کد خبر : 224486
انتشار : ۱۴۰۱/۱۰/۲۲ - 19:23
دسته‌بندی : سیاسی
چاپ

مهرداد لاهوتی: دولت ها در جمهوری اسلامی به مردم اعتماد ندارند

نماینده ادوار مجلس گفت: اکنون 80درصد اقتصاد در اختیار دولت است. معنای این شرایط آن است که به مردم اعتماد وجود ندارد. در حوزه سیاسی هم مردم مورد اعتماد قرار داده نمی‌شوند. هرگز نسبت به مسائل بزرگی که در کشور رخ داد و نتوانستیم به فهم مشترکی برسیم، به مردم رجوع نکردیم.

مهرداد لاهوتی: دولت ها در جمهوری اسلامی به مردم اعتماد ندارند

به گزارش سایت خبری مدارا؛ مهرداد لاهوتی، فعال و تحلیلگر مسائل سیاسی، گفت: «فضای سیاسی حاکم این پیام را به مسئولان منتقل کرده است که در روش اداره کشور در ابعاد سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی بر شیوه‌ها و روش‌ها تغییراتی حاکم شود که این موضوع خوشبختانه وقتی خود رؤسای قوا ضرورت اصلاح شیوه حکمرانی را مطرح می‌کنند، نشان می‌دهد فهم مشترکی میان مسئولان عالی‌رتبه نظام ایجاد شده است. مطالبه جامعه هم همین است.

او ادامه داد: «اصلاح شیوه حکمرانی باید در چند محور باید اتفاق رخ دهد. نخست آنکه این اجماع بین‌المللی علیه ایران باید شکسته شود. چگونه؟ باید با حفظ ارزش‌های نظام با دنیا ارتباط داشته باشیم. دنیا مثل حلقه‌ای به هم پیوسته است و نمی‌شود آن را جدای از یکدیگر دانست. تجربه چنددهه هم نشان می‌‌دهد در نحوه مواجهه‌مان با دنیا باید اصلاح رخ دهد. موضوع دیگر اصلاح ساختارهای اقتصادی است. اکنون ۸۰درصد اقتصاد در اختیار دولت است. معنای این شرایط آن است که به مردم اعتماد وجود ندارد. در حوزه سیاسی هم مردم مورد اعتماد قرار داده نمی‌شوند. هرگز نسبت به مسائل بزرگی که در کشور رخ داد و نتوانستیم به فهم مشترکی برسیم، به مردم رجوع نکردیم؛ برای مثال موضوع FATF مجلس، شورای نگهبان و مجمع تشخیص نتوانستند نتیجه‌ای نهایی ارائه دهند. خب در این شرایط قانون اساسی می‌گوید درباره چنین موضوعی که نتیجه مشترکی میان مسئولان به وجود نمی‌آید به مردم رجوع کنید یا در موضوع برجام همین‌طور. بنابراین از ظرفیت‌های قانون اساسی هم خوب استفاده نکردیم».

این تحلیلگر مسائل سیاسی همچنین بیان کرد: «مسئولان باید دیوارهای بتنی میان خود و مردم را بردارند و چه بسا اگر چنین دیواری وجود نداشت و مردم از همه‌چیز مطلع بودند و نظر آنها شنیده می‌شد، اتفاقات اخیر هم رخ نمی‌داد. در مسئله فرهنگ هم فهم مشترکی میان مردم و مسئولان به وجود نیامد».

لاهوتی در پایان گفت: «با در نظر داشتن همه اینها اصلاح روش‌ها و منش‌ها ضرورتی است. مسئولان در به وجودآمدن دیوار بی‌اعتمادی میان خود و مردم مقصر بودند. ببینید در رأس قوه مجریه هر دولتی روی کار آمد دولت قبل را به هر شیوه‌ای که می‌توانست تخریب کرد؛ در صورتی که هر دولتی روی کار آمد نقاط مثبت و منفی‌ای داشت اما هر دولتی صرفا دولت قبل را می‌زند و در این شرایط طبیعی است که دیوار بی‌اعتمادی به وجود آید. اینجا خوب است به نکته‌ای از سخنان اخیر آقای لاریجانی اشاره کنم. او گفت که مسئولان وقتی مسئولیت را در اختیار نگرفته‌اند و در مسیر رسیدن به قدرت هستند، خود را آگاه به مسائل جلوه می‌دهند اما وقتی مسئولیت را اخذ می‌کنند به سمت توجیه می‌روند. این سخن درست است و طبیعی است در چنین شرایطی بی‌اعتمادی مردم به مسئولان بیشتر و بیشتر می‌شود. به هر حال به قول حضرت امام(ره) مسئولان باید همان چیزی که مردم می‌خواهند را محقق کنند».

اخبار مرتبط:
نماینده مجلس: مدعی‌العموم باید به ماجرای کاظم صدیقی ورود کند
نماینده مجلس: مدعی‌العموم باید به ماجرای کاظم صدیقی ورود کند

نماینده مردم تبریز در مجلس یازدهم گفت قوه قضائیه باید به ماجرا و پرونده کاظم صدیقی ورود کرده و به مردم توضیح بدهد.

عباس عبدی: گروهی از اصولگرایان دروغگو، بی‌شخصیت، و هتاک هستند
عباس عبدی: گروهی از اصولگرایان دروغگو، بی‌شخصیت، و هتاک هستند

تحلیلگر مسائل سیاسی کشور نوشت: گروهی از اصولگرایان هستند که به راحتی دروغ می‌گویند و تهمت می‌زنند و حرف خود را تغییر می‌دهند، حقیقت مسلم و روشن را نفی می‌کنند، در تاریخ ایران وجود گروهی مشابه آنها یا بی‌سابقه است یا کم‌سابقه.

سلیمی نمین: در مسئاله حجاب نباید جامعه را به سمت لجبازی بِبریم
سلیمی نمین: در مسئاله حجاب نباید جامعه را به سمت لجبازی بِبریم

تحلیلگر اصولگرا گفت: آنچه مسلم است، این است که ۹۹ درصد بانوان کشور با هر نوع الزام در حجاب نسبت حساسیت ویژه‌ای دارند به این معنی که نمی‌خواهند نگاه پست به آنها شود و نمی‌خواهند ملعبه امیال دیگران باشند.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است