کد خبر : 223209
انتشار : ۱۴۰۱/۱۰/۱۷ - 16:53
دسته‌بندی : اخبار ویژه، اقتصادی
چاپ

واکنش مشاور نوبخت به سیاست تازه بانک مرکزی درباره تعیین نرخ ارز نیمایی/ ندیمی: آیا رانت فقط با ارز ۴۲۰۰تومانی به وجود می‌آمد؟

مشاور نوبخت در دولت پیشین گفت: «رئیس جدید بانک مرکزی اعلام کرد که نرخ ارز نمایی28500 است. در این بین پرسش مهمی وجود دارد؛ آنکه آیا رانت فقط با ارز 4200تومانی به وجود می‌آمد؟ مسلم است هر وقت بین ارز اعلامی و نرخ واقعی ارز در بازار تفاوت وجود داشته باشد، نگرانی درباره ایجاد رانت به وجود می‌آید. تجربه تثبیت دستوری نرخ ارز چه در دوره مجلس ششم و دولت آقای خاتمی، چه در دوره آقای روحانی با ارز موسوم به جهانگیری و چه حالا که 28500تومان اعلام شده، از یک ایراد رنج می‌برند و آن دو نرخی بودن ارز در کشور است».

واکنش مشاور نوبخت به سیاست تازه بانک مرکزی درباره تعیین نرخ ارز نیمایی/ ندیمی: آیا رانت فقط با ارز ۴۲۰۰تومانی به وجود می‌آمد؟

به گزارش سایت خبری مدارا؛ وضعیت اقتصادی هنوز به آن آرامش لازم نرسیده است. در این بین متعاقب افزایش نرخ ارز رئیس‌کل بانک مرکزی تغییر کرد که قدری هم نرخ ارز پایین آمد اما مسئله این است این تغییر و تحولات چه قدر می‌تواند امیدوارکننده باشد؟

 ابوذر ندیمی، نماینده اسبق مجلس و تحلیلگر مسائل اقتصادی، درباره این موضوع به «فردا» گفت: «تغییر افراد به طور طبیعی اثرات اندکی در اقتصاد ایجاد می‌کند و می‌تواند نرخ دلار را کاهشی یا افزایشی کند و خب آقای فرزین به عنوان رئیس جدید بانک مرکزی از دانش و تجربه بیشتری نسبت به رئیس پیشین برخوردار است اما همه اینها آنقدر مهم نیست که وجود برنامه دارای اهمیت است».

او ادامه داد: «درباره ارز نیمایی باید گفت که این ارز به نوعی نشان به نوعی قیمت اولیه ارز از سوی دولت است که پایین‌تر اط آن نمی‌آید. خیلی‌ها منتظر بودند این قیمت پایه با بودجه اعلام شود اما به نوعی زودتر اعلام شد. حالا باید دید چه قدر در حوزه ثبات نرخ ارز خوب عمل می‌شود. زمانی نرخ ارز دارای ثبات می‌شود که وارد کشور شود و ارز از طرق مختلف از جمله صادرات، مسافزت یا حتی قاچاق وارد می‌شود و باید متغیرهای مختلف چگونه پیش می‌روند. با این همه آنچه روشن است این است که با سیاست‌ها و برنامه‌های متزلزل نمی‌توان نرخ ارز را ثابت نگاه داشت».

این تحلیلگر مسائل اقتصادی همچنین بیان کرد: «رئیس جدید بانک مرکزی اعلام کرد که نرخ ارز نمایی۲۸۵۰۰ است. در این بین پرسش مهمی وجود دارد؛ آنکه آیا رانت فقط با ارز ۴۲۰۰تومانی به وجود می‌آمد؟ مسلم است هر وقت بین ارز اعلامی و نرخ واقعی ارز در بازار تفاوت وجود داشته باشد، نگرانی درباره ایجاد رانت به وجود می‌آید. تجربه تثبیت دستوری نرخ ارز چه در دوره مجلس ششم و دولت آقای خاتمی، چه در دوره آقای روحانی با ارز موسوم به جهانگیری و چه حالا که ۲۸۵۰۰تومان اعلام شده، از یک ایراد رنج می‌برند و آن دو نرخی بودن ارز در کشور است».

ندیمی در پایان درباره اینکه آیا دولت در پی افزایش اخیر نرخ ارز گفت: «به هر حال دولت بزرگ‌ترین صاحب درآمد ارزی است و توزیع هم در صرافی‌ها انجام می‌شود و صرافی‌ها هم زیر نظر دولت هستند. وقتی ارز بالا می‌رود درآمد ریالی دولت بالا می‌رود و دولت می‌تواند ذی‌نفع باشد».

اخبار مرتبط:
درگیری ایران و اسرائیل نفت را ۱۰۰ دلار می‌کند
درگیری ایران و اسرائیل نفت را ۱۰۰ دلار می‌کند

اکنون پس از رکوردشکنی کم سابقه قیمت نفت در هفته گذشته جدیدترین پیش‌بینی‌ها از احتمال صعود قیمت نفت تا کانال ۱۰۰ دلار و بالاتر خبر می‌دهد.

نماینده مجلس: بانک مرکزی می‌گوید ما به نرخ آزاد ارز کاری نداریم در صورتیکه نرخ آزاد با بانک مرکزی کار دارد
نماینده مجلس: بانک مرکزی می‌گوید ما به نرخ آزاد ارز کاری نداریم در صورتیکه نرخ آزاد با بانک مرکزی کار دارد

عضو کمیسیون برنامه و بودجه گفت: متاسفانه استدلال بانک مرکزی این است که وقتی ارز کالا‌های اساسی با نرخ ۲۸۵۰۰ تومان تامین می‌شود، نباید شاهد افزایش قیمت در بازار باشیم در صورتی که چنین موضوعی امکان پذیر نیست. بانک مرکزی می‌گوید ما به نرخ آزاد ارز کاری نداریم در صورتی نرخ آزاد با بانک مرکزی کار دارد.

قیمت روز انواع خودرو ۲۳ فروردین ۱۴۰۳
قیمت روز انواع خودرو ۲۳ فروردین ۱۴۰۳

قیمت روز خودرو در بازار امروز ۲۳ فروردین ۱۴۰۳ را در جدول زیر ببینید.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است