال حل شود پروژه تحریم ها هم تاثیر نخواهد داشت؛ اما در بحث ایجاد اشتغال کم کاری شده است؛ دولت بر استناد برنامه‌های ۵ ساله، اصل ۴۴ قانون اساسی و توصیه های مقام رهبری باید این امور را به بخش خصوصی واگذار می‌کرد اما این اتفاق کمتر رخ داده و بعضی از مسوولین و وزارتخانه ها، بخش خصوصی را به شدت مورد حمله قرار می‌دهند که باعث شده در ان حوزه هم نتوانیم اشتغال ایجاد کنیم در این صورت نارضایتی عمومی ایجاد و تحریم ها اثر خود را به شدت نشان می دهد و طبیعی است که بحث اشتغال، معیشت، مسکن، تشکیل خانواده مهمتر از حوزه خودرو است؛ اما بعضی از بازیگران عرصه سیاست با طرح موضوع خودرو فرار رو به جلو می کنند که گویا همه چیز حل شده و فقط حوزه خودرو مانده است بنابراین نباید به خواب غفلت فرو برویم.

وی با بیان اینکه تورم و مشکلات معیشتی در سال بعد ادامه خواهد داشت، گفت: ما چند مساله را برای سال آتی در پیش رو داریم که یکی از انها بودجه است که باید بدانیم چه اقداماتی قرار است انجام شود ما تورم سالیانه را داریم و تحریم ها یقینا ادامه خواهد داشت و با توجه به گرانی هایی که الان داریم، بودجه، تحریم و تورم موجود، حتما در سال اینده وضعیت مشکلات اقتصادی عدیده‌ای خواهیم داشت. نباید تعارف کرد و جلوی طرح این موضوعات را با این بهانه که باعث سوء استفاده دشمن و تشویش اذهان عمومی می شود را گرفت.

حسینی قطب ابادی تصریح کرد: ما آسیب شناسی سیاسی و اجتماعی نکردیم و یکی از نقاط ضعف ما همین است که عادت کردیم روی همه چیز سعی می کنیم سرپوش بگذاریم که به این اقا و فلان شخص برنخورد. در حالی که مقام رهبری بارها تاکید کردند که انتقاد سازنده انجام شود راه حل ها را پیدا کنید و ما هم باید همین کار را انجام دهیم. ما برای سال آینده باید برنامه خوبی داشته باشیم و اتحاد خوبی انجام شود؛ اما دولت‌ها همواره سعی می‌کند به تنهایی حرکت کنند و هنور باور ندارند که دو بال پرواز آرامش و توسعه کشور، قوه مقننه و مجریه است اما دولت می خواهد به تنهایی بپرد لذا نتیجه درستی کسب نمی کند در حالی که هر زمانی که دولت ها با مجلس همکاری کرده و مشورت گرفته، موفق بوده است.

وی با تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیت همه اقتصاددانان کشور، گفت: اعتقاد من این است که باید از توان نماینده ها و ظرفیت های موجود در کشور از جمله اقتصاددانان باهوش و بنام استفاده کرد؛ ما تعدادی افراد اقتصاددان سیاسی و غیر سیاسی داریم که انها را بایگانی کردیم و حاضر به استفاده از انها نیستیم  تصورمان این است کسانی که پیرامون ما قرار دارند علامه دهر هستند لذا در تصمیم گیری هایشان کارهایی می کنند که کشور ضرر می کند و با گذشت چند ماه به این نتیجه می رسند که انتخاب این فرد اشتباه بوده و متاسفانه زمان و سرمایه زیادی از دست می رود و نارضایتی عمومی به وجود می اید؛ ما متاسفانه برنامه درستی در کشور نمی بینیم و بیشتر ازمون و خطا صورت می گیرد که به صلاح مردم و مملکت نیست.

آقای حسینی قطب آبادی با اشاره به نرخ ارز در سال آینده، گفت: نمی خواهیم ناامیدی را القاء کنیم اما وقتی دولت قیمت ارز نیمایی را ۲۷ تومان پیشنهاد می دهد قطعا نرخ در سال ایند بسیار بیشتر خواهد شد؛ الان که روی ۱۸ هزار تومان است، قیمت دلار سر از ۴۰ هزار تومان درآورده است؛ بنابراین با این وضعیت تورم و تحریم ها، طبیعی است که قیمت ارز در بازار ازاد بسیار بالا تر از ۴۵ تومان برود و قطعا دلالان با خواب هایی که دیدند اجازه نخواهد داد ارز در همان حد باقی بماند البته ممکن است اقدامات تحکمی و دستوری مقطعی باعث افت در بعضی از حوزه ها شود اما نمی توانند برای تولیدکنندگان فضای ارام،  انگیزه ای را ایجاد کنند که به دنبال تولید بروند تا سرمایه های کشور به سمت بازار سکه و ارز و خودرو نرود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در حوره تولید اهمیتی داده نمی شود و انقدر باید دردسر بکشند و موانع را طی کنند و مورد بی مهری قرار بگیرند تا برای این کشور تولید انجام دهند. مجلس هم چاره ای برای موافقت با ارز پیشنهادی دولت ندارد و با توجه به جنس مجلس این اتفاق قطعا رخ خواهد داد. چون اگر موافقت نکنند فردا دولت همه مشکلات را به گردن مجلس خوهند انداخت.

اخبار مرتبط:
دلار در بازار آزاد ۵۶ هزار و ۷۰۰ تومان / قیمت سکه
دلار در بازار آزاد ۵۶ هزار و ۷۰۰ تومان / قیمت سکه

در معاملات امروز چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ مرکز مبادله ارز و طلای ایران هر اسکناس دلار آمریکا به ۴۲ هزار و ۹۲۰ تومان رسیده است.

خودرو رسماً توسط دولت گران می‌شود
خودرو رسماً توسط دولت گران می‌شود

سازمان حمایت درخواست خودروسازان بخش خصوصی مبنی بر افزایش قیمت محصولاتشان را به دلیل تغییر منبع تامین ارز، پذیرفته و در نتیجه، مبلغ قابل‌توجهی به قیمت مونتاژی‌ها اضافه شده است.

وزارت ارشاد: مقصر کلاهبرداری کوروش کمپانی انسان‌‌رسانه‌ها بودند
وزارت ارشاد: مقصر کلاهبرداری کوروش کمپانی انسان‌‌رسانه‌ها بودند

عباس محمدیان، مدیرکل تبلیغات و اطلاع‌رسانی وزارت ارشاد: کسانی که در فضای‌مجازی تبلیغ می‌کنند مجوز ندارند و خلاف مقررات عمل کنند طبق ابلاغ وزیر ارشاد همه فعالان عرصه تبلیغات باید در حوزه تبلیغات از وزارتخانه مجوز بگیرند.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است